Láska a sex nejsou totéž. Lidem přestala vadit nevěra

ČTK ČTK
25. 6. 2014 8:00
Pohled na nevěru se v poslední době mění. Výsledky francouzské studie říkají, že mladí již v tomto ohledu nejsou tak konzervativní.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Paříž - Osoby v manželském svazku nadále pohlížejí na nevěru jako na špatnost. Než však budete přísně soudit souseda, podívejte se na tento jev nezaujatě, píše francouzský server Gentside.

Průzkum, který si objednal internetový server Gleeden, demaskuje zažité představy o nevěře.

Podle studie z letošního roku je 63 procent Francouzů žijících v manželství nebo v partnerském svazku toho názoru, že mohou velice dobře milovat partnera, a přitom mu klidně nasadit parohy. Je to o deset procent více než v roce 2010, tedy v průběhu čtyř let nastal významný vývoj. Zdá se, že Francouzi jsou stále více toho názoru, že láska a sex nemusejí jít vždy ruku v ruce. 

Láska a sex nejsou totéž

Nevěra se ale neomezuje pouze na sex. Podvádět ještě neznamená, že jste s někým strávili noc. Pro 62 procent dotázaných Francouzů je důkazem nevěry již ta skutečnost, že někoho prostě obejmete. K opepření jinak trochu nudného manželského života není třeba chodit až do postele: tři drinky a jeden polibek s třetí osobou bohatě postačí.

Je celoživotní věrnost partnerovi přežitek? Je posvátný model monogamního páru, "dokud nás smrt nerozdělí", překonaný? Přestože si 68 procent Francouzů myslí, že je možné zachovávat věrnost téže osobě, toto procento od poloviny 70. let minulého století neustále klesá. Zvláště mezi ženami: v roce 1976 jich 86 procent věřilo na věrnost po celý život, letos už jich je jen 69 procent. 

Pocit viny není nezbytný

Čtvrtým bodem studie byla otázka, zda je nevěra výsadou mladších ročníků. Podle výsledků je to zcela naopak, s přibývajícími lety rostou dobrodružné choutky: mezi osobami mladšími pětatřiceti let se najde 20 procent hříšníků, mezi osobami ve věku od pětatřiceti do devětačtyřiceti lety jich je 32 procent a mezi těmi, kdo překročili padesátku, dokonce 46 procent. Je to spíše logické: často po mnoha letech společného života přichází chuť na změnu.

Když jste podvedli druha, musíte vzlykat pod peřinou? Samozřejmě nikoli, americké filmy evidentně lžou: pouze 21 procent dotázaných žen a 31 procent mužů uvedlo, že nevěry litují.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Netanjahu opět hovořil o plánu zabrání části Západního břehu

Izrael si nenechá ujít "historickou příležitost", aby rozšířil svou svrchovanost na části Západního břehu Jordánu, prohlásil dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu. O možné anexi židovských osad na okupovaném Západním břehu hovořil v posledních dnech několikrát. Jde rovněž o jeden z bodů, který je obsažen v koaliční dohodě nové izraelské vlády

Zdroj: ČTK
Další zprávy