Landa hymnu Karlu IV. nesloží, z projektu sám odstoupil

Magazín Magazín
20. 5. 2015 15:29
Zpěvák Daniel Landa se rozhodl, že se nebude hudebně podílet na oslavách 700. výročí narození Karla IV., vadí mu vyhrocená debata, která se kolem jeho skladby vede.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: Hermína

PrahaDaniel Landa si nepřeje, aby byla použita jeho píseň Nový Jeruzalém při oslavách 700. výročí narození Karla IV. Zpěvák a skladatel to napsal ve svém tiskovém prohlášení.

Radní pro kulturu Jan Wolf navrhl koncem minulého týdne zpěváka jako skladatele hymny, která měla příští rok oslovit širší veřejnost. "Aby to nebylo úplně konzervativní, je tu nápad, že oslavy budou mít jakousi hymnu. Oslovili jsme člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu akcentuje historii naší země. Jde o Daniela Landu," řekl deníku Metro radní Wolf.

Proti jeho návrhu se ohradil Spolek studentů historie Karlovy univerzity, který napsal vedení Prahy otevřený dopis. S krokem radního Wolfa nesouhlasil ani náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. "Považuji to za skandální, nepochopitelné a od takové aktivity se distancujeme," citoval deník Metro Dolínka.

Daniel Landa ještě včera zveřejnil text písně, která se měla stát hymnou oslav. O čtyřiadvacet hodin později se ale rozhodl, že se na projektu nebude podílet. "Poté, co veřejné mínění za velkého humbuku vyjádřilo své protichůdné názory, si v žádném případě nepřeju a ani nedovolím, aby byla píseň Nový Jeruzalém (nebo její motiv) z připravovaného alba Žito použita při oslavách 700 let od narození císaře Karla IV," tvrdí Landa a dodává, že chtěl, aby jeho píseň oslovila co nejvíce lidí. "Což se v tomto případě rozhodně neslučuje se skutečností."

Píseň se rozhodl věnovat jako hymnu veřejné sbírce na zvony pro kostel na pražském Karlově. "Aby se věže Karlova opět rozezněly, je třeba zhruba tři miliony korun. Věřím, že to dáme nějak dohromady."

Landa se zároveň odmítl nadále k celé věci vyjadřovat a kauzu považuje za skončenou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Fotbalisté AS Řím porazili Empoli a dotáhli se na druhý Inter Milán

Fotbalisté AS Řím zvítězili doma v 21. kole italské ligy nad Empoli 2:0 a bodově se dotáhli na druhý Inter Milán. "Nerazzurri" ale mají k dobru nedělní derby s obhájcem titulu AC Milán.

Tři body domácím zařídili už během první šestiminutovky Ibaňez s Abrahamem, oba góly padly po rohových kopech Dybaly. Římané mají na třetí příčce 40 bodů stejně jako Inter.

Oba je mohlo o bod přeskočit Bergamo, které ale prohrálo 0:1 v Sassuolu. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Fotbalisté Unionu Berlín porazili Mohuč a posunuli se do čela bundesligy

Fotbalisté Unionu Berlín v 19. kole německé ligy doma porazili 2:1 Mohuč a minimálně do neděle se posunuli na první místo. Bayern Mnichov na druhé příčce ztrácí dva body, obhájci titulu ale mají k dobru nedělní duel ve Wolfsburgu.

Na třetí příčku si po výhře 5:1 nad Freiburgem polepšil Dortmund. K vysoké výhře pomohl Borussii i Sebastian Haller, který si připsal první soutěžní gól po návratu z úspěšné léčby rakoviny varlat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy