Landa hymnu Karlu IV. nesloží, z projektu sám odstoupil

Magazín Magazín
20. 5. 2015 15:29
Zpěvák Daniel Landa se rozhodl, že se nebude hudebně podílet na oslavách 700. výročí narození Karla IV., vadí mu vyhrocená debata, která se kolem jeho skladby vede.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: Hermína

PrahaDaniel Landa si nepřeje, aby byla použita jeho píseň Nový Jeruzalém při oslavách 700. výročí narození Karla IV. Zpěvák a skladatel to napsal ve svém tiskovém prohlášení.

Radní pro kulturu Jan Wolf navrhl koncem minulého týdne zpěváka jako skladatele hymny, která měla příští rok oslovit širší veřejnost. "Aby to nebylo úplně konzervativní, je tu nápad, že oslavy budou mít jakousi hymnu. Oslovili jsme člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu akcentuje historii naší země. Jde o Daniela Landu," řekl deníku Metro radní Wolf.

Proti jeho návrhu se ohradil Spolek studentů historie Karlovy univerzity, který napsal vedení Prahy otevřený dopis. S krokem radního Wolfa nesouhlasil ani náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. "Považuji to za skandální, nepochopitelné a od takové aktivity se distancujeme," citoval deník Metro Dolínka.

Daniel Landa ještě včera zveřejnil text písně, která se měla stát hymnou oslav. O čtyřiadvacet hodin později se ale rozhodl, že se na projektu nebude podílet. "Poté, co veřejné mínění za velkého humbuku vyjádřilo své protichůdné názory, si v žádném případě nepřeju a ani nedovolím, aby byla píseň Nový Jeruzalém (nebo její motiv) z připravovaného alba Žito použita při oslavách 700 let od narození císaře Karla IV," tvrdí Landa a dodává, že chtěl, aby jeho píseň oslovila co nejvíce lidí. "Což se v tomto případě rozhodně neslučuje se skutečností."

Píseň se rozhodl věnovat jako hymnu veřejné sbírce na zvony pro kostel na pražském Karlově. "Aby se věže Karlova opět rozezněly, je třeba zhruba tři miliony korun. Věřím, že to dáme nějak dohromady."

Landa se zároveň odmítl nadále k celé věci vyjadřovat a kauzu považuje za skončenou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy