Landa hymnu Karlu IV. nesloží, z projektu sám odstoupil

Magazín Magazín
20. 5. 2015 15:29
Zpěvák Daniel Landa se rozhodl, že se nebude hudebně podílet na oslavách 700. výročí narození Karla IV., vadí mu vyhrocená debata, která se kolem jeho skladby vede.
Daniel Landa
Daniel Landa | Foto: Hermína

PrahaDaniel Landa si nepřeje, aby byla použita jeho píseň Nový Jeruzalém při oslavách 700. výročí narození Karla IV. Zpěvák a skladatel to napsal ve svém tiskovém prohlášení.

Radní pro kulturu Jan Wolf navrhl koncem minulého týdne zpěváka jako skladatele hymny, která měla příští rok oslovit širší veřejnost. "Aby to nebylo úplně konzervativní, je tu nápad, že oslavy budou mít jakousi hymnu. Oslovili jsme člověka, který je nonkonformní, na druhou stranu akcentuje historii naší země. Jde o Daniela Landu," řekl deníku Metro radní Wolf.

Proti jeho návrhu se ohradil Spolek studentů historie Karlovy univerzity, který napsal vedení Prahy otevřený dopis. S krokem radního Wolfa nesouhlasil ani náměstek pražské primátorky Petr Dolínek. "Považuji to za skandální, nepochopitelné a od takové aktivity se distancujeme," citoval deník Metro Dolínka.

Daniel Landa ještě včera zveřejnil text písně, která se měla stát hymnou oslav. O čtyřiadvacet hodin později se ale rozhodl, že se na projektu nebude podílet. "Poté, co veřejné mínění za velkého humbuku vyjádřilo své protichůdné názory, si v žádném případě nepřeju a ani nedovolím, aby byla píseň Nový Jeruzalém (nebo její motiv) z připravovaného alba Žito použita při oslavách 700 let od narození císaře Karla IV," tvrdí Landa a dodává, že chtěl, aby jeho píseň oslovila co nejvíce lidí. "Což se v tomto případě rozhodně neslučuje se skutečností."

Píseň se rozhodl věnovat jako hymnu veřejné sbírce na zvony pro kostel na pražském Karlově. "Aby se věže Karlova opět rozezněly, je třeba zhruba tři miliony korun. Věřím, že to dáme nějak dohromady."

Landa se zároveň odmítl nadále k celé věci vyjadřovat a kauzu považuje za skončenou.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu

Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do Nejvyššího soudu USA pravděpodobně v sobotu. Řekl to novinářům před odjezdem z Bílého domu na předvolební akci ve státě Ohio. Potvrdil, že se rozhoduje mezi pěti uchazečkami a že by si přál, aby Senát o jeho kandidátce hlasoval ještě před listopadovými volbami hlavy státu. Již dříve oznámil, že do funkce navrhne ženu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho

Rakouská protikorupční prokuratura zastavila vyšetřování někdejšího rakouského vicekancléře Heinze-Christiana Stracheho a dalších politiků kvůli možným skrytým finančním darům adresovaným protiimigrační Svobodné straně Rakouska (FPÖ). 

Vyšetřováni už nejsou někdejší šéf FPÖ Strache, bývalý šéf poslanců FPÖ Johann Gudenus, ani bývalý poslanec Markus Tschank.

Strache se na známém videu pořízeném ve vile na španělském ostrově Ibiza před rakouskými volbami v roce 2017 mimo jiné vychloubal, že sponzorské dary nejsou převáděny přímo na účet FPÖ, ale na spolky blízké straně. Protikorupční prokuratura se věcí začala zabývat a kriminální policie měla prověřit organizace blízké FPÖ.

Podle vyšetřovatelů není skutečný důvod k dalšímu stíhání. Posvítili si přitom na organizace Patria Austria, Austria in Motion, Wirtschaft für Österreich a Institut für Sicherheitspolitik.

před 5 hodinami

Microsoft koupí herní společnost ZeniMax Media za 7,5 miliardy dolarů

Americká softwarová firma Microsoft dnes oznámila, že za 7,5 miliardy dolarů (172,9 miliardy Kč) koupí herní společnost ZeniMax Media, která stojí mimo jiné za hrami Doom či Fallout. Microsoft tak chce rozšířit nabídku svých herních konzolí Xbox. ZeniMax je mateřskou společností firmy Bethesda Softwork, která mimo jiné vyvinula hry Wolfenstein nebo The Elder Scrolls.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Wall Street Journal: Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností.

Čína urychleně dokončuje černou listinu amerických technologických společností. Informoval o tom s odvoláním na obeznámené zdroje list The Wall Street Journal. Na seznamu se patrně objeví konkurent čínské společnosti Huawei, americký podnik Cisco Systems. Peking nicméně podle WSJ se sankcemi otálí, část čelných představitelů Číny chce o černé listině rozhodnout až po listopadových prezidentských volbách ve Spojených státech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy