Landova hymna pro Karla IV.? Nebezpečné, varují studenti

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
19. 5. 2015 7:30
Minulost zpěváka a skladatele Daniela Landy vadí studentům Karlovy univerzity. Mají obavy z nacionálního výkladu historie. Radní za kulturu je spokojen, hymna je prý zajímavá.
Foto: Aleš Němec, ČTK, koláž Aktuálně.cz

Praha – Oslavy 700. výročí narození Karla IV., které se budou konat příští rok, vyvolávají vášně už teď, a to kvůli autorovi slavnostní hymny. Pražský magistrát se totiž rozhodl oslovit Daniela Landu, aby složil a zhudebnil oslavnou píseň. To se ovšem nelíbí Spolku studentů historie Karlovy univerzity, který napsal vedení Prahy otevřený dopis.

Radní pro kulturu Jan Wolf z KDU-ČSL se podle informací deníku Metro s hymnou již seznámil a je s ní spokojen. Záměrem bylo neoslavovat významné výročí jen v úzkém akademickém kruhu, ale přiblížit historii i široké veřejnosti.

Spolek studentů reagoval na plány magistrátu otevřeným dopisem, který zaslal nejen radnímu pro kulturu, ale i pražské primátorce a předsedovi klubu zastupitelů. V něm předseda spolku studentů Daniel Ort vyzval adresáty ke zdůvodnění výběru skladatele hymny a vyjádřil politování nad tím, že i "70 let po hrůzách, které etnický nacionalismus způsobil, může etnický nacionalista skládat písně pro pražský magistrát".

Aktuálně.cz: Už jste viděl text hymny?

Daniel Ort: Ne, text hymny jsem samozřejmě ještě neviděl, protože není zveřejněn. Nicméně jsou veřejně známé názory Daniela Landy a jím vyznávané hodnoty. Máme tak obavu, že by mohl použít hymnu k prosazování těchto postojů. Nejde nám o samotný text, ale o princip celé věci - že byl osloven právě Daniel Landa. Proto jsme dopis sepsali ještě před zveřejněním hymny.

A.cz: Proč si myslíte, že by magistrát vůbec pustil ven hymnu, která by jen náznakem manipulovala s historií?

Nepodezírám magistrát z toho, že by chtěl s historií manipulovat vědomě. Ze strany magistrátu vnímám celou věc jako nereflektované zacházení s historií. Nejspíš si prostě řekli, že se Landa přece historií ve své tvorbě zabývá a to stačí. Neudělali krok B, který spočívá v uvědomění si, jakým způsobem Landa historii interpretuje.

A.cz: Konzultoval magistrát nebo Landa text s někým z Karlovy univerzity (UK)?

Jestli magistrát nebo Landa text hymny s někým z UK konzultoval, nevím - nemám k tomu žádné informace.

A.cz: Vadí vám pouze jméno interpreta nebo samotná myšlenka hymny na oslavy výročí narození Karla IV.?

Především nám vadí oslovený interpret. O samotném nápadu udělat hymnu už si každý můžeme myslet svoje. Mně osobně to přijde zbytečné: je to hodně zjednodušující, hymna je patetický formát tíhnoucí k mytologizaci. Domníváme se, že oslavy by měly být spíše příležitostí ke kritické reflexi osobnosti Karla IV.

A.cz: Jaký interpret by podle vás byl vhodný?

Nechceme se pouštět do debat, jaký interpret by podle nás byl vhodný. To je opravdu otázka vkusu. Vadí nám oslovení Daniela Landy, jehož názory jsou nejen odlišné od těch, které zastáváme my (to bychom samozřejmě byli ochotni respektovat), ale také nebezpečné.

A.cz: Co si od otevřeného dopisu magistrátu slibujete?

Naší původní motivací byl pocit, že bychom se proti tomuto návrhu měli ozvat. Když teď ale sledujeme mediální vlnu, která se okolo prohlášení strhla, doufáme v reakci magistrátu. Kdybychom nevěřili, že můžeme s dopisem uspět, asi bychom ho nepotřebovali psát.

A.cz: Ozval se vám už někdo z magistrátu?

Ano, odpověď od pana radního Wolfa s jeho stanoviskem jsme již dostali. Jsem rád, že se nám podařilo o otázce hymny a Daniela Landy jako jejího skladatele navázat dialog a doufám, že bude zdárně veden i nadále.

A.cz: Jak se k tomu tedy pan Wolf postavil?

Pan radní nám napsal, že jméno Daniela Landy bylo míněno pouze jako návrh jednoho z umělců, kteří by v této věci mohli být osloveni. To však nic nemění na našem postoji k tomuto nápadu.

A.cz: Média ale píší, že Landa už má hymnu hotovou.

Tato informace se ke mně také dostala, nicméně teď vycházím z odpovědi, kterou nám poslal pan radní Wolf.

A.cz: Podporuje vaši snahu někdo z vedení fakulty?

Vedení fakulty jsme zatím nekontaktovali ani ono nekontaktovalo nás, takže k otázce podpory se bohužel nemohu nijak vyjádřit. Vzhledem k étosu Filozofické fakulty (FF) a humanistickým hodnotám, na kterých staví naše fakulta svou identitu, pevně doufáme, že se v názorech na tuto záležitost s vedením FF nerozcházíme. Jinak jsme samostatně fungující sdružení, takže si i za tuto aktivitu odpovídáme sami.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy