Mladík hrál střílečku na PC, když ho přepadl tým SWAT

Policisté dostali anonymní telefonát, že mladík zastřelil dva své kolegy a zajal několik rukojmí. Teprve po zásahu strážci pořádku zjistili, že se jednalo o žert.
Jordan Matthewson hrál zrovna hru Counter - Strike, která se zabývá bojem teroristů proti jednotkám SWAT | Video: Youtube

Praha/Littleon (Colorado) - Jordan Matthewson je v USA populární hráč počítačových her, který během hraní vysílá komentovaná videa živě na internetu. Při jednom takovémto přenosu ho přepadlo ozbrojené komando SWAT, které reagovalo na anonymní telefonát, že Jordan zastřelil dva své spolupracovníky a zajal několik rukojmí.

Jednotka SWAT vnikla do Matthewsonovy kanceláře ve městě Littleton. Policisté byli ozbrojeni automatickými zbraněmi a donutili zjevně překvapeného hráče lehnout si na zem a následně ho spoutali. Kromě zásahu v kanceláři evakuovala policie i nejbližší okolí budovy a zavřela dvě školy v blízkosti.

Matthewson, známý na internetu pod přezdívkou Kootra, hrál v tu dobu zrovna populární střílečku Counter-Strike. Ta se vcelku ironicky zabývá právě bojem teroristů proti policejním jednotkám SWAT. Celý incident se mu povedlo zaznamenat na webkameru, kterou se zrovna natáčel.

Vtipálci se baví, policie však varuje

Policie až po zásahu zjistila, že se jednalo o falešný telefonát, který se stal fenoménem poslední doby a je známý jako "swatting". Vtipálci, často právě hráči počítačových her, při něm zalarmují policii a pošlou ji za nic netušící obětí žertu. V poslední době tak způsobili zásahy na Long Islandu, v Arizoně či Michiganu.

Policie se novým trendem moc nebaví. Naopak varovala další vtipálky, že tento fenomén může jednou skončit zastřelením nevinného člověka.

"Toto není hra. Tohle není žádná online střílečka. Máme skutečné zbraně s ostrými náboji a pravděpodobnost, že se stane nějaká tragédie, je velká," reagoval na incident šéf policie Doug Stephens.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Mezinárodní Bookerova cena má šest finalistů, Tichý mezi nimi není

Mezi šesti finalisty letošní Mezinárodní Bookerovy ceny za nejlepší knihu přeloženou do angličtiny jsou díla autorů z Francie, Ruska, Dánska, Chile a Argentiny. Ve čtvrtek to oznámila porota, která vybírala ze 13 textů v širším výběru. O šanci na vítězství přišli mimo jiné Keňan Ngugi wa Thiong’o nebo Švéd s česko-polskými kořeny Andrzej Tichý nominovaný za knihu Mizérie, jež byla přeložena také do češtiny.

Dvě třetiny finalistů tvoří spisovatelé, kteří jsou pro anglickojazyčné čtenáře nováčky. Většina jich pochází z Evropy. Cenu může získat například ruská spisovatelka Marija Stěpanovová, Dánka Olga Ravnová, Francouzi Éric Vuillard a David Diop, ale také Argentinka Mariana Enríquezová či v Nizozemsku narozený prozaik Benjamín Labatut, který trvale žije v Chile.

Mezinárodní Bookerova cena je udělována za anglické překlady vydané v Británii či v Irsku. Doprovází ji odměna 50 tisíc liber, v přepočtu asi 1,5 milionu korun, která se rovným dílem rozděluje mezi autora a překladatele. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy