Chlapec tančil na silnici v Saúdské Arábii macarenu, z videa je virál. Zatkli ho, ale zas propustili

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2017 18:20
Úřady v Saúdské Arábii zadržely čtrnáctiletého chlapce, který se objevil na hojně sdíleném videu, jak na rušné silnici v saúdském městě Džidda tančí na přechodu pro chodce skladbu Macarena. Chlapec byl obviněn z nevhodného chování na veřejnosti a z ohrožení silničního provozu. Po výslechu na policii byl ale propuštěn bez obvinění. Pětačtyřicetisekundové video bylo natočeno sice loni, ale teď se stalo hitem sociálních sítí. Na sociálních sítích se setkalo s rozporuplnými ohlasy. Zatímco někteří tancujícího kluka se sluchátky na uších označili za hrdinu, jiní ho kritizovali s tím, že podobné výstupy jsou nepřijatelné.
Chlapec tančí v Saúdské Arábii macarenu na přechodu pro chodce během červené pro auta.
Chlapec tančí v Saúdské Arábii macarenu na přechodu pro chodce během červené pro auta. | Foto: Twitter

Jeden z uživatelů sdílel video s otázkou, jak dlouho bude trvat, než chlapce zatknou. "Proč by ho měli zatýkat?" reagovali ještě před pár dny nechápavě lidé.

Saúdský novinář a někdejší zahraniční korespondent listu The Wall Street Journal Ahmed Al Omran zveřejnil video chlapce tančícího macarenu se slovy, že je to "hrdina, kterého potřebujeme".

Uživatel Simon Ireland se snažil mírnit tato vyjádření a napsal, že chlapec není žádný hrdina. "Klídek, lidi. Je jen mladý a baví se, tak jako všechny děti po celém světě. Je to neškodná zábava." Lidé mu však oponovali, že bavit se takto na veřejnosti v konzervativní Saúdské Arábii skutečně vyžaduje notnou dávku odvahy. Po jeho zatčení mu hořce psali: "Tak co, už je to pro tebe hrdina?"

Na zprávu, že byl chlapec zatčen, jeden z uživatelů reaguje: "Ve kterém století Saúdská Arábie žije?" ptá se. Jiní se ptají, proč se mladý kluk nemůže radovat ze života, zatančit si a koho tím také asi může ohrožovat. Jiní však o jeho žertu hovořili jako o "nepřípustné zábavě" či "amorálním chování".

Po výslechu na policii byl ale chlapec propuštěn bez obvinění.

Islámská absolutní monarchie je pověstná svou konzervativností a přísným dodržováním koránu. Trestat chování, které je na Západě brané jako nevinný žert, zde není nic výjimečného. Před dvěma týdny byl například zatčen přímo na koncertu populární zpěvák, moderátor a herec Abdallah Al Shahani kvůli pohybu zvanému "dabbing", jenž je spjat s hiphopovou scénou a s komunitou konzumentů marihuany.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Končící liberecký šéf policie Husák se přesune k útvaru policejního vzdělávání

Nynější liberecký krajský policejní ředitel Vladislav Husák bude působit jako metodik Útvaru policejního vzdělávání a služební přípravy. Z místa krajského šéfa ho policejní prezident Jan Švejdar kvůli účasti na narozeninové oslavě v teplickém hotelu odvolá 1. února, od té doby nebude dostávat příplatek za vedení. Husák o přeložení sám požádal.

"Vladislav Husák dnes doručil policejnímu prezidentovi žádost o převelení na jiné místo ve stejné služební hodnosti. Policejní prezident jeho žádosti vyhověl," uvedla mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová. Husák podle ní nadále zůstane v desáté platové třídě, odebráním příplatku za vedení a zvláštního příplatku mu klesne příjem o zhruba 20 000 korun měsíčně.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Aktivisté dostali za poškození věže elektrárny peněžité tresty až padesáti tisíc

Pět aktivistů ekologické organizace Greenpeace dostalo ve středu za poškození chladicí věže elektrárny Chvaletice peněžité tresty od 28 000 do 49 000 korun. Soud jejich jednání kvalifikoval jako přečiny poškození cizí věci a poškození a omezení provozu obecně prospěšného zařízení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce, zmocněnec elektrárny i všichni obžalovaní si ponechali lhůtu na odvolání.

Aktivisté v říjnu 2016 od 3. do 5. října obsadili chladicí věž elektrárny na protest proti povolení její modernizace a tím prodloužení provozu do roku 2030. Za pomoci horolezecké techniky se z věže spustili a navrtali do opláštění kolem stovky děr, poté na ni ukotvili a rozvinuli transparenty. Uvnitř chladicí věže odpálili několik dýmovnic, aby vizuálně znázornili exhalace z elektrárny. Podle elektrárny tím věž znečistili.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Kamerunu se srazily autobus a kamion s benzínem, uhořelo 53 lidí

Při srážce autobusu s kamionem přepravujícím benzín uhořelo v noci na středu na západě Kamerunu 53 lidí, informovala s odvoláním na tamní policii agentura AFP. Dalších 29 cestujících bylo vážně zraněno, nejčastěji se jedná o popáleniny. Mezi zraněnými jsou i tři děti.

Oběti kvůli požáru, který způsobil unikající benzín, nebylo možné identifikovat, uvedl guvernér regionu Awa Fonka Augustine.

Podle informací listu Actu Cameroun cisterně selhaly brzdy, srazila se s autobusem přepravujícím sedm desítek lidí a vše vybuchlo. K nehodě podle svědků nejspíš přispěla také mlha a špatná viditelnost na úzké silnici vedoucí po úbočí hory.

Zdroj: ČTK
Další zprávy