Chlapec tančil na silnici v Saúdské Arábii macarenu, z videa je virál. Zatkli ho, ale zas propustili

Magazín ČTK Magazín, ČTK
Aktualizováno 23. 8. 2017 18:20
Úřady v Saúdské Arábii zadržely čtrnáctiletého chlapce, který se objevil na hojně sdíleném videu, jak na rušné silnici v saúdském městě Džidda tančí na přechodu pro chodce skladbu Macarena. Chlapec byl obviněn z nevhodného chování na veřejnosti a z ohrožení silničního provozu. Po výslechu na policii byl ale propuštěn bez obvinění. Pětačtyřicetisekundové video bylo natočeno sice loni, ale teď se stalo hitem sociálních sítí. Na sociálních sítích se setkalo s rozporuplnými ohlasy. Zatímco někteří tancujícího kluka se sluchátky na uších označili za hrdinu, jiní ho kritizovali s tím, že podobné výstupy jsou nepřijatelné.
Chlapec tančí v Saúdské Arábii macarenu na přechodu pro chodce během červené pro auta.
Chlapec tančí v Saúdské Arábii macarenu na přechodu pro chodce během červené pro auta. | Foto: Twitter

Jeden z uživatelů sdílel video s otázkou, jak dlouho bude trvat, než chlapce zatknou. "Proč by ho měli zatýkat?" reagovali ještě před pár dny nechápavě lidé.

Saúdský novinář a někdejší zahraniční korespondent listu The Wall Street Journal Ahmed Al Omran zveřejnil video chlapce tančícího macarenu se slovy, že je to "hrdina, kterého potřebujeme".

Uživatel Simon Ireland se snažil mírnit tato vyjádření a napsal, že chlapec není žádný hrdina. "Klídek, lidi. Je jen mladý a baví se, tak jako všechny děti po celém světě. Je to neškodná zábava." Lidé mu však oponovali, že bavit se takto na veřejnosti v konzervativní Saúdské Arábii skutečně vyžaduje notnou dávku odvahy. Po jeho zatčení mu hořce psali: "Tak co, už je to pro tebe hrdina?"

Na zprávu, že byl chlapec zatčen, jeden z uživatelů reaguje: "Ve kterém století Saúdská Arábie žije?" ptá se. Jiní se ptají, proč se mladý kluk nemůže radovat ze života, zatančit si a koho tím také asi může ohrožovat. Jiní však o jeho žertu hovořili jako o "nepřípustné zábavě" či "amorálním chování".

Po výslechu na policii byl ale chlapec propuštěn bez obvinění.

Islámská absolutní monarchie je pověstná svou konzervativností a přísným dodržováním koránu. Trestat chování, které je na Západě brané jako nevinný žert, zde není nic výjimečného. Před dvěma týdny byl například zatčen přímo na koncertu populární zpěvák, moderátor a herec Abdallah Al Shahani kvůli pohybu zvanému "dabbing", jenž je spjat s hiphopovou scénou a s komunitou konzumentů marihuany.

 

Právě se děje

Další zprávy