Třicet nahých mužů a žen navštívilo výstavu, která řeší genderové nerovnosti v umění

ČTK ČTK
12. 3. 2020 9:38
Ve městě Cerdanyola nedaleko Barcelony uspořádali předminulý víkend v místním muzeu speciální prohlídku výstavy nazvané Nahý muž - Odhalovaní archetypů maskulinity. Třicítka mužů a žen se jí zúčastnila pouze v pantoflích, oblečený byl jen průvodce. Šlo o první návštěvu nudistů ve španělské galerii. Zorganizoval ji Katalánský klub naturistů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

"Byla mi trochu zima, ale bylo to fajn, takové osvobozující," řekla deníku El Mundo Venezuelanka Nadia, která dorazila na výstavu se dvěma kamarádkami z Portugalska a Brazílie. Stejně jako ostatní účastníci přišly do galerie oblečené a až tam se svlékly. Obrazy už si prohlížely jen v žabkách a brýlích.

Cílem výstavy, kterou lze navštívit až do začátku dubna, ale už jen v oblečení, je prý náprava genderové nerovnosti v umění. Organizátorům se nelíbí, že v běžných galeriích se vystavují spíše ženské akty, zatímco ty mužské zůstávají ve skladech. Na výstavě v Cerdanyole je to naopak, mužské akty tam tvoří 74 procent expozice a ženské jen 26 procent.

"Cítil jsem se tam dobře, tak přirozeně, sice trochu v nezvyklé situaci, ale duševně jsem se více přiblížil vystavovaným dílům," popsal své dojmy bývalý učitel pedagogiky na barcelonské univerzitě Pere Peris.

"Ve společnosti je stále mnoho předsudků vůči nahotě, která je spojována zejména se sexem, což je špatně," míní Segimon Rovira, předseda katalánské federace naturistů, která má asi 1000 členů. Celošpanělská federace naturistů má přitom členů jen o tisíc víc. "Podporujeme nahotu přirozenou, nejen na nudistických plážích. Nejlépe si ji užijeme v přírodě, ale organizujeme i akce ve wellnessech, naturistické kurzy jógy či biodanzy (tanec života)," doplnil Rovira.

Návštěva nudistů ve španělské galerii nebyla první svého druhu, předloni se podobná akce konala v pařížském výstavním paláci Grand Palais a už v roce 2013 uspořádalo zvláštní nudistickou prohlídku pro veřejnost vídeňské Leopoldovo muzeum.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy