Učitelka dostala od Trumpa dopis plný chyb, opravila ho a poslala zpět. Dala bych mu čtyřku, řekla

Magazín Magazín
29. 5. 2018 8:47
Yvonne Masonová je bývalá učitelka angličtiny z Jižní Karolíny. Když obdržela dopis od prezidenta Trumpa plný chyb, neváhala, opravila ho a poslala zpět. "Nikdy, skutečně nikdy jsem nedostala dopis s tolika hloupými chybami," řekla.
Yvonne Masonová
Yvonne Masonová | Foto: Facebook/Yvonne Masonová

Yvonne Masonová učila sedmnáct let na střední škole v Jižní Karolíně angličtinu, konkrétně psaní slohu. Sedmnáct let opravovala svým žákům gramatické i stylistické chyby.

Loni odešla do důchodu, ale její opravovací pero a zvýrazňovač měly zase napilno. Obdržela totiž dopis od Donalda Trumpa. O příběhu zásadové učitelky informoval deník USA Today.

Jak to celé začalo? Yvonne Masonová psala v únoru 2018 po střelbě na floridské škole prezidentovi do Bílého domu, aby se osobně setkal s rodinami obětí.

Když jí přišla odpověď, nestačila se divit. Psaní ve skutečnosti vůbec neodpovídalo na její žádost, ale bylo plné frází o bezpečnosti na školách. Stylistika také dost pokulhávala. A navíc: "Nikdy, skutečně nikdy jsem nedostala dopis s tolika hloupými chybami," dodává Masonová.

Žena tuší, že dokument zřejmě nepsal přímo Donald Trump, nýbrž nějaký úředník z jeho kanceláře. Ale dopis je psán jeho jménem a nechybí ani jeho podpis.

"Když člověk dostane psaní z nejvyšších pater moci, očekával by, že bude aspoň formálně správný. Vždy jsem studenty učila, že způsob, jakým se prezentují při psaní, vypovídá hodně o tom, jací jsou, o co se starají a jak moc jim záleží na tom, aby se vyjadřovali správně," cituje ji list USA Today.

Dopis z Bílého domu označila za "stylově děsivý". Na střední škole by ho ohodnotila déčkem, tedy naší čtyřkou.

Co učitelku angličtiny nejvíce vytáčelo za chyby? Tak třeba extrémní nadužívání slova "já", což ale u Donalda Trumpa není zrovna překvapivé. Pak taky chybně psaná velká písmena tam, kde se nejedná o název (Stát, Národ, Federální agentury, Státní dotace, Prezident).

V poslední větě, v níž Trump píše, že "jako prezidentovi je jednou z jeho hlavních priorit bezpečnost mladých, kteří jsou budoucími vůdci našeho skvělého národa", má dvě chyby. To už se paní učitelka neudržela a napsala k tomu "Můj Bože, to je taky špatně!".

Dopis pak odeslala zpět do Bílého domu. Předtím ho však opravený vyfotila a vyvěsila na sociální sítě, kde ho čile sdílejí tisíce pobavených lidí. 

Yvonne Masonová si s úřady dopisuje poměrně často, její příznivci ji chválí za vytrvalost a důslednost. Po akci s opraveným dopisem ji příznivci Donalda Trumpa zahrnuli nesčetnými "hejty", slohově také velmi vytříbenými, jako třeba: "Je fanynkou té šílené krávy (myšlena Hillary Clintonová - pozn. red.). To vysvětluje vše." 

"Jsi zahořklá a tlustá stará čarodějnice! Nezasloužíš si dostat dopis od kohokoliv, natož od prezidenta!"

 

Právě se děje

před 12 minutami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy