Učitelka dostala od Trumpa dopis plný chyb, opravila ho a poslala zpět. Dala bych mu čtyřku, řekla

Magazín Magazín
29. 5. 2018 8:47
Yvonne Masonová je bývalá učitelka angličtiny z Jižní Karolíny. Když obdržela dopis od prezidenta Trumpa plný chyb, neváhala, opravila ho a poslala zpět. "Nikdy, skutečně nikdy jsem nedostala dopis s tolika hloupými chybami," řekla.
Yvonne Masonová
Yvonne Masonová | Foto: Facebook/Yvonne Masonová

Yvonne Masonová učila sedmnáct let na střední škole v Jižní Karolíně angličtinu, konkrétně psaní slohu. Sedmnáct let opravovala svým žákům gramatické i stylistické chyby.

Loni odešla do důchodu, ale její opravovací pero a zvýrazňovač měly zase napilno. Obdržela totiž dopis od Donalda Trumpa. O příběhu zásadové učitelky informoval deník USA Today.

Jak to celé začalo? Yvonne Masonová psala v únoru 2018 po střelbě na floridské škole prezidentovi do Bílého domu, aby se osobně setkal s rodinami obětí.

Když jí přišla odpověď, nestačila se divit. Psaní ve skutečnosti vůbec neodpovídalo na její žádost, ale bylo plné frází o bezpečnosti na školách. Stylistika také dost pokulhávala. A navíc: "Nikdy, skutečně nikdy jsem nedostala dopis s tolika hloupými chybami," dodává Masonová.

Žena tuší, že dokument zřejmě nepsal přímo Donald Trump, nýbrž nějaký úředník z jeho kanceláře. Ale dopis je psán jeho jménem a nechybí ani jeho podpis.

"Když člověk dostane psaní z nejvyšších pater moci, očekával by, že bude aspoň formálně správný. Vždy jsem studenty učila, že způsob, jakým se prezentují při psaní, vypovídá hodně o tom, jací jsou, o co se starají a jak moc jim záleží na tom, aby se vyjadřovali správně," cituje ji list USA Today.

Dopis z Bílého domu označila za "stylově děsivý". Na střední škole by ho ohodnotila déčkem, tedy naší čtyřkou.

Co učitelku angličtiny nejvíce vytáčelo za chyby? Tak třeba extrémní nadužívání slova "já", což ale u Donalda Trumpa není zrovna překvapivé. Pak taky chybně psaná velká písmena tam, kde se nejedná o název (Stát, Národ, Federální agentury, Státní dotace, Prezident).

V poslední větě, v níž Trump píše, že "jako prezidentovi je jednou z jeho hlavních priorit bezpečnost mladých, kteří jsou budoucími vůdci našeho skvělého národa", má dvě chyby. To už se paní učitelka neudržela a napsala k tomu "Můj Bože, to je taky špatně!".

Dopis pak odeslala zpět do Bílého domu. Předtím ho však opravený vyfotila a vyvěsila na sociální sítě, kde ho čile sdílejí tisíce pobavených lidí. 

Yvonne Masonová si s úřady dopisuje poměrně často, její příznivci ji chválí za vytrvalost a důslednost. Po akci s opraveným dopisem ji příznivci Donalda Trumpa zahrnuli nesčetnými "hejty", slohově také velmi vytříbenými, jako třeba: "Je fanynkou té šílené krávy (myšlena Hillary Clintonová - pozn. red.). To vysvětluje vše." 

"Jsi zahořklá a tlustá stará čarodějnice! Nezasloužíš si dostat dopis od kohokoliv, natož od prezidenta!"

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy