Škola pokutovala transsexuála, studenti se vzbouřili

jaz
26. 9. 2014 7:00
Odjakživa ho znali jako Maria, ale po prázdninách přišel do školy jako žena. Přestože se vedení školy bouřilo, spolužáci projevili solidaritu tím, že přišli na vyučování v sukních.
Foto: Facebook

Rio de Janeiro – Brazilský středoškolák Mario Muniz prošel během letních prázdnin velkou změnou. Stala se z něho Maria a s velkými obavami se vracel začátkem září do školy Pedra II., kde očekával reakci svých spolužáků.

Místo odsouzení a posměšků se ale dočkal tvrdého zásahu vedení školy. Přestože je z něho teď žena, nesmí nosit ke školní uniformě sukni jako ostatní dívky, ale kalhoty. Za tento prohřešek proti školnímu řádu byl dokonce pokutován.

Sedmnáctiletá Maria se tedy smířila s tím, že se opět bude muset obléknout do chlapecké uniformy, ovšem překvapivě se za ni postavili její spolužáci. Celkem 15 chlapců z její třídy dorazilo pár dní po tomto incidentu do školy v modrých krátkých sukních, aby podpořili Mariu v boji proti genderově nesmyslnému nařízení.

"Jsem opravdu ráda za to, jak mě spolužáci podpořili, a doufám, že to poslouží jako dobrý příklad pro ostatní, aby udělali správnou věc. Vždy jsem se učila ve škole přijímat lidi takové, jací jsou, a podle toho se snažím i žít," řekla Orange News.

Hromadná fotografie spolužáků v sukních se stále masově šíří po sociálních sítích označená jako #VoudeSaia, kde i ostatní vyjadřují podporu.

Škola na akci svých žáků reagovala veřejným prohlášením, kde uvádí, že je zásadně proti diskriminaci a nesnášenlivosti a je otevřena diskusi. "Sexuální orientace pro nás není důležitá, všichni naši studenti jsou si rovni. Nicméně ženské a mužské pohlaví určuje druh uniformy, ale budeme se snažit vytvořit nové normy společného soužití," stojí v prohlášení školy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár haly na Bruntálsku způsobil škodu okolo 20 milionů korun

Škodu okolo 20 milionů korun způsobil v sobotu ráno v Bílčicích na Bruntálsku požár výrobní haly na zpracování dřeva. Podle hasičů před vypuknutím ohně budovou otřásl výbuch. Příčinu výbuchu i následného požáru zjišťují vyšetřovatelé. Událost se obešla bez zranění.

Hasiči se o výbuchu a následném požáru haly o velikosti 30 krát 15 metrů dozvěděli okolo 5. hodiny ráno. Na místě pak zasahovaly dvě desítky hasičů z šesti profesionálních a dobrovolných jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy