Škola pokutovala transsexuála, studenti se vzbouřili

jaz
26. 9. 2014 7:00
Odjakživa ho znali jako Maria, ale po prázdninách přišel do školy jako žena. Přestože se vedení školy bouřilo, spolužáci projevili solidaritu tím, že přišli na vyučování v sukních.
Foto: Facebook

Rio de Janeiro – Brazilský středoškolák Mario Muniz prošel během letních prázdnin velkou změnou. Stala se z něho Maria a s velkými obavami se vracel začátkem září do školy Pedra II., kde očekával reakci svých spolužáků.

Místo odsouzení a posměšků se ale dočkal tvrdého zásahu vedení školy. Přestože je z něho teď žena, nesmí nosit ke školní uniformě sukni jako ostatní dívky, ale kalhoty. Za tento prohřešek proti školnímu řádu byl dokonce pokutován.

Sedmnáctiletá Maria se tedy smířila s tím, že se opět bude muset obléknout do chlapecké uniformy, ovšem překvapivě se za ni postavili její spolužáci. Celkem 15 chlapců z její třídy dorazilo pár dní po tomto incidentu do školy v modrých krátkých sukních, aby podpořili Mariu v boji proti genderově nesmyslnému nařízení.

"Jsem opravdu ráda za to, jak mě spolužáci podpořili, a doufám, že to poslouží jako dobrý příklad pro ostatní, aby udělali správnou věc. Vždy jsem se učila ve škole přijímat lidi takové, jací jsou, a podle toho se snažím i žít," řekla Orange News.

Hromadná fotografie spolužáků v sukních se stále masově šíří po sociálních sítích označená jako #VoudeSaia, kde i ostatní vyjadřují podporu.

Škola na akci svých žáků reagovala veřejným prohlášením, kde uvádí, že je zásadně proti diskriminaci a nesnášenlivosti a je otevřena diskusi. "Sexuální orientace pro nás není důležitá, všichni naši studenti jsou si rovni. Nicméně ženské a mužské pohlaví určuje druh uniformy, ale budeme se snažit vytvořit nové normy společného soužití," stojí v prohlášení školy.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

České basketbalistky zahájily boje o ME výhrou v Itálii

České basketbalistky vstoupily do kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2021 vítězstvím 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie. Další zápas čeká výběr trenéra Štefana Svitka v neděli, kdy v pražské hale Královka nastoupí proti Rumunsku.

Nejlepší střelkyní hostujícího celku byla v Cagliari s 15 body Julia Reisingerová, 11 bodů přidala Kia Vaughnová a český tým tak úspěšně vykročil za čtrnáctou účastí na mistrovství Evropy za sebou. Na šampionát postoupí vítězové devíti kvalifikačních skupin a pět nejlepších celků z druhých míst.

Kvalifikace basketbalistek o postup na mistrovství Evropy 2021 - skupina D:

Itálie - ČR 52:62 (19:16, 29:33, 41:44)

Nejvíce bodů: Zandalasiniová 16, Dottová 13, Bestagnová 10 - Reisingerová 15, Vaughnová 11, Elhotová 9. Fauly: 14:16. Trestné hody: 13/6 - 8/7. Trojky: 4:3. Doskoky: 35:47.

Rumunsko - Dánsko 70:55 (39:29).

Další zprávy