Škola pokutovala transsexuála, studenti se vzbouřili

jaz
26. 9. 2014 7:00
Odjakživa ho znali jako Maria, ale po prázdninách přišel do školy jako žena. Přestože se vedení školy bouřilo, spolužáci projevili solidaritu tím, že přišli na vyučování v sukních.
Foto: Facebook

Rio de Janeiro – Brazilský středoškolák Mario Muniz prošel během letních prázdnin velkou změnou. Stala se z něho Maria a s velkými obavami se vracel začátkem září do školy Pedra II., kde očekával reakci svých spolužáků.

Místo odsouzení a posměšků se ale dočkal tvrdého zásahu vedení školy. Přestože je z něho teď žena, nesmí nosit ke školní uniformě sukni jako ostatní dívky, ale kalhoty. Za tento prohřešek proti školnímu řádu byl dokonce pokutován.

Sedmnáctiletá Maria se tedy smířila s tím, že se opět bude muset obléknout do chlapecké uniformy, ovšem překvapivě se za ni postavili její spolužáci. Celkem 15 chlapců z její třídy dorazilo pár dní po tomto incidentu do školy v modrých krátkých sukních, aby podpořili Mariu v boji proti genderově nesmyslnému nařízení.

"Jsem opravdu ráda za to, jak mě spolužáci podpořili, a doufám, že to poslouží jako dobrý příklad pro ostatní, aby udělali správnou věc. Vždy jsem se učila ve škole přijímat lidi takové, jací jsou, a podle toho se snažím i žít," řekla Orange News.

Hromadná fotografie spolužáků v sukních se stále masově šíří po sociálních sítích označená jako #VoudeSaia, kde i ostatní vyjadřují podporu.

Škola na akci svých žáků reagovala veřejným prohlášením, kde uvádí, že je zásadně proti diskriminaci a nesnášenlivosti a je otevřena diskusi. "Sexuální orientace pro nás není důležitá, všichni naši studenti jsou si rovni. Nicméně ženské a mužské pohlaví určuje druh uniformy, ale budeme se snažit vytvořit nové normy společného soužití," stojí v prohlášení školy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy