V americké poušti vzniká město pro testování nových technologií. Místo lidí drony a auta bez řidičů

ČTK ČTK
10. 10. 2015 16:00
V letošním roce se začne budovat úplně od základů městečko v Novém Mexiku, které bude na první pohled jako každé jiné. Chybět budou jen běžní obyvatelé, kteří by podle odborníků jen rušili testování nových technologií. Vědci budou pracovat na automobilech bez řidičů, dronech, nebo alternativních zdrojích energie atd. Projekt, který vznikl již v roce 2011, by měl své brány otevřít za tři roky a tvůrci si slibují, že město bude pro odborníky vyhledávaným centrem a překoná i slavné Silicon Valley.
Projekt CITE, Centra pro inovaci, testování a vývoj.
Projekt CITE, Centra pro inovaci, testování a vývoj. | Foto: CITE

Washington - Na vyprahlých pláních Nového Mexika, mezi místem, kde byla poprvé vyzkoušena jaderná puma, a americko-mexickou hranicí, povstává z písku nové město. Je plánováno až pro 35 tisíc obyvatel a bude mít moderní obchodní centrum a úpravné šiky řadových domů na předměstí, dokonale čisté ulice, parky, nákupní střediska a kostel. Nikdo ho ale nenazve domovem, píše na svém webu americká stanice CNN.

Projekt CITE (Center for Innovation, Testing and Evaluation) je modelem "v životní velikosti" obyčejného amerického města. Zatím bude sloužit jako pokusný prostor pro testování nových technologií, které budou utvářet podobu měst v budoucnosti.

Za projektem v hodnotě jedné miliardy dolarů (asi 24 miliard korun) stojí telekomunikační a technologická firma Pegasus Global Holdings. Téměř 39 kilometrů čtverečních bude vyčleněno pro ambiciózní experiment v oblasti dopravy, výstavby, komunikací a bezpečnosti.

Součástí CITE budou speciální zóny pro vývoj nového způsobu zemědělství, energetiky a vodního hospodářství. Výstupy bude v reálném čase podrobně vyhodnocovat podzemní systém shromažďování dat. "Chceme vybudovat prostředí, kde budeme moci názorně předvést a odzkoušet nové výrobky, služby a technologie, aniž bychom narušili každodenní život," řekl výkonný ředitel firmy Robert Brumley.

Nikdo se nemusí starat o skutečné lidi, a proto možnosti jsou nekonečné. Auta bez řidičů mohou jezdit po interaktivních silnicích a shora mohou provoz monitorovat bezpilotní letouny. Domy mohou být navrženy tak, aby přežily různé katastrofy, v plném rozsahu mohou být otestovány alternativní zdroje energie, jako například využití thoria.

Projekt podle Brumleye umožní, aby nové věci prošly opravdovou zatěžkávací zkouškou. CITE je prý jakýmsi mezistupněm mezi testy v laboratořích a skutečným provozem. Brumley věří, že v CITE vznikne více produktů, které bude možné uvést na trh. V současnosti totiž existuje schodek mezi investicemi do výzkumu a vývoje a příjmy z takto získaných nových výrobků. "Americká vláda utratí miliony dolarů za výzkum a v komerčních produktech se jí vrátí jen dvě až tři procenta," řekl Brumley.

Autoři projektu, který vznikl už v roce 2011, nemohli nejdříve najít vhodný pozemek. CITE byl pak na dva roky uložen "k ledu". Poté bylo nalezeno nové místo, jenže to bylo prohlášeno za národní památku. V Novém Mexiku se začne stavět letos a CITE by mělo být funkční už v roce 2018.

Městečko bude okénkem do naší budoucnosti

Společnost Pegasus očekává, že o projekt projeví zájem prestižní klienti z veřejného i komerčního sektoru, včetně vládních úřadů, akademických institucí a největších světových technologických společností. Doufá, že CITE bude úspěšně konkurovat podobným projektům, jako je například slavné Silicon Valley. "Zařízení je otevřené každému, kdo chce něco vyzkoušet. V tom je jedinečné," řekl Brumley.

Někteří odborníci CITE vítají jako možnost rychlé simulace a vyhodnocení, jiní jsou skeptičtí kvůli tomu, že ve městě nebudou přítomni lidé. Podle Stevea Raynera, který se budoucností měst zabývá na Oxfordské univerzitě, jsou to totiž právě lidé, kteří s novými technologiemi přicházejí do styku, a tuto interakci nemohou vědci dopředu předjímat. "Máme mnoho zpráv o lidech, kteří zmařili funkci energeticky úsporných zařízení v budovách tak, že se jim zachtělo čerstvého vzduchu a nechali otevřené dveře," uvedl Rayner jako příklad.

Podle Brumleye by mohli být lidé v případně nutnosti "přidáni", Rayner to ale považuje za nevhodné. "Obyvatelé měst nejsou jen vzájemně zaměnitelní jedinci, kteří mohou být uvrženi do pokusného prostředí. Jsou to různé komunity s různými kulturami, očekáváními a vzorci chování," soudí Rayner.

I když se názory na užitečnost CITE liší, město přinejmenším poskytne fascinující náhled do možné budoucnosti, uzavírá CNN.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy