Google sestrojil auto budoucnosti. Nemá volant a jezdí samo

jaz
20. 5. 2015 13:15
Google představil prototyp "samojezdícího" automobilu, který má být bezpečnou a ekonomickou variantou v silničním provozu.
Foto: Google blog

Silicon Valley – Google nejdříve zásobil softwarem, který dokáže samostatně řídit automobil, vozy značky Toyota, teď se ale rozhodl představit vlastní verzi auta bez řidiče.

Po dlouhém testování vyjede futuristicky vyhlížející vozítko do ostrého provozu již letos v létě, a to v Mountain View v Kalifornii, kde projde dalšími zkušebními jízdami.

Nikým neřízený automobil připomíná nákupní vozítko pro dvě osoby s místem na pár zavazadel; zatím zvládne jet rychlostí 40 kilometrů za hodinu. Současné testovací verze budou mít ještě volant a pedály, aby mohli pasažéři kdykoli dle potřeby zasáhnout do řízení. V budoucnosti ale s touto výbavou Google ve svých vozech nepočítá.

Na palubu se vejdou dva cestující a pár zavazadel. | Video: YouTube

Ředitel projektu Chris Urmson na blogu Googlu vyjmenovává výhody, mezi které patří snížení dopravních nehod až o 94 procent. Vyzdvihuje také úsporu času a příležitost pro ty, kteří s nějakého důvodu nemohou sami řídit.

Samojezdící auto je řízeno stejným softwarem, který je v Lexusu RX 450h. Ten už má najety miliony kilometrů bez vážnějších nehod. Samo vedení Googlu přiznalo nedostatky, ale statistika nehodovosti v uplynulých šesti letech činí 11 nehod u 23 aut, a dokazuje tak slibovanou míru bezpečnosti. Navíc k nehodám došlo ve většině případů kvůli lidskému faktoru.

Google lidem slibuje snadnou mobilitu a přemístění se z bodu A do bodu B pouhým zadáním adresy do GPS navigátoru a stisknutím tlačítka jako ve výtahu.

Několik prototypů opustí testovací dráhy letos v létě a v ostrém provozu budou nadále testované se všemi manuálními řídícími prvky, které hodlá společnost časem odstranit. 

 

Právě se děje

před 34 minutami

Sněmovna zřejmě zachová 14 volebních krajů, jeden chce jen ANO

Sněmovna pravděpodobně zachová 14 volebních krajů při volbách do horní komory. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem prosazuje v podstatě jen vládní hnutí ANO. Opoziční SPD od toho v zájmu dohody ustoupila, oznámil ve čtvrtek předseda poslanců tohoto hnutí Radim Fiala. Podle předsedy poslanců ČSSD Jana Chvojky nemá smysl se jedním volebním obvodem zabývat kvůli odmítavému postoji Senátu, bez jehož souhlasu nelze změnu volebních pravidel přijmout.

ANO podle předsedy sněmovny Radka Vondráčka pokládá jeden volební obvod za nejspravedlivější, ale přiznal, že je v tom vládní hnutí osamoceno. S jedním obvodem počítá jedna ze dvou variant vládní volební novely, kterou by ANO chtělo projednat souběžně s rozjednanou konkurenční předlohou KDU-ČSL. Pro výslednou úpravu volebních pravidel chce použít vládní předlohu, jejíž projednávání má sněmovna zahájit příští úterý.

Parlament musí ve volebním zákoně nahradit především způsob přepočtu voličských hlasů na poslanecké mandáty, neboť předchozí model zrušil Ústavní soud jako nespravedlivý. KSČM by podle svého předsedy Vojtěcha Filipa chtěla obnovení volebního modelu, který platil do konce 90. let, aby mohly obsazení poslaneckých mandátů více ovlivnit kandidující strany.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Devětadevadesátiletý princ Philip podstoupil neupřesněnou srdeční proceduru. Proběhla úspěšně

Britský princ Philip podstoupil úspěšnou srdeční proceduru, oznámil Buckinghamský palác, aniž by uvedl podrobnosti. V nemocnici zůstane 99letý manžel Alžběty II. ještě několik dní. Philip byl hospitalizován 16. února poté, co se mu udělalo nevolno. Byl léčen kvůli neupřesněné infekcí, která však nesouvisí s covidem-19. V pondělí byl převezen z jedné nemocnice do druhé v centrálním Londýně kvůli testům srdce a pokračování v léčbě infekce.

"Vévoda z Edinburghu včera (ve středu) podstoupil v nemocnici sv. Bartoloměje úspěšnou proceduru kvůli předchozím srdečním problémům," uvedl palác.

"Jeho královská výsost zůstane několik dní v nemocnici na léčení, kvůli odpočinku a zotavení," sdělil rovněž Buckinghamský palác v prohlášení.

Čtyřiadevadesátiletá královna Alžběta II. mezitím zůstává na hradě Windsor západně od Londýna. Ona i její manžel už byli očkováni proti covidu-19.

Princ Philip v posledních deseti letech několikrát vyhledal nemocniční péči, protože se mu vracela infekce močového měchýře. O Vánocích 2011 podstoupil operaci kvůli zablokované srdeční tepně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nezaměstnanost v EU v lednu zůstala na 7,3 procenta

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v lednu zůstala na prosincové hodnotě 7,3 procenta. Beze změny byl poměr lidí bez práce i v zemích platících eurem, kde jich v prvním měsíci letošního roku bylo 8,1 procenta. Oznámil to ve čtvrtek statistický úřad Eurostat. Česká republika přišla o pozici země s nejnižší nezaměstnaností, v EU ji předstihlo Polsko.

O rok dříve byly statistiky nezaměstnanosti příznivější než v době, kdy na ekonomiku doléhají omezení spojená s šířením koronaviru. Loni v lednu bylo v celé unii bez práce 6,6 procenta lidí, v zemích eurozóně pak 7,4 procenta.

Eurostat uvedl, že v celém evropském bloku bylo v lednu bez práce 15,66 milionu lidí. Ve srovnání s prosincem jich přibylo zhruba 29.000. V eurozóně počet nezaměstnaných podle úřadu proti prosinci vzrostl o 8000 na 13,28 milionu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy