První naklonovaný velbloud na světě je březí. Rodit má letos

jaz
10. 4. 2015 9:19
Na Blízkém východě se podařilo odchovat prvního naklonovaného velblouda. Samice Injaz teď čeká mládě.
Foto: ANGELOUX / Foter / CC BY-SA

Dubaj – Vědci ze Spojených arabských emirátů oslavovali 8. dubna 2009 narození prvního úspěšně naklonovaného velblouda. Byla jím samice Injaz, která letos slaví šesté narozeniny. Velbloudice teď čeká mládě, píše BBC.

Místní tisk The National oznámil, že velbloudice Injaz, což v překladu znamená úspěch, je opravdu březí, a to naprosto přirozenou cestou. Odborníci z reprodukčního centra pro velbloudy v Dubaji tak potvrdili, že i naklonovaná zvířata se mohou dál úspěšně reprodukovat.

Injaz je klonem velblouda poraženého v roce 2005 na maso. V laboratoři se ale podařilo kultivovat buňky v tkáňové kultuře a zmrazit je v tekutém dusíku. Vědci poté buňky vložili do zrajícího vajíčka v inkubátoru, ze kterého nejprve odstranili jádro. Poté bylo vajíčko přeneseno do těla náhradní matky.

"Jsme velmi rádi, že je Injaz březí, a očekáváme, že se potomek narodí ještě letos," řekl Dr. Wani z reprodukčního centra, které bylo založeno s podporou korunního prince Hamdana bin Mohammeda.

V Emirátech jsou velbloudi velmi cenění. Chovají se na maso, mléko i dostihy, proto si mnozí nechávají naklonovat například závodního šampióna. Jeden naklonovaný velbloud jménem Sooty dokonce vyhrál i soutěž krásy.

Prvním klonovaným savcem na světě byla ovce Dolly. Podařilo se to skotským vědcům v Edinburghu, kde se také ovce narodila v roce 1996. Zemřela o sedm let později.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Prezident Biden bude podporovat vzájemně dojednané dvoustátní řešení izraelsko-palestinského konfliktu, řekl úřadující vyslanec USA při OSN

Zdroj: ČTK
Další zprávy