První naklonovaný velbloud na světě je březí. Rodit má letos

jaz
10. 4. 2015 9:19
Na Blízkém východě se podařilo odchovat prvního naklonovaného velblouda. Samice Injaz teď čeká mládě.
Foto: ANGELOUX / Foter / CC BY-SA

Dubaj – Vědci ze Spojených arabských emirátů oslavovali 8. dubna 2009 narození prvního úspěšně naklonovaného velblouda. Byla jím samice Injaz, která letos slaví šesté narozeniny. Velbloudice teď čeká mládě, píše BBC.

Místní tisk The National oznámil, že velbloudice Injaz, což v překladu znamená úspěch, je opravdu březí, a to naprosto přirozenou cestou. Odborníci z reprodukčního centra pro velbloudy v Dubaji tak potvrdili, že i naklonovaná zvířata se mohou dál úspěšně reprodukovat.

Injaz je klonem velblouda poraženého v roce 2005 na maso. V laboratoři se ale podařilo kultivovat buňky v tkáňové kultuře a zmrazit je v tekutém dusíku. Vědci poté buňky vložili do zrajícího vajíčka v inkubátoru, ze kterého nejprve odstranili jádro. Poté bylo vajíčko přeneseno do těla náhradní matky.

"Jsme velmi rádi, že je Injaz březí, a očekáváme, že se potomek narodí ještě letos," řekl Dr. Wani z reprodukčního centra, které bylo založeno s podporou korunního prince Hamdana bin Mohammeda.

V Emirátech jsou velbloudi velmi cenění. Chovají se na maso, mléko i dostihy, proto si mnozí nechávají naklonovat například závodního šampióna. Jeden naklonovaný velbloud jménem Sooty dokonce vyhrál i soutěž krásy.

Prvním klonovaným savcem na světě byla ovce Dolly. Podařilo se to skotským vědcům v Edinburghu, kde se také ovce narodila v roce 1996. Zemřela o sedm let později.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jeřábek v KHL mění dres, bude hrát za Spartak

Hokejový obránce Jakub Jeřábek mění v Kontinentální lize dres a nově bude hrát za Spartak Moskva. Třicetiletý český reprezentant podepsal s novým klubem roční smlouvu. Spartak o tom informoval na svém webu.

Jeřábek doposud oblékal v KHL pouze dres Viťazu Podolsk, za který odehrál s přestávkou tři sezony. Po ročníku 2016/17 zamířil na dva roky do NHL, poté se ale vrátil zpět do Evropy a hrál opět za Podolsk. V KHL včetně play off odehrál 166 zápasů a nasbíral 81 bodů za 22 branek a 59 asistencí.

"V osobě Jakuba Jeřábka získáváme obránce, který je schopný plnit úkoly v obraně i v útoku. Má zkušenosti z NHL i KHL, je to chytrý a pracovitý hráč, dobrý spoluhráč a vstřícný hokejista," uvedl sportovní ředitel Spartaku Roman Běljajev na adresu účastníka dvou světových šampionátů.

Na nové angažmá se těší i Jeřábek. "V Rusku hraji už několik let a dobře vím, že Spartak je klub s velkou historií a skvělými fanoušky, což je pro mě důležité. Bavil jsem se o Spartaku s kamarády z reprezentace a o klubu jsem slyšel jen dobré věci," řekl Jeřábek. Dodal, že moc dobře ví, že v moskevském klubu úspěšně působili trenér Miloš Říha a brankář Dominik Hašek. "Chtěl bych, aby si fanoušci pamatovali i mě," uvedl plzeňský odchovanec.

Další zprávy