Přežil 66 dní na moři bez jídla. Teď ho vyšetřuje policie

jaz
7. 4. 2015 14:00
Američan ztroskotal na volném moři, kde strávil přes dva měsíce. Kvůli jeho dobrému zdravotnímu stavu se spekuluje o možnosti, že si celou historku vymyslel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Conway – Rybář Louis Jordan přežil na otevřeném moři bez jídla 66 dní. Když ho našli záchranáři, překvapilo je, v jak dobré kondici se trosečník nachází. Mužovu teorii o ztroskotání teď prošetřuje policie. Louis si za svým příběhem stojí a tvrdí, že se věci udály přesně tak, jak je popsal, informuje deník Daily Mail.

Louis Jordan
Louis Jordan | Foto: YouTube

Sedmatřicetiletý Louis vyplul na své desetimetrové jachtě začátkem letošního roku z přístavu Conway v Jižní Karolíně. O své cestě nikomu neřekl, rodina po něm proto vyhlásila pátrání. Deset dnů nato pobřežní stráž s hledáním skončila a prohlásila muže za nezvěstného.

Podle Jordanovy verze se mu ze zatím nejasných příčin porouchala loď, kterou sám nedokázal opravit. Voda a vítr ho tak nekontrolovatelně unášely na otevřené moře, skoro tisíc kilometrů od místa, odkud vyplul. Navíc se během bouře zlomil stěžeň, loď se převrátila a on musel přežívat na jejím trupu.

Pomohla mu modlitba

Naživu se udržel díky dobré fyzické a psychické kondici, dešťové vodě a syrovým rybám, které si nachytal. I podle záchranářů byl jeho stav až příliš dobrý. "Očekávali jsme, že bude mít puchýře a spáleniny od slunce a trpět větší dehydratací," řekl agentuře Associated Press záchranář Kyle McCollum, který s Jordanem mluvil jako první.

Trosečník měl sice lehkou dehydrataci a drobně poraněné rameno, po 66 dnech na moři byl ale ve velmi dobrém stavu. Minulý týden Louise náhodou objevil německý tanker, na kterém ho poté vyzvedl vrtulník pobřežní stráže. Ve čtvrtek už byl hospitalizován v nemocnici v Norfolku. Důkladné vyšetření však odmítl a zamířil mezi novináře rozdávat rozhovory.

Dobrým zdravotním stavem jsou překvapeni i vyšetřovatelé, kteří se v současné době zaměřili na ověřování Jordanových bankovních účtů a jeho finančních aktivit v době, kdy se ztratil. Jak sám trosečník tvrdí, jeho svědomí je čisté. "Bůh a moje rodina vědí, že jsem upřímný člověk a že říkám pravdu," dodal Louis, který se naživu udržel prý díky modlitbám.

Jordan byl během záchranné akce v dobrém stavu. | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 10 minutami

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů jako odvetu za podobný krok Washingtonu, oznámil podle Reuters ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy