Přežil 66 dní na moři bez jídla. Teď ho vyšetřuje policie

jaz
7. 4. 2015 14:00
Američan ztroskotal na volném moři, kde strávil přes dva měsíce. Kvůli jeho dobrému zdravotnímu stavu se spekuluje o možnosti, že si celou historku vymyslel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Conway – Rybář Louis Jordan přežil na otevřeném moři bez jídla 66 dní. Když ho našli záchranáři, překvapilo je, v jak dobré kondici se trosečník nachází. Mužovu teorii o ztroskotání teď prošetřuje policie. Louis si za svým příběhem stojí a tvrdí, že se věci udály přesně tak, jak je popsal, informuje deník Daily Mail.

Louis Jordan
Louis Jordan | Foto: YouTube

Sedmatřicetiletý Louis vyplul na své desetimetrové jachtě začátkem letošního roku z přístavu Conway v Jižní Karolíně. O své cestě nikomu neřekl, rodina po něm proto vyhlásila pátrání. Deset dnů nato pobřežní stráž s hledáním skončila a prohlásila muže za nezvěstného.

Podle Jordanovy verze se mu ze zatím nejasných příčin porouchala loď, kterou sám nedokázal opravit. Voda a vítr ho tak nekontrolovatelně unášely na otevřené moře, skoro tisíc kilometrů od místa, odkud vyplul. Navíc se během bouře zlomil stěžeň, loď se převrátila a on musel přežívat na jejím trupu.

Pomohla mu modlitba

Naživu se udržel díky dobré fyzické a psychické kondici, dešťové vodě a syrovým rybám, které si nachytal. I podle záchranářů byl jeho stav až příliš dobrý. "Očekávali jsme, že bude mít puchýře a spáleniny od slunce a trpět větší dehydratací," řekl agentuře Associated Press záchranář Kyle McCollum, který s Jordanem mluvil jako první.

Trosečník měl sice lehkou dehydrataci a drobně poraněné rameno, po 66 dnech na moři byl ale ve velmi dobrém stavu. Minulý týden Louise náhodou objevil německý tanker, na kterém ho poté vyzvedl vrtulník pobřežní stráže. Ve čtvrtek už byl hospitalizován v nemocnici v Norfolku. Důkladné vyšetření však odmítl a zamířil mezi novináře rozdávat rozhovory.

Dobrým zdravotním stavem jsou překvapeni i vyšetřovatelé, kteří se v současné době zaměřili na ověřování Jordanových bankovních účtů a jeho finančních aktivit v době, kdy se ztratil. Jak sám trosečník tvrdí, jeho svědomí je čisté. "Bůh a moje rodina vědí, že jsem upřímný člověk a že říkám pravdu," dodal Louis, který se naživu udržel prý díky modlitbám.

Jordan byl během záchranné akce v dobrém stavu. | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy