Přežil 66 dní na moři bez jídla. Teď ho vyšetřuje policie

jaz
7. 4. 2015 14:00
Američan ztroskotal na volném moři, kde strávil přes dva měsíce. Kvůli jeho dobrému zdravotnímu stavu se spekuluje o možnosti, že si celou historku vymyslel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Conway – Rybář Louis Jordan přežil na otevřeném moři bez jídla 66 dní. Když ho našli záchranáři, překvapilo je, v jak dobré kondici se trosečník nachází. Mužovu teorii o ztroskotání teď prošetřuje policie. Louis si za svým příběhem stojí a tvrdí, že se věci udály přesně tak, jak je popsal, informuje deník Daily Mail.

Louis Jordan
Louis Jordan | Foto: YouTube

Sedmatřicetiletý Louis vyplul na své desetimetrové jachtě začátkem letošního roku z přístavu Conway v Jižní Karolíně. O své cestě nikomu neřekl, rodina po něm proto vyhlásila pátrání. Deset dnů nato pobřežní stráž s hledáním skončila a prohlásila muže za nezvěstného.

Podle Jordanovy verze se mu ze zatím nejasných příčin porouchala loď, kterou sám nedokázal opravit. Voda a vítr ho tak nekontrolovatelně unášely na otevřené moře, skoro tisíc kilometrů od místa, odkud vyplul. Navíc se během bouře zlomil stěžeň, loď se převrátila a on musel přežívat na jejím trupu.

Pomohla mu modlitba

Naživu se udržel díky dobré fyzické a psychické kondici, dešťové vodě a syrovým rybám, které si nachytal. I podle záchranářů byl jeho stav až příliš dobrý. "Očekávali jsme, že bude mít puchýře a spáleniny od slunce a trpět větší dehydratací," řekl agentuře Associated Press záchranář Kyle McCollum, který s Jordanem mluvil jako první.

Trosečník měl sice lehkou dehydrataci a drobně poraněné rameno, po 66 dnech na moři byl ale ve velmi dobrém stavu. Minulý týden Louise náhodou objevil německý tanker, na kterém ho poté vyzvedl vrtulník pobřežní stráže. Ve čtvrtek už byl hospitalizován v nemocnici v Norfolku. Důkladné vyšetření však odmítl a zamířil mezi novináře rozdávat rozhovory.

Dobrým zdravotním stavem jsou překvapeni i vyšetřovatelé, kteří se v současné době zaměřili na ověřování Jordanových bankovních účtů a jeho finančních aktivit v době, kdy se ztratil. Jak sám trosečník tvrdí, jeho svědomí je čisté. "Bůh a moje rodina vědí, že jsem upřímný člověk a že říkám pravdu," dodal Louis, který se naživu udržel prý díky modlitbám.

Jordan byl během záchranné akce v dobrém stavu. | Video: YouTube
 

Právě se děje

před 19 minutami

Federální soudce zakázal vládě USA vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti

Federální soudce zakázal americké vládě vymáhat 100denní moratorium na deportace, které po inauguraci nového prezidenta Joea Bidena nařídilo ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Příkaz soudce Drewa Tiptona novou politiku blokuje na 14 dní, přičemž se vztahuje na celé americké území. Podle agentury Reuters se očekává, že vláda se proti verdiktu odvolá. Vydáním dočasného zákazu soudce vyhověl státu Texas, který v pátek federální vládu kvůli pozastavení deportací zažaloval. Moratorium se týká většiny deportací a je klíčovou součástí Bidenovy imigrační politiky, píše agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy