Přátelství tygra a kozla v zoo prošetřují ruské úřady. Označují ho za propagandu homosexuality

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
9. 2. 2016 8:46
Mediální zájem o přátelství tygra a kozla z ruské zoologické zahrady vadí právníkovi, který celou kauzu předal státnímu zastupitelství k prošetření. Způsob, jakým novináři o vztahu těchto dvou zvířat informují, podle něho zavání porušením zákona o šíření homosexuality. Příběh bezbranné kořisti a predátora, který se nakonec smiloval, zasáhl milovníky zvířat. Ošetřovatelé ale varovali, že jejich přátelství nemusí mít šťastný konec. To se také potvrdilo koncem ledna, kdy musela být zvířata oddělena.
Video: YouTube

Moskva – V listopadu loňského roku zaujala ruská i zahraniční média zpráva, že tygr ussurijský jménem Amur odmítl sežrat kozla Timura, kterého mu ošetřovatelé ze safari parku Primorsky nabídli ve výběhu.

Z obou zvířat se okamžitě stali přátelé a mediální hvězdy. Tato nevinně vyhlížející kauza má teď dohru na ruském státním zastupitelství, které prošetřuje stížnost ohledně porušení zákona o homosexuální propagandě. Informoval o tom server The Independent.

Ruský právník Alexej Krestyanov se už před měsícem na svém Facebooku vyjadřoval proti nebývalému zájmu o kozla a tygra, kteří podle něj mohou mít neblahý vliv na vývoj dětí. Tehdy požadoval, aby se zakázalo šíření informací o těchto dvou samcích a odvolával se na 1. odstavec článku 14 federálního zákona N 124-FZ. Státní orgány v Rusku podle Krestyanova mají přijmout opatření k ochraně dětí před touto zjevnou homosexuální propagandou.

"Myslím si, že pozitivní pojetí tohoto tématu není nic jiného než vměšování se do osobního života nezletilých, což je skrytá propaganda a veřejné vnucování homosexuality," napsal právník na sociální síť. Prokuratura jeho stížnost bere vážně, zahájila proto vyšetřování vztahu obou zvířat i přístupu médií, která o kauze informovala.

Neopatrné články o Amurovi a Timurovi totiž matou děti, které se mohou při pohledu na hrající si zvířata stejného pohlaví cítit nejisté ohledně vlastní sexuální orientace. Média tak mohla porušit tradiční ruské hodnoty a donutit nezletilé, aby měli větší zájem o nezvyklé sexuální vztahy.

Vztah tygra s kozlem byl opravdu od začátku netradiční. Predátor totiž běžně nechával spát kozla ve svém přístřešku, zatímco hlídkoval na jeho střeše. Společné hrátky ale ukončil incident, který již dávno ošetřovatelé safari předpovídali. "Timur překročil všechny své meze," řekl ředitel parku.

Kozel Timur si opravdu v tygrově výběhu hodně dovolil a svého přítele napadl rohy a nakopl ho, což si tygr nenechal líbit. Timur byl od konce ledna v péči veterinářů a nyní už je v pořádku. Do tygřího výběhu se už nevrátil.

Nejvíc podmanivé snímky zvířat, jak je v roce 2015 zachytily objektivy fotografů agentury Reuters. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 18 minutami

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly, nechtějí plošné řešení

České dráhy o možném propouštění a snížení mezd zatím nerozhodly. Pokud k tomu přistoupí, je nutné to řešit individuálně, nikoliv plošně, uvedla dozorčí rada ČD. Dopravce také schválil letošní podnikatelský plán, počítá s vyrovnaným hospodařením. Úspory chce hledat v celém provozu, investice do vlaků ale nezastaví.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Při požáru v domově důchodců v Charkově zemřelo 15 lidí

Nejméně 15 lidí zemřelo a pět utrpělo zranění při požáru v pečovatelském domově pro seniory v Charkově na východě Ukrajiny. S odvoláním na záchranáře o tom informovala agentura Unian. První zprávy z místa se zmiňovaly o 13 mrtvých a čtyřech zraněných.

Požár podle úředního komuniké vypukl odpoledne po třetí hodině kyjevského času (po 14:00 SEČ) ve dvoupodlažní budově, která byla přestavěna na domov pro přestárlé. Po uhašení plamenů hasiči nalezli na místě těla 15 osob.

Podobná neštěstí bývají v bývalých sovětských republikách poměrně častá. Tento měsíc si sedm mrtvých vyžádal požár v načerno zřízeném domově důchodů ve vsi poblíž Ťumeně na Sibiři, kde zemřeli nepohybliví pacienti dlouhodobě upoutaní na lůžko. Minulý měsíc při požáru domova důchodců v ruském Baškirsku zemřelo 11 lidí. Malá dřevěná budova neměla žádné vybavení pro hašení ohně. Vyšetřovatelé zadrželi ředitelky obou zařízení, kterým hrozí roky ve vězení za zavinění smrti z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy