Přátelství tygra a kozla v zoo prošetřují ruské úřady. Označují ho za propagandu homosexuality

Zuzana Mocková Zuzana Mocková
9. 2. 2016 8:46
Mediální zájem o přátelství tygra a kozla z ruské zoologické zahrady vadí právníkovi, který celou kauzu předal státnímu zastupitelství k prošetření. Způsob, jakým novináři o vztahu těchto dvou zvířat informují, podle něho zavání porušením zákona o šíření homosexuality. Příběh bezbranné kořisti a predátora, který se nakonec smiloval, zasáhl milovníky zvířat. Ošetřovatelé ale varovali, že jejich přátelství nemusí mít šťastný konec. To se také potvrdilo koncem ledna, kdy musela být zvířata oddělena.
Video: YouTube

Moskva – V listopadu loňského roku zaujala ruská i zahraniční média zpráva, že tygr ussurijský jménem Amur odmítl sežrat kozla Timura, kterého mu ošetřovatelé ze safari parku Primorsky nabídli ve výběhu.

Z obou zvířat se okamžitě stali přátelé a mediální hvězdy. Tato nevinně vyhlížející kauza má teď dohru na ruském státním zastupitelství, které prošetřuje stížnost ohledně porušení zákona o homosexuální propagandě. Informoval o tom server The Independent.

Ruský právník Alexej Krestyanov se už před měsícem na svém Facebooku vyjadřoval proti nebývalému zájmu o kozla a tygra, kteří podle něj mohou mít neblahý vliv na vývoj dětí. Tehdy požadoval, aby se zakázalo šíření informací o těchto dvou samcích a odvolával se na 1. odstavec článku 14 federálního zákona N 124-FZ. Státní orgány v Rusku podle Krestyanova mají přijmout opatření k ochraně dětí před touto zjevnou homosexuální propagandou.

"Myslím si, že pozitivní pojetí tohoto tématu není nic jiného než vměšování se do osobního života nezletilých, což je skrytá propaganda a veřejné vnucování homosexuality," napsal právník na sociální síť. Prokuratura jeho stížnost bere vážně, zahájila proto vyšetřování vztahu obou zvířat i přístupu médií, která o kauze informovala.

Neopatrné články o Amurovi a Timurovi totiž matou děti, které se mohou při pohledu na hrající si zvířata stejného pohlaví cítit nejisté ohledně vlastní sexuální orientace. Média tak mohla porušit tradiční ruské hodnoty a donutit nezletilé, aby měli větší zájem o nezvyklé sexuální vztahy.

Vztah tygra s kozlem byl opravdu od začátku netradiční. Predátor totiž běžně nechával spát kozla ve svém přístřešku, zatímco hlídkoval na jeho střeše. Společné hrátky ale ukončil incident, který již dávno ošetřovatelé safari předpovídali. "Timur překročil všechny své meze," řekl ředitel parku.

Kozel Timur si opravdu v tygrově výběhu hodně dovolil a svého přítele napadl rohy a nakopl ho, což si tygr nenechal líbit. Timur byl od konce ledna v péči veterinářů a nyní už je v pořádku. Do tygřího výběhu se už nevrátil.

Nejvíc podmanivé snímky zvířat, jak je v roce 2015 zachytily objektivy fotografů agentury Reuters. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 28 minutami

Guterres si zajistil druhé funkční období v pozici generálního tajemníka OSN

Valné shromáždění OSN zvolilo Antónia Guterrese generálním tajemníkem na další pětileté funkční období. Portugalský politik byl jediným kandidátem a svůj post nakonec obhájil, aniž museli vyslanci 193 členských zemí jednotlivě odevzdávat hlasy. Informují o tom zahraniční tiskové agentury.

Guterres stojí v čele OSN od 1. ledna 2017 a jeho stávající mandát vyprší na konci letošního roku. Ve funkci generálního tajemníka by nyní mohl zůstat do konce roku 2026, kdy mu bude 77 let.

Rodáka z Lisabonu před vyvrcholením volby doporučila na druhý mandát 15členná Rada bezpečnosti OSN a Guterres už v pátek složil přísahu pro další funkční období. V březnovém dopise o své vizi na další roky jmenoval jako nejnaléhavější výzvy současnosti pandemii covidu-19, klimatické změny, znečištění ovzduší i oceánů, složité a zdánlivě nekonečné války i "prudce rostoucí nerovnosti".

Zdroj: ČTK
Další zprávy