Revoluční antikoncepci pro muže testují úspěšně na paviánech

jaz
16. 9. 2014 7:00
Nově vyvinutá antikoncepce pro muže je ve fázi testování, na trh se dostane za necelé dva roky.
Injekce. ilustrační snímek
Injekce. ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha – Organizace Parsemus Foundation se už léta snaží vyvinout alternativu k nejrozšířenější pánské ochraně, prezervativu. Nejdříve vznikla látka zvaná RISUG, která se ale nedostala do fáze testování na lidech. Na těchto základech pak společnost vyvinula novou nehormonální antikoncepci zvanou Vasalgel.

Tato nová látka by se aplikovala pomocí injekce přímo do chámovodu, jehož trubice běžně přivádí spermie do penisu. Vstříknutý gel má ale tomuto pronikání zabránit.

Podle vědců se tato metoda podobá vasektomii, při které dochází k chirurgickému přetětí chámovodů. Injekční aplikace má ale být méně invazivní, ale se stejnou možností navrácení potence. V tom případě se pak do stejného místa aplikuje jiný gel, který Vasalgel v podstatě rozpustí a uvolní průchodnost.

V současné době je látka ve fázi pokusných testů na paviánech, aby mohli vědci určit přesné účinky gelu. Aplikovali látku třem samcům, které poté zavřeli do izolace společně s deseti samicemi na období půl roku. Zatím ale ani jedna z nich nezabřezla.

Pokud vše půjde podle plánu a během pár měsíců shledá společnost Vasalgel efektivním, začne počátkem roku 2015 testovat látku na lidech. Uvedení na trh v roce 2016 nebo 2017 by pak nemělo nic bránit.

Vědci si zatím nejsou jisti vedlejšími účinky na organismus člověka, stoprocentní spolehlivostí a dobou účinnosti jedné aplikace.

Společnost Parsemus Foundation není jediná, která zaměřuje svůj výzkum na oblast kontroly početí. Například nadace Billa a Melindy Gatesových vyvíjí nový druh prezervativů z takzvaného grafenu, který by měl být sice pevný a odolný, ale zároveň i velmi tenký.

 

Právě se děje

Další zprávy