Netradiční spotřebiče: Zvládnou sushi i brambory

Andrea Berniová
19. 12. 2013 10:00
S rýžovarem uvaříme rýži vždy správně. Loupačka si poradí s otravným škrábáním brambor
Loupačka zbaví brambory slupky.
Loupačka zbaví brambory slupky. | Foto: Shutterstock

I méně obvyklé spotřebiče mohou v kuchyni najít využití.

Pro milovníky rýže je tu rýžovar - elektrický spotřebič do kuchyně určený přímo k vaření rýže. Rýžovary neboli vařiče rýže mohou mít různý objem a podle toho pojmou různé množství rýže. Bývají vhodné pro přípravu všech druhů rýže, a to včetně té, která bude použita na sushi.

Rýžovary nabízejí funkci automatického vypnutí po dovaření. Mohou mít také funkci, která po dokončení vaření udržuje rýži teplou. Skleněná poklička pak dovoluje nahlédnout do hrnce a otvor v ní umožní únik přebytečné páry.

Co rýžovar umí?

Vařič rýže obsahuje vnitřní nádobu, která se dá snadno umývat. Bývá vybaven světelnými kontrolkami provozu a udržování teploty. Výhodou jsou i protiskluzové nožky. Síťový kabel bývá odpojitelný. Rýžovar nabízí i bezpečnostní prvky: ochranu proti přehřátí, automatické vypnutí po dovaření a ochranu proti vypaření vody. Někdy je tento spotřebič dodáván i s příslušenstvím, například se špachtlí či odměrkou na rýži.

Rýžovary mohou mít různý vzhled. Některé připomínají hrnec, jiné vypadají více jako elektrické spotřebiče. Kromě vaření rýže můžeme rýžovar využít třeba i k přípravě masa, ryb či zeleniny.

Vařič by při použití měl vždy být postaven na suchém, rovném místě. Do vnitřní nádoby se vkládá odměřené množství rýže a přilije voda. Je důležité, aby byla varná nádoba do vařiče posazena rovně a také aby rýže byla rozprostřena rovnoměrně a neulpívala na stěnách.

Brambory už loupat nemusíte

Také příprava další přílohy - brambor - může být mnohem jednodušší a rychlejší, a to díky domácí loupačce brambor. Jde opět o elektrický spotřebič, který ale sám oškrábe brambory. Přináší tak úsporu času a usnadní přípravu jídla. Do loupačky stačí vložit brambory, přilít jeden až dva šálky vody a následně přístroj zapnout.

Během několika minut si loupačka poradí s bramborovou slupkou díky nerezovým loupacím břitům. Kromě brambor můžeme do loupačky vložit i kořenovou zeleninu. Postup loupání je možné sledovat přes průhledné víko.

Stejně jako rýžovar, i loupačka by měla být před použitím postavena na suché a čisté místo. Brambory či kořenovou zeleninu je nutné před vložením od přístroje omýt od hlíny. Po oloupání se může stát, že některé brambory budou mít na sobě zbytky slupky, v tom případě je potřeba je dočistit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy