Netradiční spotřebiče: Zvládnou sushi i brambory

Andrea Berniová
19. 12. 2013 10:00
S rýžovarem uvaříme rýži vždy správně. Loupačka si poradí s otravným škrábáním brambor
Loupačka zbaví brambory slupky.
Loupačka zbaví brambory slupky. | Foto: Shutterstock

I méně obvyklé spotřebiče mohou v kuchyni najít využití.

Pro milovníky rýže je tu rýžovar - elektrický spotřebič do kuchyně určený přímo k vaření rýže. Rýžovary neboli vařiče rýže mohou mít různý objem a podle toho pojmou různé množství rýže. Bývají vhodné pro přípravu všech druhů rýže, a to včetně té, která bude použita na sushi.

Rýžovary nabízejí funkci automatického vypnutí po dovaření. Mohou mít také funkci, která po dokončení vaření udržuje rýži teplou. Skleněná poklička pak dovoluje nahlédnout do hrnce a otvor v ní umožní únik přebytečné páry.

Co rýžovar umí?

Vařič rýže obsahuje vnitřní nádobu, která se dá snadno umývat. Bývá vybaven světelnými kontrolkami provozu a udržování teploty. Výhodou jsou i protiskluzové nožky. Síťový kabel bývá odpojitelný. Rýžovar nabízí i bezpečnostní prvky: ochranu proti přehřátí, automatické vypnutí po dovaření a ochranu proti vypaření vody. Někdy je tento spotřebič dodáván i s příslušenstvím, například se špachtlí či odměrkou na rýži.

Rýžovary mohou mít různý vzhled. Některé připomínají hrnec, jiné vypadají více jako elektrické spotřebiče. Kromě vaření rýže můžeme rýžovar využít třeba i k přípravě masa, ryb či zeleniny.

Vařič by při použití měl vždy být postaven na suchém, rovném místě. Do vnitřní nádoby se vkládá odměřené množství rýže a přilije voda. Je důležité, aby byla varná nádoba do vařiče posazena rovně a také aby rýže byla rozprostřena rovnoměrně a neulpívala na stěnách.

Brambory už loupat nemusíte

Také příprava další přílohy - brambor - může být mnohem jednodušší a rychlejší, a to díky domácí loupačce brambor. Jde opět o elektrický spotřebič, který ale sám oškrábe brambory. Přináší tak úsporu času a usnadní přípravu jídla. Do loupačky stačí vložit brambory, přilít jeden až dva šálky vody a následně přístroj zapnout.

Během několika minut si loupačka poradí s bramborovou slupkou díky nerezovým loupacím břitům. Kromě brambor můžeme do loupačky vložit i kořenovou zeleninu. Postup loupání je možné sledovat přes průhledné víko.

Stejně jako rýžovar, i loupačka by měla být před použitím postavena na suché a čisté místo. Brambory či kořenovou zeleninu je nutné před vložením od přístroje omýt od hlíny. Po oloupání se může stát, že některé brambory budou mít na sobě zbytky slupky, v tom případě je potřeba je dočistit.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy