Netradiční spotřebiče: Zvládnou sushi i brambory

Andrea Berniová
19. 12. 2013 10:00
S rýžovarem uvaříme rýži vždy správně. Loupačka si poradí s otravným škrábáním brambor
Loupačka zbaví brambory slupky.
Loupačka zbaví brambory slupky. | Foto: Shutterstock

I méně obvyklé spotřebiče mohou v kuchyni najít využití.

Pro milovníky rýže je tu rýžovar - elektrický spotřebič do kuchyně určený přímo k vaření rýže. Rýžovary neboli vařiče rýže mohou mít různý objem a podle toho pojmou různé množství rýže. Bývají vhodné pro přípravu všech druhů rýže, a to včetně té, která bude použita na sushi.

Rýžovary nabízejí funkci automatického vypnutí po dovaření. Mohou mít také funkci, která po dokončení vaření udržuje rýži teplou. Skleněná poklička pak dovoluje nahlédnout do hrnce a otvor v ní umožní únik přebytečné páry.

Co rýžovar umí?

Vařič rýže obsahuje vnitřní nádobu, která se dá snadno umývat. Bývá vybaven světelnými kontrolkami provozu a udržování teploty. Výhodou jsou i protiskluzové nožky. Síťový kabel bývá odpojitelný. Rýžovar nabízí i bezpečnostní prvky: ochranu proti přehřátí, automatické vypnutí po dovaření a ochranu proti vypaření vody. Někdy je tento spotřebič dodáván i s příslušenstvím, například se špachtlí či odměrkou na rýži.

Rýžovary mohou mít různý vzhled. Některé připomínají hrnec, jiné vypadají více jako elektrické spotřebiče. Kromě vaření rýže můžeme rýžovar využít třeba i k přípravě masa, ryb či zeleniny.

Vařič by při použití měl vždy být postaven na suchém, rovném místě. Do vnitřní nádoby se vkládá odměřené množství rýže a přilije voda. Je důležité, aby byla varná nádoba do vařiče posazena rovně a také aby rýže byla rozprostřena rovnoměrně a neulpívala na stěnách.

Brambory už loupat nemusíte

Také příprava další přílohy - brambor - může být mnohem jednodušší a rychlejší, a to díky domácí loupačce brambor. Jde opět o elektrický spotřebič, který ale sám oškrábe brambory. Přináší tak úsporu času a usnadní přípravu jídla. Do loupačky stačí vložit brambory, přilít jeden až dva šálky vody a následně přístroj zapnout.

Během několika minut si loupačka poradí s bramborovou slupkou díky nerezovým loupacím břitům. Kromě brambor můžeme do loupačky vložit i kořenovou zeleninu. Postup loupání je možné sledovat přes průhledné víko.

Stejně jako rýžovar, i loupačka by měla být před použitím postavena na suché a čisté místo. Brambory či kořenovou zeleninu je nutné před vložením od přístroje omýt od hlíny. Po oloupání se může stát, že některé brambory budou mít na sobě zbytky slupky, v tom případě je potřeba je dočistit.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Bulharsko se rozhodlo vyhostit dva ruské diplomaty kvůli špionáži

Bulharské ministerstvo zahraničí dalo dvěma ruským diplomatům 72 hodin na to, aby opustili zemi. Stalo se tak poté, co je prokurátoři obvinili ze špionáže. Uvedla to dnes agentura Reuters.

Mluvčí ministerstva uvedl, že o prohlášení obou diplomatů za nežádoucí osoby bylo informováno ruské velvyslanectví v Sofii. Dříve prokurátoři uvedli, že oba diplomaté se od roku 2016 snažili získávat od bulharských občanů utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Agentura Interfax připomněla, že analogický incident se odehrál už letos v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Moskva v obdobných kauzách reaguje recipročně, tedy dá se očekávat vyhoštění dvou bulharských diplomatů z Ruska.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Rusko slíbilo odvetu za kroky EU, rozšíří svou černou listinu

Rusko na základě reciprocity rozšíří svou černou listinu jako odpověď na sankce ze strany Evropské unie. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zakáže dalším představitelům členských zemí a institucí EU vstup do Ruska, ale mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na tiskové konferenci neupřesnila, kdo bude postižen. Počet osob figurujících na ruské černé listině bude podle ní stejný jako počet Rusů na sankčním seznamu EU.

EU podle mluvčí v poslední době podnikla řadu nepřátelských kroků vůči Rusku a ruským občanům. Blok uplatňuje sankce bez ohledu na mezinárodní právo a kvůli "vymyšleným, absurdním záminkám", uvedla Zacharovová. Moskva podle ní opakovaně varovala unii před zhoubností takového přístupu, ale "v EU ignorují naše návrhy vést věcný, profesionální dialog na základě faktů, a jako dříve dávají přednost sankcím". "Pokud EU bude pokračovat v tomto konfliktním přístupu, vyhrazujeme si právo adekvátně reagovat," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy