Leonardo DiCaprio získá sibiřského Oscara. Skalní fanoušci z Ruska kvůli sošce roztaví své šperky

jaz
5. 2. 2016 15:30
Hollywoodský herec Leonardo DiCaprio letos konečně obdrží sošku vytouženého Oscara. Přestože slavnostní předávání cen filmové akademie se koná až koncem února, jednu zlatou sošku má jistou již dnes. Fanoušci ze Sibiře totiž nečekali na rozhodnutí odborné porody a rovnou se složili na výrobu vlastního Oscara, kterého jak doufají, si jejich vysněný idol přijede do Ruska vyzvednout osobně.
Video: YouTube

Jakutsk (republika Ruské federace Sacha) – Leonardo DiCaprio letos již pošesté očekává, zda mu filmová akademie udělí vysněnou sošku Oscara za jeho nejnovější počin ve filmu Revenant Zmrtvýchvstání, který vede žebříček nominací. 12 želízek v ohni ale nemusí, jak už se Leo mnohokrát před tím přesvědčil, vůbec nic znamenat. Proto se také jeho fanoušci až z dalekého Ruska rozhodli letošní udělování cen pojistit vlastní soškou Oscara. Informoval o tom server Siberian Times.

Sochař vytváří originálního Oscara z hlíny pro slavného herce.
Sochař vytváří originálního Oscara z hlíny pro slavného herce. | Foto: YouTube

Skupina fanoušků ze severovýchodního Jakutska sdružující se na sociálních sítích i mimo ně pod názvem Oscar pro Lea již usilovně pracuje na výrobě sošky. Tu si vzal na starosti sochař Nikolay Chochchasov, který ji vytváří podle návrhu místního klenotnictví Prokopy Protoppov.

"Napadlo nás to asi před deseti lety, ale neměli jsme odvahu to provést. Film Revenant se nás každého velmi dotknul. My lidé z Jakutska víme o životě a přežití na dalekém severu hodně,“ řekla iniciátorka celé akce Tatyana Yegorova agentuře TASS s tím, že na materiál se skládá více jak stovka dobrovolníků, kteří se vzdávají svých stříbrných a zlatých šperků.

Fanoušci se dobrovolně vzdávají svých šperků na materiál pro sošku.
Fanoušci se dobrovolně vzdávají svých šperků na materiál pro sošku. | Foto: YouTube

Darované drahé kovy se následně roztaví a vznikne soška velmi podobná americkému Oscarovi, ovšem s tím rozdílem, že postava muže bude hledět do nebe. Podle tvůrců jde o to uvědomit si pravý smysl a stát se součástí přírody. Navíc místo tradičního meče ponese v rukou Cháronův pohár symbolizující mír a lásku, kterou chová lid právě k hollywoodskému herci.

vybrané šperky
vybrané šperky | Foto: YouTube

30 centimetrů vysoký Oscar bude čekat v Jakutsku na Leonarda, který má po své babičce shodou okolností ruské kořeny, dokud si pro něj herec sám nepřiletí. Fanoušci totiž doufají, že jejich snahu ocení a setká se s nimi. Zatím ale iniciátoři akce nemají jasno, jak se s hereckou hvězdou spojit.

Američtí Oscaři se budou předávat během slavnostního ceremoniálu 28. února v Los Angeles. Leonardův film Revenant Zmrtvýchvstání má celkem 12 nominací, a to jak za nejlepšího herce, tak i nejlepší film.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Nezaměstnanost v květnu vzrostla na 3,56 procenta. Podle Maláčové je to slušné číslo

Ve sněmovní debatě o vládní pomoci lidem během epidemie koronaviru to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). V dubnu byla nezaměstnanost 3,4 procenta, analytici růst na 3,6 procenta odhadli. Oficiální údaje má Úřad práce ČR zveřejnit v pátek.

Ministryně Maláčová označila květnový výsledek ze velmi slušné číslo. Nemyslí si však, že na této úrovni zůstane. Skutečná situace se podle ní ukáže spíše až v září.

Další zprávy