Kanaďanka se v 96 letech stala prapraprababičkou. Narozená holčička už je šestou generací

pv
7. 12. 2016 6:30
Vera Sommerfeldová se v říjnu dočkala něčeho, o čem si většina lidí může nechat jen zdát. Ve svých 96 letech se stala prapraprababičkou. V říjnu se totiž narodila její praprapravnučka Callie, která je již šestou generací žen v její rodině. Podle serveru BBC se však nejedná o žádný rekord. V Guinnessově knize rekordů je uvedena nepřerušená linie sedmi generací po sobě, i přesto je počet potomků úctyhodný.
Vera Sommerfeldová (96) se svojí praprapravnučkou.
Vera Sommerfeldová (96) se svojí praprapravnučkou. | Foto: Repro Twitter.com, Caroline Wagner/CBC

S blížícími se Vánocemi se většina lidí snaží dohnat čas se svými nejbližšími, na něž si po celý rok nenašli chvilku. Trochu těžší úkol to může být pro Veru Sommerfeldovou z Kanady, která se nedávno stala ve svých 96 letech prapraprababičkou a její rodinné srazy jsou tak poněkud větší, než u většiny ostatních lidí, informoval kanadský server CBC.

Od října se totiž může Vera pyšnit praprapravnučkou Callie, která je nejnovějším přírůstkem do rodiny. Sama je již šestou žijící generací žen v jejich rodině. “Je to neuvěřitelný pocit. Už jsem se nemohla dočkat, až se miminko narodí,” uvedla nadšená důchodkyně.

Svého nového "titulu" se Vera dočkala i díky tomu, že v její rodině ženy vždy rodily brzy. Matce tříměsíční Callie, Alise Marshové, je pouhých 20. Čerstvé babičce Amandě Cormiérové zase 39. Grace Couturiériová se zase ve svých 59 letech stala prababičkou ještě dříve, než odešla do důchodu. Její matka Gwen Shawová si pak zase může jako jedna z mála praprababiček chodit pro radu za svojí mámou.

Foto: Repro Twitter.com, Caroline Wagner/CBC

Podle serveru BBC se však nejedná o žádný rekord. V Guinnessově knize rekordů je uvedena nepřerušená linie sedmi generací po sobě. I přesto je samotných šest pokolení neuvěřitelně unikátních, zvlášť když se jedná o samé ženy.

Na dlouhověkost rum se sodou

Matka nově narozeného dítěte, teprve dvacetiletá Alisa Marshová, se svěřila, že se hned po její loňské svatbě začala prapraprababička vyptávat, kdy bude dítě. A právě touha po novém rodinném přírůstku prý udržela čerstvou prapraprababičku na světě. "Řekla nám, že jí čekání na miminko udrželo na světě. Teď tu s námi zase zůstane, protože už tu je miminko s ní," řekla místnímu časopisu Lethbridge Herald pravnučka 96leté Very.

Kromě vitálního ducha ji pak udržely na živu kvalitní geny a, světe div se, oblíbený nápoj. Vera prý na dlouhověkost pije každý den rum se sodovkou.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy