"Ne všechno je tak, jak se zdá." Optická iluze zmate vaše smysly, stal se z ní hit

Video Video
18. 6. 2023 6:33
Následující optický klam zaujal statisíce uživatelů na sociálních sítích. Na videu se postupně objevují malé tečky, které se pohybují v přímkách po červeném terči. Jakmile se ale jejich počet začne zvyšovat, najednou to vypadá, že se společně pohybují v jednom kruhu. Přitom každá z nich stále opisuje svou přímku.
Hýbou se bílé tečky v přímce, nebo kruhu? Optický klam zaujal přes milion lidí na sítích | Video: Twitter/Amazing Physics

Populární optický klam zveřejnil na počátku týdne twitterový účet Amazing Physics, čili v překladu úžasná fyzika. Od té doby video nasbíralo přes 1,5 milionu zhlédnutí. Autoři k němu uvádějí, že tato optická iluze poukazuje na to, jakým způsobem lidský mozek vnímá realitu.

Video začíná tím, že se na červeném kruhu objeví bílá tečka, která začne svým pohybem kopírovat černou přímku. Postupně se přidávají další pohybující se puntíky. Jakmile se ale na videu objeví více než tři, lidský mozek je začne vnímat jako jeden celek a není již schopný rozpoznat, že každá z teček se stále hýbe rovně po své přímce.

K tomu, aby se tak znova stalo, je potřeba se zahledět pouze na jeden puntík, radí autoři videa. Pokud poté dokážete znovu vnímat to, že se jednotlivé tečky hýbou po přímkách, máte podle britského deníku The Sun "superzrak".

Uživatelé na Twitteru video pobaveně komentovali. "Skvělá optická iluze. Musíte se buď soustředit na čáry, nebo jen na jednu tečku, což je pro mě velmi obtížné," podotkl jeden z komentujících. "To je tak super. Připomíná mi to, že ne všechno je na světě tak, jak se zdá," dodal další z uživatelů.

Vidíte kočku, nebo botu na podpatku? Optická iluze odhalí vaši emoční inteligenci (5. 5. 2023)

Vidíte kočku, nebo botu na podpatku? Optická iluze odhalí vaši emoční inteligenci | Video: TikTok/Mia Yilin
 

Právě se děje

Další zprávy