Francouzský umělec sedí v pařížském muzeu na vejcích. Čeká, až se z nich vylíhnou kuřata

ČTK Magdaléna Daňková ČTK, Magdaléna Daňková
30. 3. 2017 12:18
Abraham Poincheval, který před měsícem vylezl po týdenním pobytu z kamene, zahájil v pařížském Palais de Tokyo další ze svých nevšedních uměleckých akcí. Tentokrát bude sedět téměř měsíc na deseti vejcích, dokud se z nich nevylíhnou kuřata.
Abraham Poincheval při svém výkonu.
Abraham Poincheval při svém výkonu. | Foto: Reuters

Francouzský umělec Abraham Poincheval, který proslul svými dřívějšími ulítlými akcemi, zahájil ve středu svou další misi - vysedět vejce.

Čtyřiačtyřicetiletý Poincheval vylezl před měsícem z kamene, kde strávil ve tmě zavřený týden. Pro svou nejnovější uměleckou akci si opět vybral pařížské muzeum Palais de Tokyo, kde se ve středu zavřel do skleněného inkubátoru. Zde bude sedět na vejcích, dokud se z nich nevylíhnou kuřata

Poincheval podle britské BBC očekává, že kuřata by mohla přijít na svět do 26 dní. "Vlastně se stanu kuřetem," oznámil umělec. Jeho počin můžou sledovat návštěvníci muzea v přímém přenosu. 

Pomůže speciální deka a zázvor

Francouz sedí na židli, pod níž jsou v nádobě umístěna vejce. Aby je udržoval v teple, je zabalený ve speciální dece od korejského umělce Segluie Leeho a hodlá jíst jídla zvyšující tělesnou teplotu, například zázvor. 

Když se ozvou jeho potřeby, má umělec pod sebou připravenou speciální krabici. Svých deset budoucích kuřat opustí jen na půl hodiny denně, během které se hodlá najíst.

Pařížské muzeum již dříve na svých stránkách informovalo, že sezení na vejcích odkazuje na antihrdinu Toinea ze stejnojmenného románu Guy de Maupassanta, který prodělal srdeční příhodu, zůstal ochrnutý a byl svou ženou donucen sedět na vejcích.

Rodilý Marseillan Poincheval je specialistou na bizarní umělecké počiny. V roce 2002 šel z Nantes do Caen a odtud do Metz přímo bez uhýbání.

O dvanáct let později strávil dva týdny v břiše vycpaného medvěda v pařížském Muzeu lovu a přírody a živil se brouky, aby dodržoval medvědí stravu.

A v roce 2015 přeplul řeku Rhonu z Lyonu až do Švýcarska v šestimetrové zašpuntované láhvi. Umělec věří, že nejlepší pochopení vychází z naprostého ponoření se do děje, nikoliv sledování situací z dálky.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 6 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 6 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 7 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy