Francouzský umělec vylezl po týdnu z kamene, teď se chystá vysedět vejce

Magdaléna Daňková Magdaléna Daňková
Aktualizováno 2. 3. 2017 20:19
Umělec Abraham Poincheval přežil další ze svých bizarních performancí. Po týdnu v dvanáctitunovém kameni jej čeká měsíc sezení na tuctu vajec.
Francouzský umělec se na týden zabydlel v kusu kamene. | Video: Reuters

Čtyřiačtyřicetiletý Abraham Poincheval se minulou středu nechal v pařížském muzeu Palais de Tokyo zavřít do obřího kamene. Svůj bizarní kousek přežil a po týdnu vylezl z dvanáctitunové kobky za potlesku přítomných návštěvníků. "Jsem trochu grogy," řekl předtím, než jej do péče převzali lékaři.

Novinářům poté sdělil, že nejtěžší pro něj bylo uspořádat si spánek. "Nikdy jsem nevěděl, jestli spím, nebo ne. Díky otvíračce muzea jsem nějaké povědomí o čase měl, protože jsem slyšel různé zvuky, ale neměl jsem tušení, jestli je den, nebo noc," dodal Poincheval pro Le Figaro.

Sdělil také, že pobyt v kameni je "velice silný spirituální zážitek, téměř mystický, ale těžko vyjádřitelný".

Vsedě mezi dvěma kameny sledovaný kamerou

Francouzský performance umělec byl týden zavřený vsedě mezi dvěma šestitunovými kusy kamene, aby našel odpovědi na základní životní otázky. V obřím sarkofágu měl vytesány otvory lehce přesahující jeho tělesné rozměry a také průduch na vzduch.

Kromě toho měl v kameni zásoby sušeného masa, polévek a tekutin. Jeden z výklenků stavby byl určen pro vykonávání potřeby.

Celý Poinchevalův pobyt byl konstantně nahráván kamerou s infračerveným světlem a obraz přenášen na zdi galerie. Návštěvníci tak mohli sledovat, jak se mu daří. V pátek sdělil agentuře AFP, že v kameni "cestuje bez pohybu, jako astronaut nebo jako by byl na voru", utlačovaný se necítil.

Performancer Abraham Poincheval přilákal o víkendu do muzea více návštěvníků.
Performancer Abraham Poincheval přilákal o víkendu do muzea více návštěvníků. | Foto: ČTK

Jeho neobvyklý umělecký kousek přilákal o víkendu do muzea mnohem více návštěvníků než obvykle, napsal server Franceinfo. V neděli mu dokonce přišel zahrát chlapec na kytaru.

Na konci března jej čeká sezení na vejcích

Muzeum na Twitteru uvedlo, že kámen, ve kterém Poincheval spočíval, měl průměr 1,7 metru a byl vyroben v Nancy. Francouzský umělec se na svůj výkon připravoval měsíce.

Poté co si rodilý Marseillan pořádně odpočine, chystá se na další neobvyklý kousek. Od 29. března bude 21 až 26 dní sedět na tuctu vajec, dokud se z nich nevylíhnou kuřata. Svůj výkon opět předvede v Palais de Tokyo.

Abraham Poincheval v kameni
Abraham Poincheval v kameni | Foto: ČTK

Muzeum na svých stránkách informovalo, že sezení na vejcích odkazuje na antihrdinu Toinea ze stejnojmenného románu Guy de Maupassanta, který prodělal srdeční příhodu, zůstal ochrnutý a byl svou ženou donucen sedět na vejcích.

Poincheval se o zahřívání kuřat bude starat 24 hodin denně - kromě půlhodinové pauzy - a jeho počin bude opět nahráván. Vylíhnutá kuřata by podle umělce měla následně žít s jeho rodiči.

Podobných bizarních kousků má francouzský performer na svém kontě již několik. V roce 2002 šel z Nantes do Caen a odtud do Metz přímo bez uhýbání. O dvanáct let později strávil dva týdny v břiše vycpaného medvěda v pařížském Muzeu lovu a přírody a živil se brouky, aby dodržoval medvědí stravu. A v roce 2015 přeplul řeku Rhonu z Lyonu až do Švýcarska v šestimetrové zašpuntované láhvi.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy