Pravděpodobnost, že se narodí želva albín, je 1 : 1 000 000. Ve Francii se to stalo

ČTK ČTK
11. 10. 2015 8:00
Francouzský přírodní park v Toulouse se může pochlubit vzácným unikátem. Před třemi týdny se tam totiž narodil albinotický exemplář želvy zelenavé. Pravděpodobnost, že se u tohoto druhu objeví albín, je ještě mnohem nižší než u lidí. Rodí se jich jedna ku milionu, zatímco frekvence u člověka se pohybuje kolem jednoho případu ku 20 000.
želva zelenavá
želva zelenavá | Foto: Wikipedia Commons

Toulouse - Známý francouzský přírodní park Vallée des tortues (Údolí želv) na jihozápadě země se už tři týdny chlubí vzácným exponátem albína želvy zelenavé, známé pod odborným názvem Testudo hermanni boettgeri. Podle agentury AFP o tom informovali zástupci rezervace.

Albinotická forma u želvy zelenavé, pro kterou je přirozenou oblastí Středomoří, je ještě vzácnější než u lidí. Rodí se jich jedna ku milionu, zatímco frekvence u člověka se pohybuje kolem jednoho případu ku 20 000.

Albín, který ve zralém věku bude měřit asi 15 centimetrů a vážit 1,5 kilogramu, se vylíhl před třemi týdny a podle všeho se těší dobrému zdraví. Ošetřovatelé dali želvě jméno Hope (Naděje). Zatím vylézá v teráriu ven k potěše návštěvníků jen na dvě hodiny denně. Vzhledem k nedostatku pigmentu je citlivá na denní světlo.

V Údolí želv se vyskytuje na 540 želvích jedinců rozčleněných do 32 druhů. Jsou tam k vidění i dvě obří želvy z Galapág a Seychel.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
před 53 minutami

Biden se dohodl se senátory, investice do infrastruktury dosáhnou 600 miliard dolarů

Americký prezident Joe Biden ve čtvrtek po mnoha týdnech jednání mezi Bílým domem a Kongresem ohlásil dosažení dohody ohledně investic do infrastruktury. Podle deníku The New York Times a agentury AP se zřejmě přiklonil k plánu od skupiny složené z demokratických i republikánských senátorů, který počítá s novými výdaji ve výši skoro 600 miliard dolarů (skoro 13 bilionů Kč).

"Máme dohodu," prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Mnoho detailů zatím není k dispozici. Na twitteru Biden uvedl, že nový infrastrukturní plán "vytvoří miliony amerických pracovních míst". Ohlášený balíček je zřejmě výrazně menší oproti plánu s investicemi a daňovými úlevami v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Zdroj: ČTK
Další zprávy