Upekla dortíky s penisem, policie ji kvůli tomu zatkla. Hosté si to poručili, hájí se

Magazín Magazín
22. 1. 2021 17:30
Recenze na sociálních sítích nemusí mít vždy jen pozitivní dopad, jak se o tom přesvědčila jedna egyptská šéfkuchařka. Na zakázku pro soukromou narozeninovou oslavu totiž vyrobila cupcaky s penisy, což vedlo k jejímu zatčení. Hosté narozeninové oslavy se jimi totiž pochlubili na sociálních sítích.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Šéfkuchařka dostala zakázku na výrobu dortíků pro soukromou narozeninovou oslavu v prestižním káhirském sportovním klubu v jedné z nejbohatších čtvrtí. Za zatčení mohou fotky cupcaků, které pořídili návštěvníci oslavy na sociální sítě a pochlubili se jimi dalším členům klubu Gezira. Pro ženu si pak přišly bezpečnostní složky.

Státní média podle britského deníku The Guardian uvedla, že policie ji vypátrala na základě výpovědi svědků. Jedná se tak o další z příkladů kontroly veřejné morálky ze strany státní moci, která trestá především ženy, připomíná britský list. 

Případ dokonce zaujal také ministra mládeže a sportu Ashrafa Sobhyho, který slíbil, že jeho kabinet ustaví komisi na vyšetřování tohoto incidentu a viníky potrestá. 

Nemravná cukrovinka

Egyptská bulvární média fotky inkriminovaných dortíků zveřejnila a detail ozdoby rozmazala. A největší státní deník al-Ahrám cukrovinku označil za nemravnou. 

Jiný deník al-Masrí al-Júm uvedl, že cukrářka při výslechu na káhirské prokuratuře plakala a sdělila, že s objednávkou dortíků přišli sami mecenáši sportovního klubu. "Ukázali mi fotky genitálií a žádali mě, abych udělala takové dortíky," řekla údajně cukrářka. 

Timothy E Kaldas z amerického institutu pro politiku Středního východu uvedl, že na jednu stranu je těžké nezasmát se absurditě toho, že dortíkům s penisem věnují pozornost státní zástupci, policejní vyšetřovatelé, členové parlamentu a prorežimní média. "Podstatou toho problému ale není zakázání sexuality ve veřejné sféře, ale omezení sexuality, která není pod mužskou kontrolou," citoval jej The Guardian. 

Cukrářka nakonec byla propuštěna na kauci ve výši pěti tisíc egyptských liber, v přepočtu necelých sedmi tisíc korun.

Britský deník The Guardian také připomíná, že její případ není zdaleka jediným za poslední dobu. Loni v červnu byla například zatčena známá břišní tanečnice Sama el-Masríová a odsouzena na tři roky s pokutou 300 tisíc egyptských liber za porušení rodinných hodnot a nemorálnost.

Mohla za to její videa na sociálních sítích, která obsahovala podle státního zástupce příliš sexuálního podtextu. Podobných případů se přitom v posledních dvou letech objevilo více.

Cukrařina je ve světě doména mužů, říká porotkyně show Peče celá země:

Česko je národem pekařů a cukrářů, je to fenomén. Snažíme se péct ze zdravých a kvalitních surovin. V cukrařině náhoda neexistuje. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy