Divoké kočky drancují přírodu. Zastavit je má tasmánský čert

ČTK ČTK
20. 10. 2014 11:12
V Austrálii žije ve volné přírodě 20 milionů zdivočelých koček domácích, za uplynulých sto let vyhubily 28 zvířecích druhů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Sydney - Miliony zdivočelých koček domácích ohrožují různorodost australské fauny. Denně prý totiž zabijí až 80 milionů kusů původních zvířat. Podle ochránců přírody je kvůli kočkám v současnosti kriticky ohrožena více než stovka druhů, informovala televizní stanice ABC.

V Austrálii žije podle místního ministerstva životního prostředí asi 15 až 20 milionů volně žijících koček. Každá z nich spořádá denně až čtyři zástupce původní australské fauny.

Zdivočelí domácí mazlíčci mají prý už na svědomí vymření až 28 zvířecích druhů za uplynulých sto let, mimo jiné některých druhů bandikutů, klokánků, vačic a dalších malých hlodavců, ale i ptáků a ještěrek. Navíc kočky přenášejí nemoci, proti kterým nejsou původní australské druhy odolné. Evropští kolonisté dovezli kočky do Austrálie až na počátku 19. století.

Proti kočkám bude "bojovat" tasmánský čert

Podle ochránce přírody Gregoryho Andrewse ale australská vláda hrozící nebezpečí včas rozpoznala. Ministerstvo životního prostředí prý nedávno začalo pracovat na zvláštní konstrukci výběhů pro ohrožené druhy, do kterých by se kočky neměly dostat. Investuje prý i do vývoje speciálních otrávených návnad.

Ve svazovém státě Victoria uvažují dokonce o vypuštění ďáblů medvědovitých, také známých jako tasmánský čert, do tamního národního parku. Tento vačnatec, který se jinak ve volné přírodě vyskytuje právě jen v Tasmánii, by prý mohl pro zdivočelé kočky představovat přirozeného konkurenta při hledání potravy a požírat také jejich mláďata.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pospíšil dál povede pražskou TOP 09, chce ji připravit na komunální volby

Bývalý ministr spravedlnosti a europoslanec Jiří Pospíšil obhájil vedení pražské organizace TOP 09. Získal podporu víc než tří čtvrtin z 97 hlasujících. Pospíšil řekl, že si váží silné podpory, která znamená, že TOP 09 je v hlavním městě jednotná, což v minulosti nebylo.

Za prioritu pro další mandát považuje Pospíšil přípravu na komunální volby v příštím roce. "Začne hned po volbách sněmovních," řekl. Bude podle něj třeba připravit program, ale i případná jednání o koalici.

V čele pražské organizace TOP 09 stojí Pospíšil dva roky. "Podařilo se nám uspět v senátních volbách a dle mého i zlepšit spolupráci magistrátu s městskými částmi, kde má TOP 09 silné zastoupení. Cíle, se kterými jsem před dvěma lety kandidoval, byly, myslím, naplněny," uvedl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy