Bizarní objev: Všichni savci močí stejně dlouho, 21 sekund

jaz / ČTK
27. 6. 2014 10:20
Američtí vědci zjistili, že většina savců močí zhruba stejnou dobu bez ohledu na tělesnou hmostnost zvířete.
Foto: Thinkstock

Atlanta - Tým výzkumníků na Georgia Institute of Technology sledoval 16 druhů zvířat různých velikostí v zoologické zahradě v Atlantě při vykonávání potřeby a své výsledky uveřejnili v prestižním časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.

Hmotnost zvířete, tlak močového měchýře a velikost močové trubice tak dovedly vědce k formulování takzvaného zákona močení. Podle něho trvá u savců nad tři kilogramy tělesné hmotnosti vyprázdnění močového měchýře vždy cca 21 sekund.

Vědci svou teorii založili na video nahrávkách zvířat.
Vědci svou teorii založili na video nahrávkách zvířat. | Video: YouTube

V tu chvíli ale nastala otázka proč. Porovnávali proto zvířata s delší močovou trubicí, jako je třeba slon, s menšími jedinci, jako jsou kočky a psi.

Měchýř slona přitom pojme až 18 litrů moči, zatímco 3600 krát menší ústrojí kočky domácí jen pět mililitrů. Na močení prý potřebují stejně dlouhou dobu a močí pětkrát až šestkrát denně.

Důvodem pro překvapivé zjištění je podle vědců délka močové trubice a síla gravitace, která na ni při močení působí. Jen zvířata nad tři kilogramy dokážou vyvinout dostatečný proud, menší živočichové jako hlodavci a netopýři prý proto také vylučují pouze po kapkách.

Schopnost savců ukládat moč v těle nemá podle vědců jen hygienické důvody, vyvinula se v rámci evoluce jako ochrana před predátory. Výrazný a trvalý pach moči by je totiž mohl snadno přilákat.

 

Právě se děje

Další zprávy