Číně vadí striptýzové tanečnice na pohřbech. Chce je zakázat

ČTK ČTK
24. 4. 2015 16:53
Pozůstalí se objednáním striptýzových tanečnic snaží přilákat na pohřby více lidí, aby dostatečně uctili památku zemřelého.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Profimedia.cz

Peking - Čínská vláda se rozhodla, že zakročí proti striptýzovým show, která prý stále častěji doprovázejí pohřební hostiny v zemi. Představitelé ministerstva kultury uvedli, že organizátoři takovýchto představení budou "přísně potrestáni". Píše o tom deník The Daily Telegraph.

Zákaz striptýzů na pohřbech je reakcí na záběry dráždivých vystoupení striptýzových tanečnic z pohřbů, které se objevily na internetu. Peking slíbil, že s touto "necivilizovanou praktikou" v zemi co nejrychleji skoncuje.

Podle deníku The Daily Telegraph jsou striptérky objednávány na pohřby již nejméně deset let. Důvodem je prý přesvědčení některých venkovských rodin, že tímto způsobem přilákají na smuteční obřad více hostů, a tím nejlépe uctí památku zemřelého příbuzného.

"Dříve si lidé najímali na pohřby místní operní pěvce. Na jejich místo nicméně postupně nastupují striptýzové tanečnice a místní obyvatelé utrácejí obrovské částky peněz, aby je mohli předvést ostatním," stěžovala si dnes čínská státní média.

Zmíněný fenomén prý byl doposud převážně utajován, minulý měsíc byly ale na internetu zveřejněny fotografie ze dvou takových vystoupení, a sice v provincii Che-pej a Ťiang-su.

Snobství převládá nad tradicemi

"Nejdřív ty ženy předvedly vzrušující tanec a pak si svlékly kousek po kousku všechno oblečení. Za nimi na obrazovce byly promítány fotografie zemřelého s elegickými dvojveršími," popsal svědek jednoho pohřebního striptýzu svou "vskutku šokující" zkušenost listu Global Times.

"Exotická představení tohoto druhu ukazují nástrahy moderního života v Číně, kde marnivost a snobství začínají převládat nad tradicemi," konstatovala oficiální tisková agentura Nová Čína.

Ministerstvo kultury zdůraznilo, že tyto praktiky musejí být okamžitě zastaveny. "Jsou to necivilizované projevy. Ti, kdo budou přistiženi, že propagují pohřby s erotickým doprovodem, budou přísně potrestáni," uvedlo ministerstvo kultury.

Deník The Daily Telegraph nicméně upozornil, že předchozí kampaně proti obscénnostem na pohřbech nebyly příliš úspěšné. V roce 2006 bylo v provincii Ťiang-su zatčeno pět lidí při razii proti organizátorům podobných pohřbů a byla zřízena také zvláštní telefonní horká linka, kde mohli občané přestupky hlásit. Striptýzové skupiny zaměřené na pohřby ale prosperovaly dál.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy