Češi se zamilovali do hadů. Stali se pro ně životním stylem, troufnou si i na jedovaté druhy

ČTK ČTK
10. 7. 2018 14:29
Teraristika v Česku zažívá ohromný rozkvět. Kromě ještěrů, želv, pavouků je trendem chov hadů. Přibývá mladých nadšených lidí, kteří to neberou jako hobby, ale jako životní styl, sdělil chovatel plzeňské zoo Jan Dohnal. Ten jezdí v souvislosti se svou odborností po světě a účastní se řady záchranných programů, teď například v Íránu.
Hadi se pro mnoho Čechů stali novým životním stylem.
Hadi se pro mnoho Čechů stali novým životním stylem. | Foto: Shutterstock.com

"Popularita chovatelství je ve vlnách. Teď je celkově teraristika v ohromném boomu. Dříve měl doma každý rybičky a dnes má dost lidí agamu, krajtu nebo užovku červenou," líčí chovatel plzeňské zoo Jan Dohnal.

S jedovatými hady je to jiné. Někdy jsou trochu "trendy", což podle Dohnala není správné. "Trendy věci nepatří dohromady se super nebezpečnými zvířaty, jako je jedovatý had," upozorňuje.

Podle Dohnala je pozitivní to, že přibývá mladých a nadšených lidí, kteří postupně získávají odbornost.

"Nepřijímají chovatelství jako hobby, ale jako životní styl, což je důležité. Je to super věc, protože to celkově rozvíjí vědomí o hadech."

V Česku jsou stovky chovatelů hadů. Existuje také Spolek chovatelů jedovatých plazů, který jich ale sdružuje jen asi 20. "Ne všichni chtějí být jakoby oficiální chovatelé," naznačuje Dohnal.

Podle něj není chov hadů byznysem. "Pokud to člověk dělá opravdu tak, jak by to dělat měl, nemůže to být byznys. Zbohatnout na jedovatých hadech se nepodařilo skoro nikomu."

Chov je náročný na znalosti, elektřinu a potravu. "U jedovatých hadů je to studium, pozorování, chození a ježdění do přírody a šetření peněz na letenky, aby šlo vyjet za konkrétním druhem a studovat ho."

Novým trendem je křížení nejedovatých hadů jednoho druhu, tedy barevné mutace krajt i korálovek a dalších. Smyslem je zisk. Tím ale zanikají původní druhy, takže podle Jana Dohnala tento trend odborníci nepodporují.

Kromě Německa a Nizozemska najdeme burzy hadů už i v Praze.

"Nabízejí se tam i jedovatí hadi. Podobně jako už i v Čechách je tam pro ně oddělená hlídaná místnost splňující kritéria pro vystavování. Jinak by to veterináři zakázali. V Německu by jim zvířata zabavili," vysvětluje plzeňský chovatel.

Podle herpetologů je ve světě stále větší zájem o špičkové expozice jedovatých hadů. V Plzni už v zoo tři roky funguje Království jedu, které táhne stále více návštěvníků a pomáhá vzdělávat děti a mládež.

Video: S přibývajícími hady v domácnostech přibude i podobných zásahů policie:

Na orlandskou univerzitu byla přivolána policejní hlídka, aby z budovy pomohla vyhnat zatoulaného plaza. | Video: Reuters
 

Právě se děje

teď

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá CDU zahájila druhou část svého sjezdu, na kterém zvolí předsedu. Delegáti vyberou mezi Merzem, Laschetem a Röttgenem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy