Anonymní sběratel vydražil část schodiště Eiffelovy věže za 4,4 milionu korun

ČTK ČTK
28. 11. 2018 13:17
Schodiště, které spojovalo druhé a třetí patro, bylo součástí ikonické památky do roku 1983. Poté bylo rozřezáno kvůli výstavbě výtahu na 24 částí vysokých od dvou do devíti metrů. Aukční dům původně odhadoval, že se část schodiště vydraží za maximálně 1,6 milionu korun. Nakonec byla částka téměř čtyřikrát vyšší.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Majitelem části točitého schodiště z roku 1889, po kterém se původně stoupalo na Eiffelovu věž, je anonymní sběratel z Blízkého východu. Za téměř tunový pozůstatek o 25 schodech zaplatil v přepočtu 4,4 miliony korun. S odvoláním na mluvčího aukčního domu Artcurial o tom informovala agentura AFP. 

Aukční dům původně odhadoval, že se čtyřmetrové schodiště prodá za 40 tisíc až 60 tisíc eur (v přepočtu jeden až 1,6 milionu korun).

Před dražbou byla část Eiffelovy věže v soukromé sbírce v Kanadě. Části schodiště lze najít i například nedaleko sochy Svobody v New Yorku nebo v Disneylandu na Floridě.

Při aukci v roce 2016 se jiná část schodiště vydražila za 523 tisíc eur (nyní 13,6 milionu korun). Odhadní cenu tehdy konečná částka překonala desetinásobně.

Eiffelova věž se stavěla v letech 1887 až 1889. Až do roku 1930, kdy byl dostavěn newyorský mrakodrap Chrysler Building, byla nejvyšší stavbou světa. Slavná věž měří včetně antény na vrcholu asi 324 metrů. Je pojmenována po svém francouzském konstruktérovi Gustavu Eiffelovi.

Eiffelova věž vznikla u příležitosti stého výročí velké francouzské revoluce a světové výstavy, která se v roce 1889 v Paříži konala, a měla zde původně stát jen 20 let. Ovšem kvůli svému významu coby meteorologická stanice a později i televizní a rozhlasový vysílač byla zachována. Stala se významným symbolem Paříže a jednou z nejvyhledávanějších památek světa.

Video: Francie oslavila dlouholeté přátelství s Japonskem

Eiffelovka zářila Japonskem. Francie slavila přátelství se zemí vycházejícího slunce | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy