Buďte bdělí, nabádá Rusy cenzura před hrou Pokémon Go. Církev varuje před ztrátou zdravého rozumu

ČTK ČTK
19. 7. 2016 12:32
Populární hra Pokémon Go dorazila v těchto dnech do Ruska a přinutila pravoslavnou církev, aby varovala věřící před ztrátou zdravého rozumu. O víkendu se hra rozšířila do řady evropských zemí včetně Česka, Rakouska, Polska nebo právě Ruska. "Buďte bdělí, občas vzhlédněte od svých telefonů a informujte své blízké o místě, kde se nacházíte," doporučil ruským občanům cenzurní orgán Roskomnadzor.
Pokémon Go
Pokémon Go | Foto: Otakar Schön

Pokémonová mánie dorazila i do Ruska a zalarmovala pravoslavnou církev, která varovala věřící.

Mluvčí moskevského patriarchátu na tiskové konferenci uvedl, že hra může vyvolat sociální problémy a způsobit chorobnou závislost. Před hrou varoval Rusy i hlavní cenzurní orgán.

Geolokační videohra pracující s rozšířenou realitou využívá funkce GPS v chytrých telefonech. Postavičky z populární herní a televizní série jsou rozmístěny na různých místech v reálném světě a úkolem hráčů je pokémony "chytit", tedy fyzicky dojít s telefonem na příslušné stanoviště.

Vachtang Kipšidze, mluvčí moskevského patriarchátu, vyzval ruské hráče, aby se chovali slušně a při hře nenarušovali soukromý život spoluobčanů. "Doufám, že hráčům zůstal dostatek zdravého rozumu, aby ctili zájmy okolních lidí," řekl mluvčí. Hra navíc může podle něj způsobit závislost a poškodit "lidskou osobnost v její celistvosti".

Před hrou varoval Rusy i hlavní ruský cenzurní orgán Roskomnadzor. V zemi se podle jeho prohlášení šíří falešné a zavirované verze Pokémon Go, vyskytly se prý navíc i případy, kdy hráči byli podvodně vylákáni do nastražených pastí.

"Buďte bdělí, občas vzhlédněte od svých telefonů a informujte své blízké o místě, kde se nacházíte," doporučil ruským občanům Roskomnadzor.

Pokémoni jsou třetí nejprodávanější herní série, ta značka má obrovskou sílu. Lidi baví taky faktor chytání a sběratelský prvek, říká Trojanová. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy