Asi chyba v Matrixu. "Podivné" video s letadlem rozrušilo všechny, co nechápou fyziku

pru pru
23. 10. 2023 9:13
Sociální sítě obletělo video s pozoruhodným optickým klamem. Cestující William Madinis zachytil v letadle, které mířilo na letiště v San Francisku, jak nedaleko od nich letí stejným směrem další letoun. Kvůli fyzikálnímu jevu to ale na záběrech vypadá, že se druhé letadlo zdánlivě vznáší ve vzduchu a vůbec se nepohybuje.
Sociální sítě obletělo video s pozoruhodným optickým klamem z reálného života. | Video: Reddit/StrangeEarth

Madinis pořídil video ve čtvrtek 12. října a od té doby se virálně rozšířilo po sociálních sítích, kde získalo již několik desítek milionů zhlédnutí. Uživatelé se podivují na tím, jak je možné, že letoun na videu ve vzduchu jen "stojí". "To letadlo se prostě zastavilo v čase. Podívejte se někdo, jestli tam ještě není zaseknuté," vtipkoval na Redditu jeden z komentujících. "Já myslím, že je to chyba v Matrixu," dodal jiný uživatel na sociální síti X, dříve Twitter.

Ve skutečnosti ale letadlo nepopírá fyzikální zákony, jak se mnozí komentující domnívali. Jedná se o takzvaný efekt paralaxy, při němž se mění vjemový rámec, vysvětluje britský deník The Daily Mail. Při tomto vizuálním klamu se poloha objektu v trojrozměrném prostoru proměňuje v důsledku změny úhlu pohledu pozorovatele. Proto z určitých míst letoun působí jako nehybný.

Obyvatelé žijící nedaleko mezinárodního letiště v americkém San Francisku se podle serveru s tímto jevem setkávají pravidelně. Letouny se tam totiž za dobrých povětrnostních podmínek přibližují k přistání v paralelních drahách v těsném rozestupu vedle sebe.

"Jako někdo, kdo v této oblasti žije a po tom mostě jezdí pořád, jsem si jistý, že stovky nebo tisíce lidí už na něm zastavily a zaznamenaly letadlo, které se nad nimi jen tak vznášelo ve vzduchu," uvedl jeden z uživatelů na síti X. "Bydlím hned vedle letiště, pořád tam takhle pomalu přilétají. Vypadá to nemožně, ale není," dodal další.

"Ne všechno je tak, jak se zdá." Optická iluze zmate vaše smysly, stal se z ní hit

Hýbou se bílé tečky v přímce, nebo kruhu? Optický klam zaujal přes milion lidí na sítích | Video: Twitter/Amazing Physics
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy