Zemřel britský herec Alan Rickman. Snapeovi z Harryho Pottera bylo 69 let

Kultura ČTK Kultura, ČTK
14. 1. 2016 13:41
Alan Rickman zemřel ve věku 69 let. Smrt oblíbeného herce, který trpěl rakovinou, dnes potvrdila jeho rodina, píše deník The Guardian. Jeden z nejslavnějších britských herců ztvárnil drsné padouchy, šibalské svůdce i temné čaroděje. Diváci si jej pamatují jako neoblíbeného učitele Severuse Snapea ze série filmů o Harrym Potterovi, stárnoucího elegána z komedie Láska nebeská nebo teroristu Hanse Grubera, protihráče Bruce Willise ve slavné Smrtonosné pasti. Mnozí si vybaví i jeho šerifa z Nottinghamu ve filmu Robin Hood: Král zbojníků, který se neúspěšně snaží "přebrat" krásnou Marian Kevinu Costnerovi.
Premiéra filmu Harry Potter a Princ dvojí krve - Alan Rickman
Premiéra filmu Harry Potter a Princ dvojí krve - Alan Rickman | Foto: Reuters

Jeden z nejslavnějších britských herců zemřel na rakovinu, informaci dnes potvrdila jeho rodina, píše deník The Guardian. 

Alan Rickman se narodil 21. února 1946 v Londýně do irsko-velšské rodiny. Od dětství měl velký výtvarný talent a po studiích se živil jako grafik, teprve později se přiklonil k herectví.

Až do svých dvaačtyřiceti let se věnoval pouze divadlu a jen občas se objevil v televizi. Zlom v jeho kariéře přišel až v roce 1988 s nabídkou, aby si zahrál ve Smrtonosné pasti.

Následovala celá řada filmových rolí, mimo jiné i v romanci Rozum a cit po boku Emmy Thompson, Kate Winslet a Hugha Granta.

V roce 1997 se Rickman představil i jako filmový režisér - za svůj citově laděný snímek Zimní host získal hned několik cen a nominací.

Nejvíce ho u diváků po celém světě proslavily role neoblíbeného učitele Severuse Snapea ze série filmů o Harrym Potterovi či stárnoucího elegána z komedie Láska nebeská.

"Nikdy jsem neočekával, že udělám kariéru u filmu, viděl jsem se hlavně na divadle. Vždy se mi líbila rovnováha mezi filmem a divadlem a měl jsem to štěstí, že jsem mohl dělat obojí," řekl Rickman v rozhovoru pro časopis Respekt

Video: YouTube
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy