Urnu prvního českého držitele Oskara uloží do hrobu na Vyšehradě. Dosud byly ostatky v kolumbáriu

ČTK ČTK
9. 11. 2017 6:00
Urna herce Ivana Jandla bude uložena do hrobu na pražském Vyšehradě. Jandl je první český herec, který získal Oscara. Cenu získal v roce 1949 za film Poznamenaní.
Ivan Jandl a Montgomery Clift.
Ivan Jandl a Montgomery Clift. | Foto: ČTK

Praha - Do hrobu na pražském Vyšehradě Herecká asociace uloží urnu s popelem prvního českého držitele Oscara, herce Ivana Jandla (1937 až 1987). Prestižní sošku získal v roce 1949 jako dvanáctiletý za výkon ve snímku Poznamenaní režiséra Freda Zinnemanna. Jeho ostatky dosud spočívaly v kolumbáriu na Olšanech.

Jandl hrál na klavír a byl členem rozhlasového Dismanova souboru. Počátkem roku 1947 si ho v rozhlasovém studiu vybrali filmaři, kteří hledali dětského představitele do hlavní role ve švýcarsko-americkém filmu Poznamenaní (The Search). Drobný blonďáček získal roli ve filmu, který se zabýval poválečnými osudy malých dětí zavlečených za druhé světové války na území nacistického Německa. Dojímavý příběh sklidil velký ohlas a Jandl se na čas stal mezinárodní dětskou hvězdou. Koncem roku 1948 dostal Zlatý glóbus, další rok Oscara.

Na ceremoniál ale nesměl a nabídky na další role mu komunistický režim nedovolil přijmout. Hercem se nestal, na divadelní fakultu se po maturitě nedostal. Jandl pak byl výtvarným redaktorem, průvodčím autobusu, sboristou kladenského divadla, rozhlasovým hlasatelem, telefonním technikem a inspektorem státního podniku Potraviny. Zemřel opuštěn v libeňském bytě 21. listopadu 1987 při diabetickém záchvatu.

Na pietním místě nadace Život umělce jsou od konce 90. let uloženy ostatky herců Zdeňka Dítěte, Vlasty Fabianové a Ljuby Hermanové, kapelníka Karla Vlacha či operní pěvkyně Drahomíry Tikalové. V nadačním hrobu jsou i urny s popelem herečky Zity Kabátové a folkové písničkářky Zuzany Navarové.

V kategorii neanglicky mluveného filmu si prestižní zlatou sošku v minulosti odvezly tři československé a české filmy - Obchod na korze, Ostře sledované vlaky a Kolja. Český režisér Miloš Forman získal dva Oscary až po odchodu z republiky - v roce 1976 za Přelet nad kukaččím hnízdem a v roce 1985 za Amadea. Z českých filmařů získali za Amadea cenu akademie také Theodor Pištěk za kostýmy a scénický výtvarník Karel Černý. V roce 1998 ho dostal animátor s českými kořeny Jan Pinkava za film Geriho hra. Poslední držitelkou je za nejlepší filmovou píseň Markéta Irglová.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy