Z bulvárních novin vzniká mediální mandala

Vendula Křížová
1. 4. 2008 14:54
VIDEO: Když se bulváru chopí umělci, nestačíme se divit

Praha - Stěny galerie Rakouského kulturního fóra na pražském Jungmannově náměstí zaplňují dva mladí umělci. Jejich kresby reagují na články, titulky a fotografie ze dvou nejčtěnejších českých deníků - Mladé fronty DNES a Blesku.

Jiří Franta a David Böhm i přes nízký věk patří k uznávaným představitelům moderní kresby.

"Kresba je častým nástrojem vyjádření celé mladé generace umělců. Přestože je to oproti digitálním technologiím staromódní médium, patří zároveň k nejrychlejším a paradoxně k médiím nejjednodušeji reprodukovatelným a digitalizovatelným," píše kurátor Jiří Ševčík v doprovodném textu.

"Kresba je součástí bobtnající, stále aktualizované antologie nebo encyklopedie všech událostí z dějin, politiky, kultury, umění, osobností, soukromého života. Vše je v ní přítomné, proto je srozumitelná a odpovídá opět světu, v němž žijeme."

Franta i Böhm už podobně ovládli prostory vybydlených domů nebo továren, ale "vystavovali" i v pražské galerii NoD. Tehdy jim východiskem pro jejich koláže byly malby ze sešitů, poznámky v notesech i okamžité nápady.

Výstava pojmenovaná Snadná danost je v tomto ohledu trochu svazuje, ale není to prý na závadu. "Pracujeme tady podobně jako média - docházíme do galerie každodenně a podobně jako média vytrháváme informace z kontextu a zařazujeme je do jiných souvislostí," říkají umělci.

Snadná danost. To je název výstavy.
Snadná danost. To je název výstavy. | Foto: Archiv

Do konce dubna budou živit svou kreslířskou a textařskou schopnost čtením denního tisku a na stěnách galerie editovat, přepisovat, komentovat, interpretovat a encyklopedizovat události a zprávy z novin. Přečtené tiskoviny skončí na podlaze.

"Až výstava skončí, překryje zdi zase bílá barva. Jde právě o tu časosběrnost a o to, že na konci všechno zmizí. Že do toho dáme takovou energii, měsíc a půl tady budeme neco vytvářet - a pak to zmizí podobně jako určité informace, které lidi z novin přijímají," říká Jiří Franta.

Mediální realita na druhou, kterou na zdech vytvářejí, se podobá té mediální - která se jen velmi vzdáleně podobá té opravdové.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Svitavsku v noci hořel neobývaný dům. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev

Škodu za půl milionu korun způsobil v noci na neděli požár rodinného domu s dílnou v Mikulči na Svitavsku. Oheň do rána likvidovalo sedm hasičských jednotek.

Plameny zničily převážně dílnu a hospodářskou část stavení, uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková. "Obytnou část se podařilo hasičům ochránit. Vyšetřovatelka dnes dopoledne zjistila, že příčinou vzniku požáru v Mikulči bylo uložení hořlavých látek v blízkosti kamen," uvedla Horáková. Objekt je neobývaný, při příjezdu hasičů byl celý v plamenech. Hasiči z něj vynesli deset slepic a tlakovou lahev.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéský prezident Widodo se v Jakartě ujal úřadu na dalších pět let

Inaugurace opětovně zvoleného indonéského prezidenta Jokoa Widodoa se konala za přísných bezpečnostních opatření, před deseti dny se totiž muslimští radikálové pokusili zavraždit jednoho z ministrů, který je stále hospitalizován. Nad pořádkem v ulicích dohlíželo 30 tisíc policistů a vojáků.

Indonésané Widodoa zvolili v dubnu v přímých volbách na další pětileté období, které bude poslední, jak ukládá ústava. Očekává se, že prezident v nejbližší době oznámí složení vlády. Widodo pochází ze skromných poměrů a už jako dítě musel pracovat, aby pomohl rodině. Než se stal roku 2012 guvernérem Jakarty, studoval lesnictví a působil jako starosta ve městě Solo. Jeho popularita však postupně slábne, píše agentura AFP. V září Indonésie zažila studentské protesty, nepokoje v provincii Papua a vláda také s obtížemi zvládala rozsáhlé požáry na Borneu a Sumatře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy