Z bulvárních novin vzniká mediální mandala

Vendula Křížová
1. 4. 2008 14:54
VIDEO: Když se bulváru chopí umělci, nestačíme se divit

Praha - Stěny galerie Rakouského kulturního fóra na pražském Jungmannově náměstí zaplňují dva mladí umělci. Jejich kresby reagují na články, titulky a fotografie ze dvou nejčtěnejších českých deníků - Mladé fronty DNES a Blesku.

Jiří Franta a David Böhm i přes nízký věk patří k uznávaným představitelům moderní kresby.

"Kresba je častým nástrojem vyjádření celé mladé generace umělců. Přestože je to oproti digitálním technologiím staromódní médium, patří zároveň k nejrychlejším a paradoxně k médiím nejjednodušeji reprodukovatelným a digitalizovatelným," píše kurátor Jiří Ševčík v doprovodném textu.

"Kresba je součástí bobtnající, stále aktualizované antologie nebo encyklopedie všech událostí z dějin, politiky, kultury, umění, osobností, soukromého života. Vše je v ní přítomné, proto je srozumitelná a odpovídá opět světu, v němž žijeme."

Franta i Böhm už podobně ovládli prostory vybydlených domů nebo továren, ale "vystavovali" i v pražské galerii NoD. Tehdy jim východiskem pro jejich koláže byly malby ze sešitů, poznámky v notesech i okamžité nápady.

Výstava pojmenovaná Snadná danost je v tomto ohledu trochu svazuje, ale není to prý na závadu. "Pracujeme tady podobně jako média - docházíme do galerie každodenně a podobně jako média vytrháváme informace z kontextu a zařazujeme je do jiných souvislostí," říkají umělci.

Snadná danost. To je název výstavy.
Snadná danost. To je název výstavy. | Foto: Archiv

Do konce dubna budou živit svou kreslířskou a textařskou schopnost čtením denního tisku a na stěnách galerie editovat, přepisovat, komentovat, interpretovat a encyklopedizovat události a zprávy z novin. Přečtené tiskoviny skončí na podlaze.

"Až výstava skončí, překryje zdi zase bílá barva. Jde právě o tu časosběrnost a o to, že na konci všechno zmizí. Že do toho dáme takovou energii, měsíc a půl tady budeme neco vytvářet - a pak to zmizí podobně jako určité informace, které lidi z novin přijímají," říká Jiří Franta.

Mediální realita na druhou, kterou na zdech vytvářejí, se podobá té mediální - která se jen velmi vzdáleně podobá té opravdové.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Krasobruslaři Taschlerovi mají životní 6. místo na ME, vyhráli Italové

Krasobruslaři Natálie a Filip Taschlerovi na mistrovství Evropy obsadili šesté místo v kategorii tanečních párů. I když ve volném tanci atakovali osobní rekord, ve srovnání s rytmickým tancem si o jednu příčku pohoršili. I tak dosáhli svého maxima na ME a poprvé se dostali do nejlepší desítky. Titul získali Italové Charlene Guignardová a Marco Fabbri.

Taschlerovi podobně jako v rytmickém tanci jeli s velkým nasazením bez výraznějšího zaváhání a známkou 111,43 bodu se přiblížili na 36 setin svému maximu, které zaznamenali v listopadu právě v Espoo při závodě Grand Prix. Francouzský pár Evgeniia Loparevová, Geoffrey Brissaud, který po rytmickém tanci ztrácel jen 42 setin, je porazil o tři a půl bodu.

před 6 hodinami

Reakce bude silná a rychlá, vzkázal izraelský premiér po útoku v Jeruzalémě

Reakce Izraele na páteční útok palestinského střelce v Jeruzalémě bude "silná, rychlá a přesná". Prohlásil to v sobotu podle agentury Reuters premiér Benjamin Netanjahu. Při útoku přišlo o život sedm lidí a byl nejsmrtelnějším v oblasti Jeruzaléma od roku 2008.

Palestinský ozbrojenec v pátek přijel autem k budově ve východním Jeruzalémě, která se využívá jako synagoga, a zahájil palbu. Střelba začala v době, kdy lidé vycházeli ven po večerních modlitbách. Policie uvedla, že útočníka, který byl obyvatelem východního Jeruzaléma, zastřelila.

Podle izraelských médií byl terorista údajně člen Hamásu, což je islamistické hnutí, které vládne v Pásmu Gazy. Otec jednadvacetiletého střelce agentuře Reuters řekl, že jeho syn nemá žádné vazby na militanty. Žádna skupina se zatím ke střelbě nepřihlásila. V sobotu se ale v Jeruzalémě znovu střílelo. Podle policie třináctiletý Palestinec poranil dva muže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy