Umělci napadli vysílání ČT 2. Podívejte se jak

Radek Wohlmuth, čtk
17. 6. 2007 10:00
Ztohoven odvysílali jaderný výbuch ve Vrchlabí

Praha -Tradiční ranní pořad České televize Panorama, který denně poránu přináší nekomentovaný sled aktuálních záběrů krajinných a městských scenérií, dnes přinesl šokující obrázek. 

Při zastávce ve východokrkonošské obci Černý Důl, která leží zhruba šest a půl kilometru od Vrchlabí, mohl na vlastní oči vidět, jak se obrazovka rozzářila oslnivým zábleskem, pak se v krajině zvedl charakteristický hřib jaderného výbuchu a nakonec vše pokrylo zrnění.

Vizuální mystifikaci má na svědomí skupina Ztohoven, která také na obrazovku umístila odkaz na své webové stránky www.ztohoven.com. Její členové se přímo na místě v reálném čase napojili do systému a pustili do něj vlastní signál - předem vytvořenou obrazovou montáž. O zbytek se postarala režie nebo odbavovací pracoviště na Kavčích horách.

ČTK citovala mluvčího České televize Martina Krafla, podle něhož televize zjistila, kdo za útokem na vysílání stojí. Řekl také, že záležitost řeší právníci. 

"Nebylo narušeno vysílání z  Kavčích hor," zdůraznil Krafl. Kameru provozuje externí firma spolupracující s Českou televizí.

ČTK s odvoláním na Krafla uvedla, že sledovanost pořadu se nyní pohybuje 50 tisíci diváky.  

Na stopě

Policie v Trutnově, pod niž Černý důl spadá, zjišťuje způsob, jakým umělci zneužili vysílání. "Trestní oznámení jsme dosud od nikoho nepřijali," řekl ČTK operační důstojník trutnovské policie. 

Blog televizního producenta Vratislava Šlajera. Malá kapička naděje - čtěte ZDE

Provozovatele areálu v Černém dole, společnost Markid Trutnov, hackerský čin pobouřil. "Dost nás to poškodilo. Kameru máme pronajatou, abychom podporovali turistiku v lokalitách, kde máme areály. Zvažujeme trestní oznámení na neznámého pachatele společně s majitelem kamery, firmou Sitour," řekl ČTK mluvčí společnosti Radek Etrych.

Zařízení má podle něj standardní zabezpečení. "Ale hackeři, kteří si chtějí udělat renomé, se přes ně dostanou. Tomu se asi nedá úplně zabránit," dodal. Majiteli zařízení nic nevyčítá. "Softwarově i hardwarově je to zajištěné tak, že by se tam nikdo neměl dostat. Tady ale někdo přišel a zřejmě se napojil přímo na kabely na sloupu, což se nedá zabezpečit." soudí.

Figura je rozezlen

Krok videopirátů však rozzlobil zástupce středisek v Jeseníkách, které za vysílání v pořadu Panorama platí. "Je to nehoráznost, slouží to lidem, platíme za to strašně moc peněz," řekl  majitel střediska na Ovčárně v Jeseníkách Josef Figura.

Vysílání Panorama má komerční charakter a má přilákat do jednotlivých středisek zákazníky. Figura tvrdí, že za odvysílání záběrů ze svého střediska platí ročně 600 tisíc korun. "Jedno vysílání záběrů přijde na 3500 korun," doplnil pro ČTK Figura.

Podnikatel z Ovčárny proto volá po tom, aby na videopiráty bylo podáno trestní oznámení. "Každopádně by to měla policie vyšetřit a dát jim to k úhradě," řekl agentuře

Kdo je Ztohoven 

Skupina Ztohoven
Skupina Ztohoven | Foto: Archiv

Ztohoven na sebe upozornili v roce 2003, a to hned dvakrát zakrytím neonového Srdce Jiřího Davida na Pražském hradě do podoby otazníku a překrytím 750 citylightů v metru svým logem. Po akci nazvané Znásilněný podvědomí se konala v prostoru stanice metra Dejvická vernisáž většinou aktivistických plakátů členů skupiny a jejich příznivců. Na jednom z nich se objevil i monoskop, ale to ještě nikdo netušil, že dalším cílem bude nabourání do přímého přenosu veřejnoprávní televize.

Skupina zaměřená na "adrenalinové umění" se snaží zachovat anonymitu; počet členů, mezi nimiž jsou streetartisté i studenti vysokých uměleckých škol, se mění. Zůstává jen jádro. Míra Sláva, Oto Horší, Petr Olejka, Roman Týc, Zdeněk Dostál- to jsou jen někteří z nich, ale ani oni nemusí být nutně u všeho. Projekty jsou kolektivním dílem po konceptuální i realizační stránce. "Výbuch v Krkonoších" odhaduji na práci asi deseti lidí.

O akci, která by uskutečnila to, co s ČT dokázal provést zatím jen čaroděj Rumburak, se prý začalo mluvit už v roce 2003. Právě tehdy proběhly i první "lokální průzkumy". Skupina se ale odmlčela, její členové se věnovali vlastním projektům, a tak se realizace (i kvůli  technickému zajištění) protáhla.

Bez cenzury...

Shodou okolností do doby, kdy celá republika řeší problém se stavbou amerického protiraketového radaru. Zřejmě šlo také v jistém slova smyslu o historicky první zpravodajské vysílání státní televize u nás, které proběhlo skutečně bez cenzury, ať už jakékoli (politické, morální).  Pořad Panorama je na stránkách České televize trochu paradoxně charakterizován jako aktuální povětrnostní zpravodajství prostřednictvím panoramatických kamer.

Hlavní otázka, kterou tahle akce otevírá, je ovšem jiná. Problematika věrohodnosti a nezmanipulativnosti médií a relativní pravdivosti toho, co denně vidíme anebo můžeme vidět na televizní obrazovce.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 23 minutami

Policie obvinila řidiče kamionu kvůli srážce s vlakem na přejezdu ve Šluknově

Řidiče kamionu, který minulý týden zůstal stát ve Šluknově na železničním přejezdu a střetl se na něm s osobním vlakem, policie obvinila z obecného ohrožení z nedbalosti. Při nehodě utrpělo pět lidí zranění, dva lidé byli s lehkým zraněním ošetřeni v nemocnici. V případě prokázání viny hrozí 23letému cizinci až pětileté vězení. V tiskové zprávě to v pondělí uvedla policejní mluvčí Eliška Kubíčková.

Vlak se s nákladním autem střetl ve čtvrtek, ve vlaku cestovalo deset lidí. "Mladý řidič kamionu vjel na železniční přejezd, patrně nezvládl nákladní vozidlo vytočit do ulice Sukova a návěsem kamionu zůstal stát na železničním přejezdu, na kterém se spustila zvuková a světelná signalizace zabezpečovacího zařízení. Následně se střetl návěs nákladního vozidla s osobním motorovým vlakem, jedoucím ze směru z Dolní Poustevny do Rumburku," uvedla Kubíčková. Tragédii zřejmě zabránil strojvedoucí, který stačil zabrzdit.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy