Umělci napadli vysílání ČT 2. Podívejte se jak

Radek Wohlmuth, čtk
17. 6. 2007 10:00
Ztohoven odvysílali jaderný výbuch ve Vrchlabí

Praha -Tradiční ranní pořad České televize Panorama, který denně poránu přináší nekomentovaný sled aktuálních záběrů krajinných a městských scenérií, dnes přinesl šokující obrázek. 

Při zastávce ve východokrkonošské obci Černý Důl, která leží zhruba šest a půl kilometru od Vrchlabí, mohl na vlastní oči vidět, jak se obrazovka rozzářila oslnivým zábleskem, pak se v krajině zvedl charakteristický hřib jaderného výbuchu a nakonec vše pokrylo zrnění.

Vizuální mystifikaci má na svědomí skupina Ztohoven, která také na obrazovku umístila odkaz na své webové stránky www.ztohoven.com. Její členové se přímo na místě v reálném čase napojili do systému a pustili do něj vlastní signál - předem vytvořenou obrazovou montáž. O zbytek se postarala režie nebo odbavovací pracoviště na Kavčích horách.

ČTK citovala mluvčího České televize Martina Krafla, podle něhož televize zjistila, kdo za útokem na vysílání stojí. Řekl také, že záležitost řeší právníci. 

"Nebylo narušeno vysílání z  Kavčích hor," zdůraznil Krafl. Kameru provozuje externí firma spolupracující s Českou televizí.

ČTK s odvoláním na Krafla uvedla, že sledovanost pořadu se nyní pohybuje 50 tisíci diváky.  

Na stopě

Policie v Trutnově, pod niž Černý důl spadá, zjišťuje způsob, jakým umělci zneužili vysílání. "Trestní oznámení jsme dosud od nikoho nepřijali," řekl ČTK operační důstojník trutnovské policie. 

Blog televizního producenta Vratislava Šlajera. Malá kapička naděje - čtěte ZDE

Provozovatele areálu v Černém dole, společnost Markid Trutnov, hackerský čin pobouřil. "Dost nás to poškodilo. Kameru máme pronajatou, abychom podporovali turistiku v lokalitách, kde máme areály. Zvažujeme trestní oznámení na neznámého pachatele společně s majitelem kamery, firmou Sitour," řekl ČTK mluvčí společnosti Radek Etrych.

Zařízení má podle něj standardní zabezpečení. "Ale hackeři, kteří si chtějí udělat renomé, se přes ně dostanou. Tomu se asi nedá úplně zabránit," dodal. Majiteli zařízení nic nevyčítá. "Softwarově i hardwarově je to zajištěné tak, že by se tam nikdo neměl dostat. Tady ale někdo přišel a zřejmě se napojil přímo na kabely na sloupu, což se nedá zabezpečit." soudí.

Figura je rozezlen

Krok videopirátů však rozzlobil zástupce středisek v Jeseníkách, které za vysílání v pořadu Panorama platí. "Je to nehoráznost, slouží to lidem, platíme za to strašně moc peněz," řekl  majitel střediska na Ovčárně v Jeseníkách Josef Figura.

Vysílání Panorama má komerční charakter a má přilákat do jednotlivých středisek zákazníky. Figura tvrdí, že za odvysílání záběrů ze svého střediska platí ročně 600 tisíc korun. "Jedno vysílání záběrů přijde na 3500 korun," doplnil pro ČTK Figura.

Podnikatel z Ovčárny proto volá po tom, aby na videopiráty bylo podáno trestní oznámení. "Každopádně by to měla policie vyšetřit a dát jim to k úhradě," řekl agentuře

Kdo je Ztohoven 

Skupina Ztohoven
Skupina Ztohoven | Foto: Archiv

Ztohoven na sebe upozornili v roce 2003, a to hned dvakrát zakrytím neonového Srdce Jiřího Davida na Pražském hradě do podoby otazníku a překrytím 750 citylightů v metru svým logem. Po akci nazvané Znásilněný podvědomí se konala v prostoru stanice metra Dejvická vernisáž většinou aktivistických plakátů členů skupiny a jejich příznivců. Na jednom z nich se objevil i monoskop, ale to ještě nikdo netušil, že dalším cílem bude nabourání do přímého přenosu veřejnoprávní televize.

Skupina zaměřená na "adrenalinové umění" se snaží zachovat anonymitu; počet členů, mezi nimiž jsou streetartisté i studenti vysokých uměleckých škol, se mění. Zůstává jen jádro. Míra Sláva, Oto Horší, Petr Olejka, Roman Týc, Zdeněk Dostál- to jsou jen někteří z nich, ale ani oni nemusí být nutně u všeho. Projekty jsou kolektivním dílem po konceptuální i realizační stránce. "Výbuch v Krkonoších" odhaduji na práci asi deseti lidí.

O akci, která by uskutečnila to, co s ČT dokázal provést zatím jen čaroděj Rumburak, se prý začalo mluvit už v roce 2003. Právě tehdy proběhly i první "lokální průzkumy". Skupina se ale odmlčela, její členové se věnovali vlastním projektům, a tak se realizace (i kvůli  technickému zajištění) protáhla.

Bez cenzury...

Shodou okolností do doby, kdy celá republika řeší problém se stavbou amerického protiraketového radaru. Zřejmě šlo také v jistém slova smyslu o historicky první zpravodajské vysílání státní televize u nás, které proběhlo skutečně bez cenzury, ať už jakékoli (politické, morální).  Pořad Panorama je na stránkách České televize trochu paradoxně charakterizován jako aktuální povětrnostní zpravodajství prostřednictvím panoramatických kamer.

Hlavní otázka, kterou tahle akce otevírá, je ovšem jiná. Problematika věrohodnosti a nezmanipulativnosti médií a relativní pravdivosti toho, co denně vidíme anebo můžeme vidět na televizní obrazovce.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 3 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy