Chtěli jsme ukázat jednotu. O Turnerovu cenu se podělili všichni finalisti

ČTK ČTK
5. 12. 2019 19:06
Nejprestižnější britské výtvarné ocenění, Turnerovu cenu, si mezi sebou po dohodě rozdělili všichni čtyři finalisté. Tímto gestem chtěli ukázat jednotu v době politické krize, píší britská média.
Tai Shaniová, Lawrence Abu Hamdan, Helen Cammocková a Oscar Murillo se podělí o Turnerovu cenu.
Tai Shaniová, Lawrence Abu Hamdan, Helen Cammocková a Oscar Murillo se podělí o Turnerovu cenu. | Foto: ČTK

Laureáty Turnerovy ceny se tak stali Helen Cammocková a Tai Shaniová z Velké Británie, Kolumbijec Oscar Murillo a Lawrence Abu Hamdan z Jordánska. Na úterním ceremoniálu v přímořském anglickém městě Margate požádali porotce, aby mohli cenu převzít společně.

"V této době politické krize v Británii a velké části světa cítíme silnou pohnutku využít příležitosti učinit z ceny kolektivní prohlášení," uvedli výtvarníci v dopise adresovaném porotě.

Ta s návrhem souhlasila a ocenění dotované 40 tisíci librami, což je v přepočtu 1,2 milionu korun, rovnoměrně rozdělila mezi všechny čtyři.

Čtveřice umělců v dopise rovněž uvedla, že tvoří umění "o společenských a politických problémech", a zdůraznila, že by pro ně bylo problematické, kdyby byli stavěni proti sobě s nevysloveným závěrem, že "dílo jednoho je důležitější, významnější nebo hodnější důvěry než dílo ostatních".

Umělci uvedli, že se chtějí vyslovit v době "poznamenané vzestupem pravice a obnovou fašismu v éře nepřátelského prostředí konzervativců".

"Izolace a vyloučení jsou zbraněmi tohoto nepřátelského prostředí. Proti tomu se snažíme postavit tímto symbolickým gestem soudržnosti," uvedla podle britské BBC čtveřice výtvarníků, kteří se před nominací na Turnerovu cenu navzájem neznali.

Turnerova cena je vyhlašována od roku 1984 a považována za nejvýznamnější britské ocenění v oblasti výtvarného umění. Každoročně ji za mimořádnou výstavu může získat umělec narozený či pracující v Británii. V minulosti se laureáty Turnerovy ceny stali Damien Hirst, Grayson Perry či Steve McQueen.

Duch pospolitosti byl patrný také při udílení letošní literární Bookerovy ceny za nejlepší anglicky psané beletristické dílo, připomíná agentura Reuters. Cenu v říjnu dostaly společně Kanaďanka Margaret Atwoodová a Britka Bernardine Evaristová, což porota zdůvodnila tím, že se nemohla shodnout na jediném laureátovi.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA mají možná druhý případ koronaviru, Japonsko už jej potvrdilo

U texaského studenta, který navštívil čínské velkoměsto Wu-chan, je podezření na napadení novým koronavirem. Pokud se podezření potvrdí, půjde od druhý případ napadení virem způsobujícím zápal plic ve Spojených státech. Druhý potvrzený případ hlásí podle agentury Kjódó Japonsko.

Univerzitní student je v Texasu léčen s onemocněním dýchacích cest a je izolován doma. Zároveň jsou u něj prováděny testy na nově objevený koronavirus, který už v Číně zabil 18 lidí, z toho 17 ve Wu-chanu, který je ohniskem epidemie. První případ nákazy v USA byl oznámen ve středu ve státě Washington.

Japonské ministerstvo zdravotnictví mezitím potvrdilo druhý případ nákazy. Jde o čtyřicátníka, který v neděli do Japonska přicestoval z Wu-chanu. Nyní je muž hospitalizován.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli pádu muže do kolejiště večer nejelo metro na části linky B

Téměř čtyři hodiny nejezdilo ve čtvrtek večer metro mezi stanicemi Smíchovské nádraží a Florenc na lince B. Kolem 19:30 spadl ve stanici Anděl do kolejiště člověk, provoz se podařilo obnovit až necelou hodinu před půlnocí, vyplývá z informací na webu pražského dopravního podniku. Asi čtyřicetiletý muž srážku se soupravou metra nepřežil. Lidé v daném úseku museli na tramvaj, jít pěšky nebo využít jinou linku metra. Na místě zasahovali záchranáři, hasiči pražského dopravního podniku a policisté.

"Bohužel i přes rychlý zásah naší posádky utrpěl muž ve věku zhruba 40 let zranění neslučitelná se životem, na místě zemřel," řekla ČTK mluvčí pražské záchranné služby Jana Poštová.

Metro jezdilo bez omezení v úseku Zličín - Smíchovské nádraží a Florenc - Černý Most, v centrální části linky B byl provoz zastaven. Náhradní autobusy dopravce nezavedl, lidem doporučil využít tramvaje, hlavně linky 3 a 5, či přestup z tramvají na linku metra C.

Zdroj: ČTK
Další zprávy