Tomáš Císařovský na Národní oživuje brutalitu

Radek Wohlmuth
13. 4. 2011 7:00
Tajuplný název nese netajuplná výstava Kam až
Foto: Aktuálně.cz

Recenze - Tomáš Císařovský (1962) není české výtvarné scéně nováček, akademii výtvarných umění dokončil už rok před sametovou revolucí a spolu s dalšími individualitami se zařadil k okruhu autorů legendární pražské Galerie MXM.

Dnes patří ke stálicím své generace a jako takový se stal dalším z přirozených adeptů pro výstavu „v zasloužilém prostoru pro zasloužilé umělce", jak Galerii Václava Špály loni definoval její kurátor za PPF Pavel Lagner. Mimochodem poprvé tady Císařovský samostatně vystavoval v roce 1992. Jeho projekt se tehdy jmenoval Portréty a jak je z názvu zřejmé, okouzlení figurací mu nebylo cizí už před dvaceti lety.

Čtěte také:
Knížák nás vychová, Tomáš Císařovský znejistí

Teď pod tradiční kuratelou Martina Dostála přišel s výstavou Kam až. Nedořečená otázka provokuje už tím, že jádro je nevyslovené a člověk se ohledně něj může v obecné rovině jenom dohadovat. Přirozeně se nabízí hned několik základních okruhů možného směřování: osobní sféra Císařovského jako autora; otázka po malbě jako tradičnímu médiu a jeho historii, kterému je neméně tradičně věrný; vzhledem k některým námětům se pak nabízejí etické parametry dneška a nakonec přichází do úvahy i teritoriální hledisko, neboť součástí expozice je několik krajinných výjevů z Polynésie.

Foto: Aktuálně.cz

Jestli je tedy možné hned na počátku pokládat název za svým způsobem provokativní, s výstavou už to tak není. Císařovský se představuje tím, co je pro něj typické, a svůj standard nepřekročil formálně, technicky ani obsahově. Jeho osobitá kresebná malba nepřináší v podstatě nic nového. Nejzajímavější a nejpřitažlivější jsou tady akvarely, které ohromí především formátem - především při vědomí toho, jak je tato technika náročná na rychlost.

Nicméně i jimi už autor zaujal relativně nedávno v Galerii hl. města Prahy. Podobné byly konec konců i náměty, které se soustředily na akty, k nimž se Císařovský po mnoha letech vrátil.

Právě sošnost a nahota jeho postav, stejně jako zvěrné atributy - na jednu stranu dostatečně výrazné a emotivní, na druhou obecné (netopýr, potkan, pes) - vytvářejí dojem alegorie antického střihu a navozují atmosféru výjimečného nadčasového sdělení. Ovšem je otázka, jestli nějaké existuje, protože jak lze usuzovat z názvů, nejenže je autor vztahuje především k prozaickému dnešku, ale krom toho je občas naneštěstí i docela popisný.

Foto: Galerie Václava Špály

Císařovský možná mimoděk řeší celkem zásadní problém, jak dnes zobrazovat realitu. Napětí mezi tradicí a umělostí současnosti se mu daří udržet opět především prostřednictvím figurálních akvarelů. Působivá je jak extatická nestabilita postav, tak jejich koloristická „nádorovost" vzniklá vysycháním barevných louží na podkladovém papíře, která jim dává trochu frankensteinský nádech.

Nicméně jeho výstava je především výstavou velkoformátových olejů - a ty už tak přesvědčivé nejsou. Přestože se lehce angažovaný projekt en bloc nevymyká autorovu průměru, pro toho, kdo ve Špálovce očekával něco mimořádného, může být zklamáním.

Podobně jako zjištění, že ten tajuplný název je ve skutečnosti titulem obrazu s ilustrativně pojatým brutálním potlačením demonstrace. Snad, jak naznačuje kurátorský text, dokonce vztaženým k realitě 80. let  bývalého Československa, když už jsme tedy na Národní. A jestli je to pravda, tak to by bylo špatné.

Tomáš Císařovský: Kam až. Kurátor Martin Dostál. Galerie Václava Špály, Národní 30, Praha 1. Výstava se koná do 30. 4.  2011.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 26 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy