Temné vítězství je pro Batmana další drsná škola

Jarmila Křenková
30. 5. 2011 8:57
Noir netopýr ve světě zločinu i v rodinném bazénu

Recenze - Bílý heterosexuál už není v kurzu. Současný superhrdinský komiks je buď plný pošuků, nebo temných, noirově rozpolcených hrdinů - a pradědeček Batman přitom stojí u kořenů obou těchto tendencí.

První batmanovské příběhy spadají do konce třicátých let, tedy doby ustavování žánru noir a prvních románů drsné školy; do kategorie děl, o nichž Raymond Chandler v eseji Prosté umění vraždy říká, že uzmula zločin z noblesních panských sídel a pohodila jej v uličkách temných velkoměst.

Foto: Aktuálně.cz

Za zrodem batmanovského hrdiny tak nestojí mimozemšťané, magie ani prapodivné radioaktivní substance, ale toliko přízemní mord: rodiče Bruce Wayna jsou zabiti zlodějíčkem během cesty z kina. A ať se v průběhu batmanovské historie objevili sebebarevnější padouši, seberoztomilejší side-kickové a sebešílenější technologické hračky, tento noirový základ přetrval.

Inťoš v nás

Čerpal z něj Frank Miller, když v 80. letech sérii úspěšně resuscitoval; a rovněž postmillerovský Batman je temný, depresivní a bezvýchodný. Staví na šílenství padouchů, superhrdiny i fikčního světa; ne nadarmo je Gotham zpodobňovaný jako očistec a jeho dominantou je blázinec Arkham.

Komiksy Jeffa Loeba a Tima Salea vykazují dvojí návaznost na batmanovskou tradici. Vizuálně připomínají původní styly a retro bezčasí evokující 40. léta, narativně pak rozvíjejí millerovský příběh, když zachycují počátky batmanovského mýtu (odehrávají se po Millerově komiksu Rok jedna).

Foto: Aktuálně.cz

I díky tomu je Loebův a Saleův Batman u nás tak úspěšný. Čtenář sleduje budování mytologie a zároveň je mu poskytnuta kontinuita na sebe navazujících příběhů. Navíc v luxusní úpravě vázaných booků, která úspěšně zastírá fakt, že jde vlastně o sebrané sešity; inťoš v nás tak má pocit, že nečte jenom komiks, ale plnohodnotnou KNIHU!

Ne vždycky to ale bylo s vydáváním netopýra takto zábavné. Přestože je jedním z pilířů superhrdinského komiksu a všechny celovečerní adaptace batmanovských příběhů prošly kinodistribucí, netěšil se tu oblibě, která by se očekávala.

V 90.  letech u nás panoval Lobo, Garfield a Sin City. Když už Batman nárazově vyšel, byl prodáván skrze scenáristu (Alan Moore), výtvarníka (Dave McKean), případně jako cross-over s jinou populárnější postavou (soudce Dread).

Víc nebyl tehdejší uživatel schopen pobrat; byl vybaven určitými znalostmi, nikoliv však zkušenostmi. Když vyšel Návrat temného rytíře, všichni věděli, že Batman je pošuk a že je to temné. Naprosto chyběl prožitek kontextu, ergo šok ze zavržení několika desetiletí barevných dobrodružných příběhů s Robinem a Batdogem (viz televizní seriál z šedesátých let).

Osamocenost hrdinů i nepřátel

Foto: Aktuálně.cz

Temné vítězství je třetím příběhem autorské dvojice Loeb-Sale a přímo navazuje na předchozí Dlouhý Halloween. Sváteční vrah byl dopaden, ale v arkhamské cele skončil i státní návladní Harvey Dent. Batman a poslední nezkorumpovaný policista Gordon tak neztratili pouze přítele, ale především spolubojovníka proti zločinu.

Po útěku Denta (z něhož je nyní padouch Two Face) z arkhamského ústavu se do hry dostává klasický noirový motiv konfliktu přátel, kteří se náhle ocitají na opačných stranách barikády. Temnota a tragika není podmíněna nočními bitkami s podřadnými gangstery, ale pochází především právě z komplikovaného vztahu Batman - Gordon - Harvey Dent.

Temné vítězství tedy nestojí pouze na další sérii vražd, kterým musí tito muži čelit, ale rezonuje v něm osamocenost hrdinů i jejich nepřátel. Pro Batmana je to další drsná škola. Bojuje proti gangsterům a šílencům, kteří se nesnaží ovládnout svět, ale jsou poháněni temnými pudy, touhou po moci či pomstě; což jsou motivy, které lze vztáhnout na prostředí ulice i na vyšší společnost.

Batman/Bruce se pohybuje v obou světech a Temné vítězství tuto rozpolcenost skvěle postihuje. Bojuje-li proti zločinu, stává se opravdovým temným rytířem; plave-li v bazénu rodinného sídla, je dokonalým playboyem. Bezděky je tak naplněna další chandlerovská poučka: noirový hrdina musí být „ten nejlepší muž ve svém světě a musí být dost dobrý pro všechny ostatní světy".

Vizuální dotaženost

Důkazem toho, že dobře zpracovaný batmanovský příběh může být čítankou principů drsné školy, je také vztah Batmana/Bruce a Catwoman/Seliny. Noirový příběh akceptuje milostnou linii pouze tehdy, vnáší-li do vyprávění nebezpečí nebo napětí pramenící z toho, že vztah nemůže dojít naplnění.

Foto: Aktuálně.cz

Neuchopitelný svět Gothamu a dvojakost jeho obyvatel se promítá i do rozvržení stránky. Obraz bývá „rozříznut" ostrými předěly a přepážkami; díky tomuto členění je kompozice symetrická, zároveň navozuje dojem neustálého konfliktu. Složité rámování střídají monumentální celostránkové ilustrace - akční pasáže vynikají čistotou linií, v případě scén emocionálního zjitření či flashbacků je stránka fragmentarizována provazci deště.

Na jedné straně se tu pracuje s tradičními postupy, odkazy a vlivy - expresionistická perspektiva a deformace prostoru, komiksově předimenzovaná akce i zdůrazňování noirových fetišů; zároveň mohou hrátky s detailem, konturou či vtipným letteringem vyústit do ryzí abstrakce.

Pro komiks je příznačná absolutní vizuální dotaženost. Sale kombinuje nanejvýš tři základní barevné odstíny, kresba působí uhlazeně a záměrně se opájí sama sebou; je poctou žánru, batmanovskému mýtu i komentářem média samotného.

Superhrdinský komiks cyklicky převypravuje svou mytologii. V této kategorii patří Temné vítězství k těm nejlepším. Tvůrcům se daří sérii aktualizovat způsobem, který nejde proti tradici, zároveň je Batman v jejich podání stále něčím novým a vzrušujícím.

Jeph Loeb, Tim Sale: Batman: Temné vítězství. 192 stran. Vydalo nakladatelství BB art, Praha 2011. Doporučená cena 499 Kč.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. "nemáme mandát je měnit," tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

před 11 minutami

Djokovič pomohl Srbsku k vítěznému vstupu do Davisova poháru

Druhý hráč světového žebříčku Novak Djokovič vstoupil do finálového turnaje Davisova poháru hladkou výhrou nad Jošihitem Nišiokou. Po nevydařeném vystoupení na Turnaji mistrů zvítězil ve druhé dvouhře 6:1, 6:2 a zpečetil vítězství Srbů nad Japonskem, které po druhé porážce přišlo o šanci postoupit ze skupiny. Srbsko se o první místo utká ve čtvrtek s Francií.

Vítězný návrat do týmové soutěže oslavil Andy Murray a v úvodním utkání Velké Británie v Madridu udolal Tallona Griekspoora z Nizozemska 6:7, 6:4, 7:6. Trojnásobný grandslamový šampion, jenž v Davis Cupu naposledy nastoupil v roce 2016, se proti 179. hráči světového žebříčku dlouho trápil, koncovku ale zvládl a potvrdil, že je po lednové operaci kyčle naplno zpět.

O druhý bod marně bojoval Daniel Evans, který nakonec Robinu Haasemu podlehl 6:3, 6:7, 4:6. Duel rozhodne závěrečná čtyřhra.

První výhru ve skupině slaví Německo, jehož hráči v obou úvodních dvouhrách porazili soupeře z Argentiny. Druhý duel sehrají ve čtvrtek proti Chile.

před 20 minutami

Penceův úřad popřel tvrzení velvyslance Sondlanda o Ukrajině

Americký republikánský viceprezident Mike Pence nikdy nehovořil s velvyslancem Spojených států v Evropské unii Gordonem Sondlandem o propojení vojenské pomoci Ukrajině s požadavkem, aby Ukrajina otevřela vyšetřování dřívějšího viceprezidenta za Demokratickou stranu Joea Bidena. V prohlášení, které popírá dnešní Sondlandovo tvrzení v Kongresu, to uvedl šéf Penceovy kanceláře Marc Short.

Sondland ve středu předstoupil před výbor Sněmovny reprezentantů pro kontrolu tajných služeb. Řekl mimo jiné, že prezident Donald Trump naléhal na Ukrajinu, aby zahájila vyšetřování jeho politického soka Bidena a že každý ve vedení americké administrativy včetně Pence o této politice věděl.

Ač podle televize CNN Sondlandova výpověď Bílý dům a republikány zcela jistě nepotěšila, demokratům očekávané důkazy rovněž nepřinesla. Sondland totiž opakovaně popřel, že by mu Trump přímo řekl, že by americká vojenská pomoc byla podmíněna tím, že Ukrajina oznámí vyšetřování Joea Bidena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy