Senátní výbor odmítl spojení Státní opery s Národním

Kultura ČTK Kultura, ČTK
19. 7. 2011 13:23
Senát by měl o spojení jednat na nadcházející schůzi
Foto: Aktuálně.cz

Praha  - Majetkové propojení Státní opery Praha s Národním divadlem, jak jej navrhuje ministerstvo kultury, je podle senátního kulturního výboru nevhodné, nekoncepční a nedůvodné. Ministerstvo by mělo před případnou transformací vypracovat a předložit její koncepci a do té doby žádné transformační kroky nepodnikat, doporučil hlasy opozice senátní výbor.

Úterní doporučení vychází z petice za zachování samostatnosti operního i baletního souboru SOP, kterou podepsalo přes 18 000 lidí. Senát by jej měl projednávat na nadcházející schůzi.

Záměr ministerstva podle předsedy výboru Jaromíra Jermáře (ČSSD) nezaručuje zachování samostatnosti SOP. "Navrhovaná transformace je bez odůvodnění její reálné potřeby. Nezakládá se na aktuálním rozboru hospodaření a detailním vyčíslení a srovnání stávajícího stavu s budoucími efekty," uvedl.

Zástupci ministerstva kultury naopak petici označili za nedůvodnou. Podle nich není cílem likvidace SOP a rozhodnutí o jejím majetkovém propojení s Národním divadlem bylo učiněno na základě příslušných analýz, které prý dokládají špatné hospodaření opery.

Čtěte také:
Státní opera vypískala Černého za obhajobu slučování

Argumentovali například loňským deficitem ve výši 13,5 milionu korun. Transformace je podle ministerstva nutná, přinese prý dorovnání platů zaměstnanců SOP na úroveň pracovníků Národního divadla a rovnocenné pracovní podmínky obou scén. Přísun peněz se ale s ministerstvem financí zatím nepodařilo dohodnout.

SOP se má s Národním divadlem propojit k 1. lednu příštího roku. Hlavním důvodem je podle ministra kultury Jiřího Bessera (STAN) účelné vynakládání finančních prostředků. Plán zachovává uměleckou samostatnost orchestrů a sborů obou institucí, počítá naopak se sloučením baletních souborů a souboru sólistů.

Zaměstnanci Státní opery trvají na samostatnosti obou souborů. Domnívají se, že za transformací naplánovanou na léta 2012 až 2015 stojí spíše ekonomické zájmy ministerstva kultury než snaha o zvýšení umělecké úrovně. Podle Bessera by SOP bez zásahu ministerstva další rok ekonomicky nepřežila. Zásah ale znamená konec SOP v její dosavadní podobě.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy