Další přelomový moment v historii českého skla. Rony Plesl vystavuje v Londýně

Helena Kardová Helena Kardová
22. 9. 2019 14:21
Stačí roztočit vstupní dveře londýnského Viktoriina a Albertova muzea, aby se člověk ocitl na dotyk českému sklu.
Rony Plesl svou instalaci umístil do renesanční kaple.
Rony Plesl svou instalaci umístil do renesanční kaple. | Foto: Ed Reeve

Londýn (od naší spolupracovnice) - Hlavní vstup do instituce známé pod zkratkou V&A, která vlastní nejrozsáhlejší sbírku užitého umění na světě, navrhla architektka Eva Jiřičná. A depozitář obsahuje bohatý výběr českého skla od zdobných nádob z 18. století po unikátní plastiky Stanislava Libenského a Jaroslavy Brychtové.

Rony Plesl.
Rony Plesl. | Foto: Josef Horázný

U příležitosti právě vrcholícího Londýnského festivalu designu tu v tušení dalšího přelomového momentu v historii skla nyní vystavuje také český designér Rony Plesl.

Instalaci nazvanou Posvátná geometrie umístil do renesanční kaple z kláštera svaté Kláry ve Florencii. Její mramoroví andělé shlížejí na Pleslovy zářivě zelené větve a kmeny nasvícené ultrafialovým světlem. Zatímco větve z uranového skla mají realistické tvary, kmenům designér vtiskl podobu krystalu.

Inspiroval se motivem magického šestihranu malíře Josefa Šímy a také pojednáním O šestiúhelné sněhové vločce rudolfinského vědce Johannese Keplera. "My přírodu bereme velmi romanticky, ale ona má matematický základ," říká Plesl pro Aktuálně.cz. "Ta instalace je pro mě filosofická práce."

Pro pětapadesátiletého rodáka z Jablonce nad Nisou jde o významný krok k prosazení na mezinárodní scéně. "Chtěl jsem se zařadit mezi kvalitní umělce, kteří můžou sklo vystavit i v kontextu jiného umění. Nechci se uzavírat ve sklářské komunitě," líčí.

Pleslova instalace záměrně rozostřuje hranice mezi uměleckou tvorbou a designem. "Důležité je, aby když vystavíte Tokujina Yoshioku nebo Roni Hornovou, kteří se zabývají skleněnou plastikou, a vedle toho dáte Damiena Hirsta, Jeffa Koonse nebo Alexandra Caldera, tak to sklo musí být kvalitní. To je kontext, který mě zajímá."

Filozofii svého díla mohl Plesl rozpracovat v působivém měřítku díky nové technologii, kterou vyvinula severočeská firma Bolety.

Největší kusy z instalace tvoří 2,5metrové kmeny, které váží 200 až 300 kilogramů. Skláři je vyráběli tři měsíce, jen dva měsíce trvalo odlitek vychladit.

Pleslovo dílo Posvátná geometrie.
Pleslovo dílo Posvátná geometrie. | Foto: Ed Reeve

Kromě dovednosti je na to potřeba mít i silné nervy. V jakékoliv fázi, kdy se forma při ochlazování otevírá, se na plastice může objevit nevratný defekt.

"Nová technologie dokáže odlít 3D věc bez hladiny, protože podobně jako u bronzu do formy teče sklovina horká," vysvětluje Rony Plesl způsob, který skláři zatím jen opatrně poodkrývají do detailu a který umožňuje vyrobit výjimečně velké, zároveň čistší objekty s méně bublinami. "Je to zázrak," shrnuje Plesl.

Spolupráce mezi českým hvězdným designerem, který je také profesorem na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze, a mladou sklářskou značkou začala před rokem, kdy Plesl vystavil první objekty vyrobené tímto způsobem na pražském Designbloku.

Firma Bolety prý technologii vyvíjela 12 let a její kapacita dovoluje pouze výhradní spolupráci s Pleslem. Společně mají ještě velké plány, jak posunout současné výrobní limity a pokořovat velikost i složitost objektů, které lze ze skla vyrobit. Další meta je jedna tuna.

Cíl mají jednoduchý: zdokonalit technologii tak, aby se vyrobeným kusům nevyrovnaly žádné jiné, a vynést české sklo znovu na světovou špičku. "České sklo bylo v minulosti pojem daný hlavně masovostí a velikostí. Ale masovost a velikost není zárukou kvality. Chci vrátit českému sklu zvuk osobnosti a značky," dodává Plesl, kterému se to už začíná dařit. Jeho nové dílo z Londýna do své sbírky čerstvě koupila floridská filantropka Trish Dugganová a obsáhlý článek mu věnoval třeba list Financial Times.

Když dělám design, tak sloužím značce, mojí touhou je ale volné umění, je víc intimní, vysvětluje uznávaný sklářský designér Rony Plesl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecko už prý nebude zastavovat uprchlíky mířící do Evropy

Turecko už nebude zastavovat syrské uprchlíky, kteří se snaží dostat do Evropy. Podle agentury Reuters to dnes řekl vysoce postavený turecký činitel. Rozhodnutí podle agentury souvisí s očekávaným příchodem uprchlíků ze severozápadní syrské provincie Idlib, kde musel více než milion lidí kvůli bojům opustit své domovy.

Ofenziva syrské a ruské armády začala v prosinci. Jejím cílem je získat Idlib pod kontrolu režimu prezidenta Bašára Asada. Většinu provincie zatím mají v rukou islámští radikálové a oponenti syrské vlády, z nichž některé podporuje Turecko.

Turecká policie, pobřežní a pohraniční stráž dostaly příkaz nezasahovat, uvedl turecký činitel.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

Další zprávy