Rijksmuseum s Noční hlídkou doporučuje i Ruud Gullit

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 4. 2013 18:54
Po deseti letech oprav otevírá "chrám umění" v Amsterodamu
Foto: Reuters

Amsterodam - Po deseti letech rekonstrukce se v Amsterodamu v sobotu pro veřejnost otevírají brány jednoho z nejznámějších muzeí výtvarného umění na světě. Královské Rijksmuseum se svými bohatými sbírkami plnými slavných děl holandských mistrů bylo uzavřené od roku 2003 a jeho oprava byla nakonec mnohem delší a mnohem nákladnější, než se původně předpokládalo. Nyní se však milionům návštěvníků z celého světa představí ve zcela novém kabátě.

Začátkem dubna kurátoři definitivně dokončili instalaci sbírek a všechny umělecké předměty už jsou na svých místech, včetně největšího lákadla, kterým je Rembrandtův monumentální obraz Noční hlídka. Pro ty, kteří znali Rijksmuseum v jeho předchozí podobě, bude nová expozice překvapením. Mistrovská díla Johannese Vermeera, Franse Halse či Jana Steena totiž ukazuje v nových souvislostech.

Foto: Reuters

"Změnilo se úplně všechno. Máme více než jeden milion sbírkových předmětů a dříve jsme je vystavovali podle druhu. Měli jsme galerii skla, galerii porcelánu, galerii malby. Teď jsme všechno promíchali a ukazujeme návštěvníkům příběh umění od středověku až do 20. století," uvedl ředitel sbírek Rijksmusea Taco Dibbits.

Hned vedle slavných pláten je tedy k vidění například historický nábytek nebo předměty denní potřeby a lidé ve výstavních síních snadněji získají představu o duchu doby a inspiraci známých tvůrců.

Kromě náplně muzea se ale změnila i samotná budova. Zvenčí sice zůstalo všechno při starém a náměstí Museumplein dál vévodí cihlový palác, který v 19. století navrhl architekt Pierre Cuypers. Vnitřní uspořádání je ale jiné a nejnápadnější změnou je nová vstupní hala zahloubená pod terénem, která je doslova zaplavená světlem díky celoskleněnému stropu.

Právě nová hala však ukazuje, že rekonstrukce se neobešla ani bez vášnivých debat, kontroverzí a chyb. Hala se totiž nachází pod úrovní terénu ve městě, které je protkáno hustou sítí kanálů a prakticky leží na vodě. Návštěvníci tedy do muzea vstupují pod úrovní mořské hladiny, což vzbuzuje otázky, zda jsou budova a její sbírky s nevyčíslitelnou hodnotou dostatečně chráněny před zatopením.

Noční hlídka
Noční hlídka | Foto: Reuters

Nepříjemnosti nicméně doprovázely rekonstrukci od samého začátku a podepsaly se na neradostné celkové bilanci. Při zahájení oprav se mělo zato, že brány muzea se znovu otevřou za pět let a že stavební práce podle projektu španělských architektů Antonia Cruze a Antonia Ortize budou stát 272 milionů eur (asi sedm miliard korun). Nakonec ale po četných komplikacích stavba trvala dvakrát tak dlouho a stála 375 milionů eur (téměř deset miliard korun).

Nyní, těsně před sobotním slavnostním otevřením, jsou ale všechny problémy zapomenuty. Nizozemci už si v předprodeji koupili na 50 tisíc lístků a přestřižení pásky, což má udělat královna Beatrix, budou sledovat na místě i v přímém přenosu v televizi.

Díky zpřístupnění Rijksmusea se náměstí Museumplein opět stane jedním z největších turistických magnetů Amsterodamu. Už loni na podzim se tady po devítileté rekonstrukci za 130 milionů eur (asi tři miliardy korun) otevřelo městské muzeum Stedelijk. Letos v květnu se pak návštěvníci po půlroční přestávce dočkají zprovoznění populárního Van Goghova muzea.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 15 minutami

Fotbalový Liberec prodloužil smlouvu s kapitánem Mikulou

Fotbalový Liberec si pojistil služby kapitána Jana Mikuly. Osmadvacetiletý defenzivní univerzál prodloužil se severočeským ligovým klubem smlouvu o další dvě sezony. Slovan o tom informoval na svém webu.

"V Liberci jsem od začátku roku 2017, za tu dobu jsem si zde zvykl a jsem tady spokojený. Je tu dobrý kolektiv a já budu rád dál jeho součástí," uvedl Mikula.

"Miky je součástí Slovanu už pár roků a je dobře, že zůstává. Je to charakterově výborný kluk, který má zkušenosti a je poctivým fotbalistou. Je velmi zodpovědný v defenzivní práci, ale umí i zaútočit. Je také skvělým týmovým hráčem. Jeho další nespornou výhodou je univerzálnost. V defenzivě umí zahrát více postů, když nás tlačí bota při zranění některých hráčů," doplnil liberecký kouč Pavel Hoftych.

Mikula má na kontě 135 ligových startů a čtyři vstřelené branky. Nejvyšší soutěž hrál vedle Liberce také za Slavii Praha a Jihlavu.

před 22 minutami

Na silnici z Českých Budějovic do Rakouska v Netřebicích se zřítil most, který se opravoval. Silničáři budou muset postavit nový

Silnice I/3 z Českých Budějovic k hranicím s Rakouskem je v Netřebicích na Českokrumlovsku neprůjezdná. Zbortil se most, který opravují silničáři. Objížďky vedou přes Český Krumlov. Silničáři budou muset postavit nový most. Na místě se nikomu nic nestalo. ČTK to dnes řekl krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Vyjádření Ředitelství silnic a dálnic ČTK zjišťuje.

Silničáři most už tři týdny opravovali. "Mohla po něm jezdit nákladní auta nad 3,5 tuny. Zřejmě nevydržel ten nápor a mostek se zbortil. Bude se muset postavit celý nový most," řekl Bajcura.

Další zprávy