Pražské kino se promění v Metropolitní operu

Jitka Gráfová
31. 10. 2007 9:44
Namísto filmu uvidí diváci přímý přenos z New Yorku
Z kina se stane slavná opera
Z kina se stane slavná opera | Foto: Profimédia

Praha -  Místo na Manhattan stačí zajít do zatím neupřesněného pražského kina.  Od prosince se v hlavním městě uskuteční přímé přenosy vybraných představení ze slavného operního stánku, Metropolitní opery v New Yorku. 

Češi se tak přidají k dalším zemím po celém světě, kde ojedinělý on-line projekt newyorské Metropolitní opery funguje. Živé přenosy se uskuteční přes satelit v HD rozlišení a prostorovém zvuku 5.1.

"Od projektu si slibujeme pravidelné srovnávání inscenací newyorské opery se zdejším operním divadlem a virtuální otevření zdejšího prostoru výjimečným uměleckým osobnostem," uvedl Josef Hermann, předseda Jednoty hudebního divadla. Tato nezisková organizace je iniciátorem celého projektu u nás.

"Velice nás těší vřelá odezva, kterou celý projekt má. Zároveň jsme velice rádi, že publiku po celém světě dáváme příležitost zažít naše představení v nové formě," říká generální ředitel Metropolitní opery New York Peter Gelb.

Foto: Oficiální stránky opery

Organizátoři věří, že  projekt se z Prahy rozšíří do dalších měst v Česku. Jednání o možné spolupráci prý začala na jaře, poté se sháněly adekvátní provozovatelé kin v Česku.  V jakém kině se bude představení konat, Hermann zatím neprozradil. Podle jeho slov ale nepůjde o multiplexy.

V Česku se uskuteční celkem osm přímých přenosů, první bude Romeo a Julie pod taktovkou Plácida Dominga. "Diváci budou moci zhlédnout také Pucciniho Manon Lescaut s Karitou Mattilou či Wagnerovo dílo Tristan a Isolda, Pucciniho La bohème a konečně La fille du régiment s Natalií Dessay a Juanem Diego Flórezem," míní Herman.

Projekt nazvaný Metropolitan Opera: Live in HD opera zahájila loni v prosinci. Dnes jsou představení přenášena do 600 kin a kulturních center v Severní Americe, Evropě, Austrálii a Japonsku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 4 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy