Přátelé se rozloučili s Hanou Andronikovou

Kultura ČTK Kultura, ČTK
29. 12. 2011 18:53
44letá autorka 20. prosince podlehla rakovině

Praha - Desítky smutečních hostů se ve čtvrtek odpoledne v obřadní síni motolského krematoria rozloučily se spisovatelkou Hanou Andronikovou, autorkou úspěšných a oceňovaných knih Zvuk slunečních hodin či Nebe nemá dno, ve které mladá autorka líčí svůj boj s rakovinou. Zhoubné nemoci nakonec 44letá Andronikova 20. prosince podlehla.

 Mezi smutečními hosty byli pozůstalí, přátelé a autorčini spolupracovníci, kteří téměř do posledního místa zaplnili motolskou obřadní síň.

"Život možná nezačíná, a ani nekončí. Jen se přelévá z jedné podoby do druhé. Ty už to víš a posloucháš si mezi hvězdami svého Glenna Goulda," citoval před zaplněným sálem smuteční řeč autorčina dlouholetého přítele Iva Šilhavého zaměstnanec krematoria.

Andronikova se na tuzemské literární scéně uvedla románovou prvotinou Zvuk slunečních hodin, za kterou v roce 2001 získala Literární cenu Knižního klubu. Děj se zčásti odehrává v baťovském Zlíně, odkud autorka pochází. O rok později za svůj debut, jehož Magnesia Litera v kategorii Objev roku.

 Jejím druhým dílem pak byl cyklus osmi povídek Srdce na udici, který vyšel pod hlavičkou nyní již neexistujícího nakladatelství Petrov. Nejvíce uznání ovšem mladá autorka získala za svůj poslední román Nebe nemá dno. V literární soutěži Magnesia litera 2011 tato kniha získala Cenu čtenářů a byla porotou nominována mezi čtyři nejlepší knihy roku.

 V knize Andronikova zpracovala osobní zážitky a zkušenosti z cesty do amazonského pralesa, v němž prožila několik měsíců. V intimní, autobiograficky laděné zpovědi se hrdinka vyrovnává se dvěma zásadními zlomy v životě - se smrtí otce a s vlastní chorobou.

Autorsky se podílela také na divadelních hrách Tanec přes plot (2008) a Šašci, špióni a prezidenti (2010), které uvedlo pražské Divadlo Archa.

 "Hana byla ten typ spisovatele, který chtěl, aby její text byl inscenován. Byla tak odvážná, že spolu se mnou byla na zkouškách a zaznamenávala, co říkali herci, a pracovala na textu. Celý ten tým ji měl velmi rád a byla to krásná spolupráce," řekla krátce po smrti Andronikové Jana Svobodová, která s ní divadelní hry připravovala.

"Já na ni budu vždy vzpomínat jako na člověka, který šel vždy za tím, za čím chtěl. Mnoha věcí se přitom v životě musela vzdát, aby mohla napsat knížky, které napsala," dodala.

Hana Andronikova se narodila v roce 1967 ve Zlíně. Vystudovala češtinu a angličtinu na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Poté pracovala jako personální manažerka v několika soukromých firmách. Literární tvorbě se začala naplno věnovat v roce 1999.

 

Právě se děje

Další zprávy