Praha vystavuje čtvrtinu epopeje, celou ukáže v říjnu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
12. 4. 2011 10:11
Restaurátoři se nyní přesouvají do Moravského Krumlova
Foto: GHMP

Praha  - Čtvrtinu děl ze Slovanské epopeje Alfonse Muchy, o kterou stále vede spory hlavní město a Moravský Krumlov, si lidé můžou od úterý prohlédnout v Malé dvoraně Veletržního paláce.

Nejde o samostatnou výstavu, nezahájila ji vernisáž a není na ni stanoveno zvláštní vstupné. Návštěvníci uvidí plátna v rámci expozic Veletržního paláce a za běžné vstupné (základní činí 250 korun, snížené 120 korun a rodinné 350 korun). Otevřeno je denně mimo pondělí od 10  do 18 hodin.

V Praze jsou obrazy Zavedení slovanské liturgie na Velké Moravě, Car bulharský Symeon, Milíč z Kroměříže, Husovo kázání v kapli Betlémské a Po bitvě u Grunwaldu. Do konce minulého týdne na nich pracovali restaurátoři Galerie hl. m. Prahy, v pondělí proběhla kolaudace. Na obrazech nebylo zjištěno závažné poškození, byly provedeny jen drobné retuše a především se odstraňovala silná vrstva prachu.

Foto: Reuters

Obrazy jsou vystavené do 22. května; poté budou svěšeny a umístěny do depozitáře. Všech 20 pláten, které tvoří cyklus Slovanské epopeje, by mělo být v Praze vystaveno v říjnu ve Velké dvoraně Veletržního paláce. V prosinci by pak měla začít výstava Slovanská epopej/Mýtus, dějiny, vize.

Nyní by se restaurátoři měli přesunout do Moravského Krumlova. Chtějí upravit rozmístění patnácti Muchových pláten, která na zámku zůstala po převozu pěti obrazů do Prahy. Expozice na zámku se má otevřít k 1. květnu,  Krumlov nicméně chtěl dřívější datum. Za pomalý proto označil postup prací pražských galeristů jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD).

Zbývajích 15 láten se má z Krumlova do Prahy stěhovat po skončení sezony v září. Krumlovští ale doufají, že po pražské výstavě se obrazy vrátí na Moravu. Starosta města Tomáš Třetina chce předložit vedení Prahy smlouvu o smlouvě budoucí na zápůjčku Slovanské epopeje na Moravu od roku 2014. Město chce do té doby opravit krumlovský zámek a rozšířit expozici, v níž by měla být plátna prezentována.

O budoucnosti epopeje by měla jednat skupina, v níž mají mít zástupce ministerstvo kultury, Jihomoravský kraj, Praha a Moravský Krumlov.  Složení by mělo být známo v polovině dubna.

Epopej měla být převezena do metropole už loni v říjnu, restaurátoři tehdy stačili sejmout pět pláten z napínacích rámů, navinuli je na speciální válce a zabalili do fólií. Tento mezistav pak trval několik měsíců. Vedení Moravského Krumlova totiž nechalo výstavní prostory na zámku exekučně zapečetit. Soud ale následně rozhodl, že dílo  patří metropoli.

Krumlov při sporu o plátna vytýkal Praze, že přesun epopeje je jen předvolební tah. Proti přesunu protestovali místní občané, radnice argumentovala, že poškodí i místní podnikatele. Spor, z něhož se postupně stalo politikum, se aspúoň částěčně uklidnil po komunálních volbách, které obměnily vedení Prahy i Moravského Krumlova.

Cyklus Slovanská epopej, který maloval Mucha na zámku Zbiroh od roku 1910 celkem 18 let, tvoří 20 velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa. Sedm největších pláten měří 8,1 metru krát 6,1 metru. Slovanská epopej je považována za majetek města Prahy, jemuž ji Mucha daroval.

Celá epopej byla poprvé vystavena v roce 1928 ve Veletržním paláci v Praze a obrazy přešly pod správu Galerie hlavního města Prahy. V roce 1933 byla plátna srolována a uložena do depozitáře. Až v roce 1963 byla opět vystavena na zámku v Moravském Krumlově, kde byla uložena od roku 1950.

Muchovi potomci jsou v názoru na stěhování monumentálního díla rozděleni. Zatímco vnučka Jarmila Mucha Plocková s vystavením v Praze souhlasí, vnuk John Mucha a jeho matka Geraldina se dlouhodobě zasazují o setrvání obrazů v Krumlově. Před několika dny Mucha zopakoval, že ani s vystavením pěti pláten ve Veletržním paláci nesouhlasí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Muž v Ústí nad Labem ohrožoval nožem svou rodinu, policista ho postřelil

Policie dnes večer zasahovala v Ústí nad Labem proti ozbrojenému muži, který s nožem v ruce ohrožoval svou rodinu. Na výzvy nereagoval a zbraň obrátil i proti zasahujícím policistům, jeden z nich útočníka postřelil. 

Událost byla podle policejní mluvčí Veroniky Hyšplerové hlášena krátce po 19:00 v ústecké čtvrti Střekov. "Ve chvíli, kdy policisté dorazili na místo, muž vůbec nereagoval na výzvy k odložení zbraně a s nožem v ruce zaútočil i na ně. Jeden z policistů použil střelnou zbraň a muže zasáhl, následně mu poskytli okamžitou první pomoc a zavolali záchrannou službu," popsala událost Hyšplerová.

Útočník byl se zraněním převezen do nemocnice. "Žádnému z členů rodiny muž naštěstí neublížil," dodala mluvčí.

před 6 hodinami

České volejbalistky nezvládly klíčový duelu, na mistrovství světa prohrály i s Argentinou

České volejbalistky v klíčovém duelu o postup ze skupiny na mistrovství světa nestačily na Argentinu. Jihoameričankám podlehly 1:3 po setech 20:25, 25:20 a dvakrát 22:25, za soupeřem zaostávaly zejména v produktivitě útoku. Ve skupině D se Češky propadly za Argentinu na nepostupové páté místo.

Třetí české vystoupení na světovém šampionátu bylo podle očekávání vyrovnanější než první dva duely proti favorizovaným Brazilkám a Japonkám. Ani tentokrát z toho ale svěřenkyně Jannise Athanasopulose nevytěžily více než jeden set.

V dalším zápase se Češky utkají v pátek se silnými Číňankami. Na první výhru na turnaji by měly útočit především v sobotním zápase proti Kolumbii. K reálné šanci na postup by potřebovaly neúspěch Argentinek v dalších zápasech včetně toho s Kolumbií, která je zatím ve skupině poslední.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Při nehodě dvou ugandských armádních vrtulníků v Kongu a Ugandě zemřelo 22 lidí

Při haváriích dvou ugandských armádních vrtulníků v pondělí a v úterý na východě Konga a v Ugandě zahynulo nejméně 22 lidí. S odkazem na nejmenovaného mluvčího konžské armády o tom dnes informovala agentura Reuters. Okolnosti neštěstí ugandská armáda podle něj nesdělila.

Uganda v prosinci vyslala do sousedního Konga vojáky, aby pomohli v boji proti islamistické povstalecké skupině známé jako Sjednocené demokratické síly (ADF).

Ugandské ozbrojené síly okolnosti nehody konžské straně podle mluvčího konžské armády dosud nesdělily. Mluvčí ugandské armády Felix Kulayigye ale potvrdil pád jednoho vrtulníku. "Došlo k úmrtím, ale v tuto chvíli nemám žádné další podrobnosti," dodal.

Další nejmenovaný konžský vojenský zdroj uvedl, že první vrtulník havaroval v pondělí nad vesnicí Boga v provincii Ituri, zatímco druhý spadl v oblasti Kabarole na hranici mezi Kongem a Ugandou. Při první havárii podle zdroje zahynuli tři konžští vojáci, neupřesnil, zda byli uvnitř stroje. Zdroj také nechtěl událost dále komentovat s ohledem na nadcházející jednání mezi zástupci Konga a Ugandy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy