Teprve sedmdesát let po vzniku vychází první kniha fotografa Ladislava Sitenského, jenž za války působil u britského vojenského letectva. Publikace se jmenuje Peruť 312 podle 312. československé stíhací perutě.
Původně se na pultech měla objevit již roku 1948, tehdejší komunistický převrat však vydání zabránil. Dědicové tento týden knihu představali v pražské Galerii Lucerna, kde jsou do 7. března také vystaveny Sitenského fotografie.
Autor, jenž žil v letech 1919 až 2009, fotografoval od mládí a za život pořídil statisíce snímků. Jeho tvorba je nejvíce spjata právě s působením československých letců v Británii.
Sitenského obrazy ze života pilotů patří k nejpůsobivějším dokladům této důležité epizody českých a slovenských dějin.
Fotografovat začal Sitenský už na gymnáziu. První úspěch zažil se snímky, které pořídil v září 1937 na pohřbu Tomáše Garrigua Masaryka. Rok poté nastoupil na studia architektury a ještě v březnu 1939 nafotil příjezd německé armády do Prahy.
Po vypuknutí války se Sitenský přihlásil do československé zahraniční armády a zachycoval boje na západní frontě. Jako autodidakt ne vždy rozuměl technickým otázkám fotografování. Tvrdil například, že lze pořizovat snímky v protisvětle - tím jsou jeho fotografie zachycující letce, mechaniky a jejich okřídlené stroje typické.
Po únoru 1948 Sitenského, podobně jako objekty jeho fotografií, postihla změna režimu. Fotograf ale dopadl lépe než mnozí piloti, kteří museli strávit roky ve věznicích.
Jeho reprezentativní kniha o 312. peruti britského Královského letectva nicméně skončila ve stoupě a autor na přelomu 40. a 50. let těžko hledal uplatnění. Snažil se uživit, jak se dalo, fotil například motocyklové závody.
Snímky z války znovu vyšly až po roce 1989, kdy byl držitel řady válečných vyznamenání Sitenský povýšen na plukovníka. V roce 2007 pak převzal medaili Za zásluhy.
Ladislav Sitenský: Peruť 312
Vydalo nakladatelství Mladá fronta
2018, 176 stran, 549 korun
Kniha pojednávající o stíhací peruti, u níž Sitenský sloužil jako pozemní personál, šla v celém nákladu po únoru 1948 do stoupy. Tiskařům se podařilo zachránit a svázat jen několik výtisků, z nichž se staly vysoce ceněné sběratelské exempláře.
Po 50 letech se autorovi náhodou vrátila maketa knihy, kterou kdosi nalezl v popelnici v Českých Budějovicích.
Fakticky prvního vydání se tak publikace dočkala teprve nyní díky péči dědiců Ladislava Sitenského. Knihu, kterou vydalo nakladatelství Mladá fronta, doprovází text vojenského historika Jiřího Rajlicha.