Pavel Haas Quartet má hudebního Oscara za nahrávku roku

Kultura ČTK Kultura, ČTK
6. 10. 2011 20:36
Soubor dostal dvě prestižní ceny časopisu Gramophone
Foto: Aktuálně.cz

Londýn - Český Pavel Haas Quartet získal v Londýně prestižní cenu britského hudebního časopisu Gramophone za nahrávku roku za Smyčcové kvartety Antonína Dvořáka. Soubor také dostal cenu pro nejlepší komorní nahrávku.

Ceny se předávaly v Londýně a ceremonie vyvrcholila právě vystoupením vítězného Pavel Haas Quartet. Venezuelský dirigent Gustavo Dudamel byl vyhlášen umělcem roku. Je to jediná cena Gramophone, o které rozhodují posluchači, a ne hudebníci.

Cenu za celoživotní dílo dostala anglická mezzosopranistka Janet Bakerová. Dirigent John Eliot Gardiner získal ocenění za mimořádný hudební počin za projekt Bach Cantata Pilgrimage, během něhož nahrál všechny církevní kantáty J. S. Bacha.

V kategorii orchestrální hudby byla nominována smuteční symfonie Asrael Josefa Suka, která byla poslední nahrávkou Charlese Mackerrase s Českou filharmonií. Tuto cenu ale nakonec dostal Královský liverpoolský filharmonický orchestr za nahrávku desáté symfonie Dmitrije Šostakoviče.

Nahrávku roku vybíralo 47 kritiků z více než 1000 alb vydaných během uplynulého roku. Časopis Gramophone zaměřený na klasickou hudbu, o svých cenách tvrdí, že to jsou "nejvlivnější ocenění za klasickou hudbu na světě".

„Pokud bychom chtěli srovnávat, dala by se tato událost přirovnat například k udělování Oscarů ve sféře filmové. Je to pro nás velká pocta, už když si uvědomíme, z jak obrovského množství nahrávek se vybírá," uvedla houslistka kvartetu Eva Karová.

Podle ní je ale pro členy souboru největším oceněním odezva posluchačů. "Ceny jsou pro nás důležitou zpětnou vazbou ze strany odborníků v oboru," dodala.

Pavel Haas Quartet byl založen v roce 2002 a zaměřuje se na českou komorní hudbu. Cenu časopisu Gramophone za nejlepší komorní nahrávku získal již před čtyřmi lety za svůj debut - nahrávku Janáčkovy kompozice Listy důvěrné a druhého ze tří smyčcových kvartetů Pavla Haase, tedy českého židovského skladatele, který zahynul za války v Osvětimi.

Nahrávka Dvořákových kvartetů opus 106 a 96, které vydal Supraphon, přinesly souboru nejen hlavní cenu, ale také ocenění v kategorii nejlepší nahrávka komorní hudby. "Je patrné, jak si hudebníci užívají domácí hudbu, a jsou proto skvělými velvyslanci toho nejlepšího v české komorní hudbě," uvedl šéfredaktor Gramophonu James Jolly.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy