O Chalupeckého cenu soutěží provokatéři

ČTK, jš
5. 6. 2006 11:30
Praha - Hned třetina ze šesti letošních finalistů v klání o nejprestižnější domácí výtvarné ocenění se věnuje politickému umění.
Foto: www.rafani.cz

Mezinárodní porota Ceny Jindřicha Chalupeckého letos vybírala ze sedmatřiceti umělců a skupin. O vítězi se rozhodne mezi Barboru Klímovou, Janem Jakubem Kotíkem, Dominikem Langem, skupinou Rafani, Dušanem Skálou a Tomášem Svobodou.

Výstava jejich děl se bude konat na přelomu října a listopadu v brněnském Domě umění; vítěze porota vyhlásí 16. listopadu.

Tím po loňské subtilní vítězce Kateřině Šedé může být hlučný zástupce politického umění.

Čechoameričan Jan Jakub Kotík je rockovým hudebníkem, který výtvarnými objekty komentuje politickou a ekonomickou situaci a kritizuje nadnárodní establishment.

I umělecká skupina Rafani je politicky angažovaná: používá národní, ale i nacistické či komunistické symboly pro testování svobody projevu v Česku. Na Václavském náměstí tak pálili černobílé české vlajky, nazeleno přemalovali Lennonovu zeď na Kampě.

Jejich projev není jen výtvarný, Rafani se přihlásili do KSČM, aby pak o činnosti stalinistické strany vydali rozsáhlé svědectví, na protest proti ředitelování Milana Knížáka v Národní galerii se vykáleli v prostorách Veletržního paláce.

Foto: Moravská galerie v Brně

Naproti tomu Barbora Klímová zkouší překračovat hranice mezi obrazem, objektem, architekturou i designem. Do výstavních prostor instaluje "domácí" výbavu, jako jsou žaluzie, kachličky či zářivky, a pomocí nich vytváří nový prostor, který diváka staví do jasné konfrontace s reálným světem. Její výstava Sliders se inspirovala pouliční lampou, která se rozsvítí nebo zhasne právě ve chvíli, kdy stojíme pod ní.

Také Dominik Lang vystupuje nenápadně, do výstavních síní nebo přirozeného prostoru umisťuje objekty, které rozšiřují význam dané architektury. Souvislosti v sobě často skrývají kritiku, ale i ironii.

Dušan Skála stojí blízko dřívějšímu laureátovi Ceny Jindřicha Chalupeckého Michalu Pěchoučkovi - stejně jako on vytváří pomocí videa působivé příběhy. Používá k tomu nalezené anonymní záběry a doplňuje je hudbou. 

Tomáš Svoboda ve svých performancích a objektech zpochybňuje samozřejmé a neměnné jistoty, na které člověk spoléhá. I on přitom jenom nešokuje, ale nabízí smysl pro humor a vyčerpávající systematičnost.

Vznik Ceny Jindřicha Chalupeckého iniciovali Václav Havel, Jiří Kolář a Theodor Pištěk v roce 1990. Chtěli uctít památku výtvarného teoretika a kritika tím, že upozorní na výjimečnou práci výtvarného umělce do 35 let.

Prvním laureátem byl Vladimír Kokolia, po něm následovali František Skála, Michal Nesázal, Martin Mainer, Michal Gabriel, Petr Nikl, Kateřina Vincourová, Jiří Příhoda, Jiří Černický, Lukáš Rittstein, David Černý, Tomáš Vaněk, Markéta Othová, Michal Pěchouček a Ján Mančuška.

Loňskou vítězkou se stala Kateřina Šedá za využití umění jako nástroje komunikace. Přesvědčila svoji babičku, jež veškerý čas tráví u televize, aby se rozpomněla na dobu zaměstnání v Domácích potřebách a nabídku zboží po letech nakreslila. Výsledkem byla nenápadná, ale silná instalace Je to jedno.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získá šestitýdenní pobyt v New Yorku a 100 tisíc korun na realizaci projektu nebo vydání katalogu.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Tři čtvrtiny lidí chtějí místo stravenek dostávat peníze, ukázal průzkum. Ministerstvo navrhuje stravenkový paušál.

Až tři čtvrtiny zaměstnanců, kteří dnes dostávají stravenky, by raději přešly na peněžní stravenkový paušál. Většina z nich by přitom své stravovací návyky nezměnila. 

Čtyři pětiny restaurací by zase přivítaly, kdyby u nich méně lidí platilo stravenkami. Vyplývá to z průzkumu, který pro ministerstvo financí uskutečnila agentura Median mezi 1212 respondenty. 

"Dnešní režim zachováváme a nijak jej neomezujeme. Pouze ke stravenkám a firemním jídelnám přidáme třetí možnost, díky které mohou zaměstnanci dostat nezdaněný příspěvek na stravování rovnou v penězích. Kdo chce, pojede stále ve stejném režimu a nic se pro něho nezmění," uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Návrh je součástí připravovaného daňového balíčku na rok 2021. Návrh v tuto chvíli projednávají ministerstva. Jeho účinnost je navržena od 1. ledna 2021. 

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

V severní Itálii ve městě Padova zemřel osmasedmdesátiletý muž pozitivně testovaný na koronavirus. Jde o prvního Evropana, který nákaze podlehl.

 Úmrtí v pátek pozdě večer oznámil italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Veneto, u kterých bylo podezření na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

V palivových nádržích tří desítek letadel značky Boeing 737 MAX objevil výrobce zbytky materiálu, mohly ohrozit bezpečnost strojů.

Během kontroly zatím nepředaných strojů výrobce objevil podobný problém u 35 z nich, potvrdil mluvčí firmy. Podle informací agentury Reuters se jednalo o víc než polovinu zkontrolovaných letounů. 

Firma uvedla, že v nádržích se našly zbytky cizích předmětů, což je termín, který se používá pro nejrůznější materiál, jako jsou hadry, nástroje, kovové třísky a další. Většinou zůstává po zaměstnancích, kteří se podílejí na výrobním procesu. Podobný problém už měla firma také u jiných letadel, například u tankovacích letounů KC-46, upozornila agentura Reuters. Tyto předměty zvyšují riziko elektrického zkratu a požáru.

Letadla 737 MAX jsou už téměř rok odstavena z provozu, nová čekají zaparkovaná na své dodání aerolinkám. Zákaz přišel loni v březnu po dvou smrtelných nehodách. 

Zdroj: Reuters , ČTK
před 1 hodinou

Nákaza koronavirem v Číně polevuje, její nárůst hlásí Jižní Korea. Nakažených je celkem přes 76 tisíc.

Nemoci způsobené novým typem koronaviru v pevninské Číně podlehlo již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je přes 76 tisíc. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889. Informovala o tom v sobotu odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Výrazný nárůst nových případů hlásí Jižní Korea.

Epicentrum epidemie, provincie Chu-pej, hlásí za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v Chu-pej již zemřelo 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 tisíc.

Zdroj: ČTK
Další zprávy