O Chalupeckého cenu soutěží provokatéři

ČTK, jš
5. 6. 2006 11:30
Praha - Hned třetina ze šesti letošních finalistů v klání o nejprestižnější domácí výtvarné ocenění se věnuje politickému umění.
Foto: www.rafani.cz

Mezinárodní porota Ceny Jindřicha Chalupeckého letos vybírala ze sedmatřiceti umělců a skupin. O vítězi se rozhodne mezi Barboru Klímovou, Janem Jakubem Kotíkem, Dominikem Langem, skupinou Rafani, Dušanem Skálou a Tomášem Svobodou.

Výstava jejich děl se bude konat na přelomu října a listopadu v brněnském Domě umění; vítěze porota vyhlásí 16. listopadu.

Tím po loňské subtilní vítězce Kateřině Šedé může být hlučný zástupce politického umění.

Čechoameričan Jan Jakub Kotík je rockovým hudebníkem, který výtvarnými objekty komentuje politickou a ekonomickou situaci a kritizuje nadnárodní establishment.

I umělecká skupina Rafani je politicky angažovaná: používá národní, ale i nacistické či komunistické symboly pro testování svobody projevu v Česku. Na Václavském náměstí tak pálili černobílé české vlajky, nazeleno přemalovali Lennonovu zeď na Kampě.

Jejich projev není jen výtvarný, Rafani se přihlásili do KSČM, aby pak o činnosti stalinistické strany vydali rozsáhlé svědectví, na protest proti ředitelování Milana Knížáka v Národní galerii se vykáleli v prostorách Veletržního paláce.

Foto: Moravská galerie v Brně

Naproti tomu Barbora Klímová zkouší překračovat hranice mezi obrazem, objektem, architekturou i designem. Do výstavních prostor instaluje "domácí" výbavu, jako jsou žaluzie, kachličky či zářivky, a pomocí nich vytváří nový prostor, který diváka staví do jasné konfrontace s reálným světem. Její výstava Sliders se inspirovala pouliční lampou, která se rozsvítí nebo zhasne právě ve chvíli, kdy stojíme pod ní.

Také Dominik Lang vystupuje nenápadně, do výstavních síní nebo přirozeného prostoru umisťuje objekty, které rozšiřují význam dané architektury. Souvislosti v sobě často skrývají kritiku, ale i ironii.

Dušan Skála stojí blízko dřívějšímu laureátovi Ceny Jindřicha Chalupeckého Michalu Pěchoučkovi - stejně jako on vytváří pomocí videa působivé příběhy. Používá k tomu nalezené anonymní záběry a doplňuje je hudbou. 

Tomáš Svoboda ve svých performancích a objektech zpochybňuje samozřejmé a neměnné jistoty, na které člověk spoléhá. I on přitom jenom nešokuje, ale nabízí smysl pro humor a vyčerpávající systematičnost.

Vznik Ceny Jindřicha Chalupeckého iniciovali Václav Havel, Jiří Kolář a Theodor Pištěk v roce 1990. Chtěli uctít památku výtvarného teoretika a kritika tím, že upozorní na výjimečnou práci výtvarného umělce do 35 let.

Prvním laureátem byl Vladimír Kokolia, po něm následovali František Skála, Michal Nesázal, Martin Mainer, Michal Gabriel, Petr Nikl, Kateřina Vincourová, Jiří Příhoda, Jiří Černický, Lukáš Rittstein, David Černý, Tomáš Vaněk, Markéta Othová, Michal Pěchouček a Ján Mančuška.

Loňskou vítězkou se stala Kateřina Šedá za využití umění jako nástroje komunikace. Přesvědčila svoji babičku, jež veškerý čas tráví u televize, aby se rozpomněla na dobu zaměstnání v Domácích potřebách a nabídku zboží po letech nakreslila. Výsledkem byla nenápadná, ale silná instalace Je to jedno.

Laureát Ceny Jindřicha Chalupeckého získá šestitýdenní pobyt v New Yorku a 100 tisíc korun na realizaci projektu nebo vydání katalogu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Mönchengladbach podlehl Schalke a může přijít o druhé místo

Na úvod jarní části německé fotbalové ligy zvítězilo Schalke 04 nad Mönchengladbachem 2:0. Poražená Borussia promarnila šanci na posun do čela tabulky a může přijít o druhé místo, pokud Bayern Mnichov porazí v neděli v Berlíně Herthu.

Schalke vyhrálo díky brankám z úvodu druhého poločasu. V 48. minutě se posedmé v sezoně trefil německý reprezentant Suat Serdar, který je nejlepším střelcem týmu. O deset minut později zvýšil Michael Gregoritsch, který přišel v zimě na hostování z Augsburgu. Svěřenci trenéra Davida Wagnera se dostali na čtvrté místo před rivaly z Dortmundu.

Fotbalisté Getafe po dvou porážkách za sebou ve španělské lize zabrali a díky vítězství 3:0 na hřišti předposledního Leganés se posunuli na páté místo. Před šestým San Sebastianem i sedmou Valencií, které však odehrály o zápas méně, mají náskok dvou bodů.

Getafe v posledních dvou zápasech vyšlo bodově i střelecky naprázdno, ale dnes proti outsiderovi obě série rázně ukončilo. Už po 33 minutách vedlo díky brankám Leandra Cabrery, Allana Nyoma a Jaimeho Maty. Nepovedený zápas San Sebastianu, který na příčky znamenající záchranu ztrácí bod, v závěru ještě završily dvě bleskové žluté karty pro Rúbena Peréze.

Německá fotbalová liga - 18. kolo:

Schalke - Mönchengladbach 2:0 (48. Serdar, 58. Gregoritsch).

Španělská fotbalová liga - 20. kolo:

Leganés - Getafe 0:3 (12. Cabrera, 21. Nyom, 33. Mata).

Zdroj: ČTK
Další zprávy