Modrý pták má štěstí na fotku s Havlem

Jan Šprincl
27. 3. 2007 9:00
Recenze - S citem pro kabaretní zesměšnění i nesměšný sentiment se v Divadle Husa na provázku hraje férie o putování za modrým ptákem.
Foto: Martin Zeman

Stejně jako modrý pokoj slouží slabozrakým k lepší orientaci v prostoru ovládaném vidoucími, dovoluje inscenace Velice modrý pták nahlédnout do fantazijního světa v obyčejné realitě nepoznaného.

Sourozenci Myltyl a Tyltyl hledají "velké tajemství postaty věcí a štěstí," píše belgický dramatik Maurice Maeterlinck ve svém sto let starém dramatu. Děti za doprovodu Světla, Psa, Kocoura, Chleba a Mléka jdou pro modrého ptáka, který by mohl uzdravit nemocnou holčičku ze sousedství; zatímco se pohybují na nerozlišitelné hranici snu a bdění, zvířata a věci s nimi promlouvají.

Foto: Viktor Kronbauer

A podle toho, jak se k nim člověk dříve choval, tak jim na cestě pomáhají nebo škodí. Myltyl s Tyltylem nakonec ptáka najdou-nenajdou; podle toho, jak se stavíme k názoru, že i cesta může být cílem a získané poznání víc než hmotné statky.

Provázkovský Velice modrý pták, upravený text laureáta Nobelovy ceny za literaturu, je částečně muzikálem, dílem kabaretem a nakonec dojemným příběhem dětí poznávajících dosud utajený svět.

Režisér Vladimír Morávek v inscenaci zúročil všechny své libosti a libůstky. Na jevišti se chodí zásadně pomalu a často do pravého úhlu, rozevlátí herci promlouvají do mikrofonů a mikroportů a symbol - pro tentokrát modré vajíčko - putuje zleva doprava a zase zpátky.

Infobox

Velice modrý pták

Husa na provázku hostuje v pražském Divadle Archa

  • 27. března - Rozrazil, scénická revue
  • 28. března - Maurice Maeterlinck: Velice modrý pták
  • 29. března - Maurice Maeterlinck: Velice modrý pták
  • 30. března - Jiří Kniha hledá partnera, improvizovaný večírek
  • 31. března - Svlékání z kůže aneb Bestiář dle Dostojevského

V modrém světle se lesknou bílá křídla, děti dostaly výrazné role a přehnaná teatrálnost, škleb, někdy vedou k tomu, že Velice modrý pták se bojí úplně otevřít své srdce.

Jednotlivé postavy vystupují na pomyslnou forbínu a se svými one man show se představují divákům: je tu role nazvaná Štěstí Mít společnou fotografii s Václavem Havlem, postava Diamantu, která dlouho nedostane možnost zazpívat si píseň, herci jako stromy jsou oblečeni do maskáčů a s kytarou zpívají píseň Přátel zeleného údolí...

Děj dopředu posouvá i hudba Michala Pavlíčka, která zní celým představením, a písně Milana Uhdeho. Zpívají je všichni, nejvíc je pozonost soustředěná na Gabrielu Vermelho (role Čas), která s kvintonem (pětistrunnou violou) a skvělým hlasem udává inscenaci rytmus. Společně s Evou Vrbkovou jako Myltyl, jejíž spojení v dětským hercem v roli Tyltyla dobře funguje, je nejvýraznější tváří Velice modrého ptáka.

Maeterlinckovu strukturu vyprávění inscenátoři ještě víc rozbíjejí na fragmenty a v alegorické přehlídce typů nechávají diváka společně s hrdiny putovat od situace k situaci.

Foto: Viktor Kronbauer

Morávek tak s nimi hraje partii na šachovnici, z níž emoce zdárně získává spojením poetických obrazů, zpěvů a hudby. Herecký soubor existuje jako celek a důležitá, byť ne nejhlavnější směrovka ke katarzi.

Svět Velice modrého ptáka je fantazií, ve které se při ladných tónech zjevují andělé a kde každá zrada na příteli je po zásluze potrestána. Alespoň z jeviště víme, že někde to tak asi je.

Maurice Maeterlinck: Velice modrý pták. Překlad Alena Morávková a Šárka Belisová, úprava textu a režie Vladimír Morávek, texty písní Milan Uhde, hudbu složil a nahrál Michal Pavlíček, scéna Martin Chocholoušek, kostýmy Eva Morávková, dramaturgie Barbara Vrbová, pohybové spolupráce Jan Zadražil a Václav Luks. Premiéra 17. února 2007 v Divadle Husa na provázku, Brno. Psáno z reprízy 15. března.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy