Pařížané znovu obdivují Vítězný oblouk. Nově ho zahalil recyklovatelný obal

Pařížané znovu obdivují Vítězný oblouk. Nově ho zahalil recyklovatelný obal
Zahalený Vítězný oblouk v Paříži.
Zahalený Vítězný oblouk v Paříži.
Zahalený Vítězný oblouk v Paříži.
Zahalený Vítězný oblouk v Paříži.
Foto: ČTK/AP
ČTK Kultura ČTK, Kultura
Aktualizováno 19. 9. 2021 20:28
Tisíce Pařížanů si o víkendu přišly prohlédnout Vítězný oblouk, který byl zahalen na počest umělce Christa. Autor se projektu, jejž s manželkou Jeanne-Claude vymyslel v 60. letech minulého století, nedožil. Obalení monumentu látkou ve čtvrtek večer oficiálně zahájil francouzský prezident Emmanuel Macron. Památka v tomto stavu zůstane do 3. října.

Konceptuální umělec bulharského původu, který zemřel vloni ve věku 84 let, stihl zahalení Vítězného oblouku ještě podrobně navrhnout.

Známý, 50 metrů vysoký monument, jejž dal postavit panovník Napoleon Bonaparte jako připomínku svého vítězství v bitvě u Slavkova, postupně zmizel pod 25 tisíci metry čtverečními stříbřitě modrého recyklovatelného plastového obalu. Polypropylenovou textilii upevňují červená lana rovněž vyrobená z materiálu šetrného k životnímu prostředí.

"Je to naplnění šedesátiletého snu, šílený sen se stal skutkem," řekl ve čtvrtek Macron, kterého doprovázely manželka Brigitte, ministryně kultury Roselyne Bachelotová nebo pařížská starostka Anne Hidalgová.

Macrona zvlášť těší, že se instalace týká Vítězného oblouku, který utrpěl v závěru roku 2018. Tehdy se stal terčem výtržníků při protestech protivládního hnutí takzvaných žlutých vest.

Christo a jeho manželka Jeanne-Claude, jež zemřela už v roce 2009, chtěli Vítězný oblouk poprvé zabalit počátkem 60. let minulého století. Na myšlenku přišli, když si poblíž slavné pařížské stavby pronajímali pokoj. Nápad tehdy sice představili prostřednictvím fotomontáže, nikdy však nenavrhli konkrétní postup obalení pomníku. Nemysleli si, že by mohli získat potřebné povolení.

Projekt s rozpočtem 14 milionů eur, což je v přepočtu zhruba 354 milionů korun, dotáhl až Christův synovec Vladimir Javačev. "Největší výzva pro mě je, že Christo tu není. Chybí mi jeho nadšení, jeho kritičnost, jeho energie," řekl agentuře Reuters.

Projekt není financován z veřejných peněz. Všechny výdaje pokryjí prostředky utržené z prodeje Christových přípravných studií, nákresů, koláží a modelů pařížské instalace, prací z 50. a 60. let, litografií či dalších předmětů.

Christo a jeho žena na sebe upozorňovali především skrze "balicí" projekty. Látkou nechali v průběhu několika dekád pokrýt mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf či berlínský Říšský sněm.

Jeho zakrytí v roce 1995 přilákalo desetitisíce diváků. V následujících dvou týdnech se na Reichstag, skrytý ve 100 tisíci metrech čtverečních blýskavé fólie, přijelo podívat dalších pět milionů lidí ze světa. Smyslem akce bylo podle umělců, kteří se poznali koncem 50. let na studiích v Paříži, ukázat jedinečnost skutečnosti, jež pomíjí.

V posledních letech života Christo vzbudil velkou pozornost projektem plovoucích barevných pontonů, které na dva týdny spojily města u severoitalského jezera Iseo. Prošlo se po nich 1,3 milionu lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Nejméně šest lidí zahynulo v noci na neděli na jihu evropské části Ruska při srážce autobusu s nákladním autem Kamaz

Dalších 12 lidí utrpělo zranění. Informovala o tom agentura TASS s odvoláním na místní úřady a zdravotnické zdroje.

Tragická nehoda se odehrála po druhé hodině ranní místního času (nedlouho po půlnoci SELČ) u městečka Jaškul v Kalmycké republice, ležící při Kaspickém moři. Autobus Neoplan vezoucí 28 pasažérů se tam čelně srazil s protijedoucím nákladním autem. Příčina kolize zatím není jasná.

Na místě nehody zemřelo pět lidí, později v nemocnici podlehla zraněním jedna z cestujících. Hospitalizováno je nyní sedm zraněných lidí, z toho stav jedné ženy je vážný. Dalších pět osob, které utrpěly lehká a středně vážná zranění, péči nemocnice nepotřebovalo a byly propuštěny do domácího ošetřování, sdělil agentuře TASS republikový ministr zdravotnictví Jurij Kikenov.

před 49 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 59 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy