Krásný a hrozný popis cesty do otroctví

Jan Jandourek
21. 2. 2006 14:00
Recenze - Philip Roth napsal knihu, která je krásná i hrozná. Hrozná tím, o čem je; krásná tím, jaká je.

Román Spiknutí proti Americe (v originále 2004) je z žánru historické fikce - tedy knih o tom, co by bylo, kdyby Kennedyho nezavraždili v Dallasu. U nás načrtli takové vize zasloužilí scifisté Josef Nesvadba (Peklo Beneš, 2002) nebo František Novotný.

Když totéž udělá historik, kupříkladu Brit Niall Ferguson, říká se tomu alternativní modelování dějin či virtuální historie. Roth vytvořil svou vlastní verzi historie tím, že nechal Roosevelta prohrát v roce 1940 prezidentské volby a na jeho místo nastoupit Charlese A. Lindbergha (1902-1974).

Není občan jako občan

Dnes už možná jeho jméno není tak povědomé. Ale tenhle muž byl superhvězdou doby, kdy se slavnými stávaly nejen osoby pop byznysu, nýbrž také polárníci nebo piloti jako právě Lindbergh, jenž v roce 1927 překonal jako první člověk sám Atlantik ve stroji The Spirit of St. Louis.

Stal se pro Ameriku jakýmsi božstvem a jeho osoba vzbudila emoce o několik let později; tehdy došlo k únosu jeho malého syna, jenž skončil smrtí dítěte.

Roth vychází z historické skutečnosti, že Lindbergh se ve 30. letech stal obdivovatelem úspěchů nacistického Německa, dokonce byl nacistickým režimem vyznamenán. To vše je smutná skutečnost.

Fikce začíná právě v onom okamžiku, kdy se Lindbergh stane místo Roosevelta americkým prezidentem a uvrhne zemi do politiky izolacionismu - stane se hlasem těch, kteří soudí, že se Amerika nemá plést do "evropské" války.

Nicméně i skutečný Lindbergh varoval před těmi, kdo tlačí Ameriku do války, a měl na mysli Roosevelta, Brity - a Židy.  Důsledkem příklonu k nacistickému Německu je tedy pro fiktivní lindberghovskou Ameriku mimo jiné ostražitý vztah k americkým Židům, kteří zjišťují, že za nové vlády nejsou považováni za stejné Američany jako ti druzí.

Roth užívá i řadu dalších reálií a kromě Lindberghova "flirtu" zmiňuje i pomatený antisemitismus Henryho Forda; onoho muže, který takto proslul nejen zavedením pásové výroby.

  • Dokončení recenze naleznete ZDE.
 

Právě se děje

před 50 minutami

Silní vítr zaměstnává hasiče na Vysočině či v jižních Čechách. Padají stromy

Silný vítr, před kterým varovali meteorologové, začal v neděli odpoledne zaměstnávat hasiče na Vysočině. Už evidují přibližně tři desítky výjezdů především kvůli odstranění stromů spadlých do silnic. Podobné je to i v Jihočeském kraji. Jeden ze stromů na Českobudějovicku ale spadl i na chatku, nikoho nezranil, řekl mluvčí policie Milan Bajcura.

V jižních Čechách byla silnice spadlým stromem blokovaná například u Sezimova Ústí na Táborsku. "Nějaké nahnuté stromy jsou na Prachaticku, ale zatím to není do té míry, že by se musely silnice zavřít," řekl mluvčí.

Na Vysočině zasahovali hasiči mimo jiné v Jiřicích nebo Pejškově na Pelhřimovsku nebo v Hojkově a Mrákotíně na Jihlavsku, vyplývá to z informací na jejich webu. Vítr přecházející přes Česko od západu může mít rychlost mezi 70 až 110 kilometry v hodině, na horách i kolem 125 kilometrů. Doprovázet ho mají také vydatné srážky.

před 1 hodinou

Ausgburg s Koubkem prohrál v německé lize v Leverkusenu

Fotbalisté Augsburgu s Tomášem Koubkem v brance prohráli ve 23. kole německé ligy na hřišti Leverkusenu 0:2. Čtrnáctý Augsburg nevyhrál potřetí za sebou.

Koubka nejprve překonal v 25. minutě zblízka Moussa Diaby a po téměř hodině hry přízemní střelou z hranice vápna Nadiem Amiri. Do utkání nezasáhli Koubkovi čeští spoluhráči stoper Marek Suchý, který zůstal jen na lavičce, a zraněný záložník Jan Morávek.

Leverkusen vyhrál ve třetím utkání po sobě a bodově se dotáhl na čtvrtý Mönchengladbach, který drží poslední místo zaručují účast v Lize mistrů. Borussia má však zápas k dobru. Na vedoucí Bayern Mnichov ztrácí oba celky šest bodů.

Německá fotbalová liga - 23. kolo:

Leverkusen - Augsburg 2:0 (25. Diaby, 59. Amiri),

18:00 Wolfsburg - Mohuč.

Další zprávy