Goldflam posílá Zindulku a Švehlíka do starobince

Jitka Gráfová
27. 3. 2008 12:01
Hra Ředitelská lóže má pražskou premiéru v Řeznické
Foto: www.ceska-trebova.cz

Praha -  Jak by vypadal dům pro vysloužilé divadelníky, v němž by jednou žili Pecha nebo Polívka a o čem by si tam povídali? Tenhle obraz rozvíjí režisér Arnošt Goldflam ve své hře Ředitelská lože, kterou ve čtvrtek v pražské premiéře uvádí Divadlo v Řeznické.

Příběh vypráví o přátelství dvou starých zapomenutých hercích, kteří spolu tráví čas ve starobinci, kde vzpomínají na své lásky, úspěchy i prohry.

"Napadlo mě, že kdybych zůstal jednou v životě sám,  že bych se třeba uchýlil do domova pro staré divadelníky a tam bychom se s ostatními bavili o bývalých snech, úspěších i prohrách a o marnosti a o všem, co bylo," vzpomíná Goldflam na první inspiraci. 

Nejsou to jediní postarší herci v současné divadelní nabídce, v Kolowratu měla před týdnem premiéru hra Jana Vedrala Staří režiséři - We got him. Čtveřice přestárlých umělců je umístěni na vojenské základně a má za úkol navrhnout způsoby, jakým veřejnosti zadržení Sadáma Husajna oznámit a jak ho sprovodit ze světa, aniž by došlo k nežádoucím reakcím. K tomu starci využívají zkušeností z celého dvacátého století.

Masochista Goldflam
Masochista Goldflam | Foto: Petr Frančan

Právě v Řeznické pak spílá celému světu Jan Kačer jako titulní postav hry Minetti - Portrét umělce jako starého muže.

Goldflamovi hrdinové řeší spíš osobnější problémy. "A pak už nezbývalo, než začít psát hru o dvou starých bardech, co všechno prožili, po čem toužili, co se s nimi dělo doopravdy a jak to všechno dopadlo."

Když hru Goldflam psal, v duchu si prý představoval Bolka Polívka a Jiřího Pechu. Jenže jeho představy se nesplnily. Ředitelskou lóži uvedlo v roce 2004 brněnské HaDivadlo v režii Ondřeje Elbela a role si zahráli Ján Sedal a Miloslav Maršálek.

Není to jediná Goldflamova hra z divadelního prostředí. Na kontě má monodrama Biletářka, hru Beseda s mistrem nebo komedii Dámská šatna.

"Říkal jsem si občas, že musím taky jednou napsat něco jako konverzačku. Jenomže tento typ her nemám moc v oblibě, vlastně ani na divadle. A tak, kdybych už něco takového přece jen napsal, muselo by to být z prostředí, které trošku znám, o lidech, které jsem jakž takž poznal a muselo by to být i trochu smutné. A tak nakonec z toho vyšlo - jak jinak divadlo," říká autor.

Foto: Divadlo v Řeznické

Kritika tehdy hru chválila. "Největší váhu večera nese Ján Sedal v úloze sebestředného, vztahovačného a hádavého Edy, jenž vyvolává vzpomínky na své úspěchy na jevišti i u žen, ale ze souvislostí vyplývá, že silně nadsazuje, ba že si vůbec vymýšlí. Ředitelskou lóži počítám k nejsilnějším jevištním zážitkům, jaké v této sezoně česká divadla nabízejí," napsal tehdy Milan Uhde do Divadelních novin.

Na pražské scéně se objeví poprvé a sám autor se ujme režie.  Sedála a Maršálka vystřídají  Stanislav Zindulka a dlouholetý člen činohry Národního divadla Alois Švehlík. Ke spolupráci z Brna si Arnošt Goldflam přizval výtvarnici Kateřinu Bláhovou.

Další reprízy jsou naplánované na 28. a 30. března.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy