Žena ve vaně, plastika žraloka. Galerie vystavuje sochy Gabriela, Davida a Dostála

Foto: ČTK
ČTK ČTK
29. 5. 2019 15:59
Prostory Galerie města Olomouce zaplnily sochy tří uznávaných umělců: Michala Gabriela a Jiřího Davida ze skupiny Tvrdohlaví a olomouckého rodáka Jana Dostála.

Jde o doprovodnou výstavu mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line, který se již pátým rokem koná v českých a moravských městech i zahraničí. Sochy Davida, Gabriela a Dostála v olomoucké galerii zůstanou do 30. června.

"K vidění jsou tři výrazné autorské pozice, z nichž dva se řadí ke střední generaci, Jiří David a Michal Gabriel, oba příslušníci skupiny Tvrdohlaví, oba profesoři na vysokých uměleckých školách," přibližuje kurátor výstavy Martin Dostál.

Třetím je pak mladý autor Jan Dostál. "Před rokem absolvoval sochařský ateliér na brněnské fakultě výtvarných umění u Michala Gabriela a má ateliér v Olomouci," doplňuje kurátor.

Jiří David se prezentuje v netradiční poloze jako autor skleněných váz. Ty začal vytvářet loni v souvislosti s pracemi pro olomoucký hotel nazvaný Nezvalova archa.

Michal Gabriel vystavuje například svou dominantní plastiku ze souboru Žraloci nebo plastiku Ve vaně. Inspiroval ji pobyt na Krétě, kde Gabriel uviděl starověké keramické vany sloužící zaprvé ke koupeli, zadruhé jako pohřební sarkofágy. Vanu ve své soše pak sochař naplnil iluzivní hladinou černé vody.

Jan Dostál v olomoucké galerii prezentuje železné a nerezové abstrakce. "Na výstavě je zajímavé to, že se zde setkávají nejen různorodé autorské rukopisy z hlediska skulpturálního, ale také materiálového. Autoři se vzájemně doplňují," doplňuje kurátor Martin Dostál.

Jan Dostál, v Olomouci známý jako autor Vetřelce na jedné ze střech domů v centru Olomouce či plastiky Klára ve Velkém Týnci, v rodném městě vystavuje poprvé. Představuje své dřívější práce, abstraktní kompozice vzniklé za pomoci svařování, ale také poslední tvorbu - stély.

Na snímku je skleněná váza Jiřího Davida.
Na snímku je skleněná váza Jiřího Davida. | Foto: ČTK

"Věnuji se tomu poslední 1,5 roku. Za studena si vezmu prefabrikovaný profil a za pomoci jeřábu a vysokozdvižného vozíku to stáčím a vytvářím tuto složenou, zamotanou věc," popisuje Jan Dostál.

Výstava v Galerii města Olomouce je součástí 5. ročníku mezinárodního sochařského festivalu Sculpture Line. Ten zahrnuje prezentaci ve třech státech a 15 městech, kde dohromady 48 umělců vystavuje 143 instalací.

Přehlídka, jež mění ulice, náměstí i jiná veřejná prostranství v otevřené galerie, začíná 6. června, sochy jsou však na vybraná místa instalovány postupně. V centru Olomouce a ve Smetanových sadech budou v nejbližších dnech umístěny rozměrné plastiky Veroniky Psotkové, Kurta Gebauera a Lukáše Raise.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Zeman odvolal Kremlíka, ministerstvo dopravy povede Havlíček

Prezident Miloš Zeman odvolal ke čtvrtku z funkce ministra dopravy Vladimíra Kremlíka (za ANO). Zároveň pověřil řízením ministerstva místopředsedu vlády a ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO). V čele dopravy stane od pátku.

Změnu ve vládě v pondělí navrhl premiér Andrej Babiš (ANO) kvůli kritizované zakázce na informační systém pro elektronické dálniční známky. Předseda vlády počítá s tím, že Havlíček bude řídit resort dopravy až do konce funkčního období současné vlády. To kritizují opoziční strany i vládní ČSSD.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Rozloučení s Kuberou bude 3. února, doplňovací volby do Senátu na konci března

Smuteční shromáždění k uctění památky zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se uskuteční 3. února v poledne v Teplicích. Následně se odpoledne bude konat pietní shromáždění v pražském Rudolfinu. Pohřeb se uskuteční v rodinném kruhu. O organizaci posledního rozloučení jednali ve středu s Kuberovými blízkými předseda senátorů ODS Miloš Vystrčil a vedoucí kanceláře předsedy Senátu Petr Kostka.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března. Termín voleb ve středu vyhlásil prezident Miloš Zeman, rozhodnutí ještě musí spolupodepsat premiér Andrej Babiš (ANO). Podle zákona se doplňovací volby musí uskutečnit do 90 dnů od úmrtí senátora, tedy nejpozději v polovině dubna. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy zhruba na čtyři roky do 13. října 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy